Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

KARANTİNA SÜRESİNCE KAZANIMLARIMIZ

16 Mayıs 2020 Saat: 13:44

Zenginlik ve güç olarak eşit olamadığımız bir dünyada bu hastalık herkesi aynı seviyeye getirerek eşitlemiş oldu. Emekçi, siyasetçi, sanatçı, futbolcu demeden hepimizi aynı ortak bir noktada buluşturdu. Bu sebeple koronanın bizlere sağlamış olduğu faydalardan ilki eşitlik duygusunu bizlere yaşatıp göstermesidir.
Salgın süresince ortak hareket etmek gerektiği ve tek bir millet sınırı içerisinde dikkat etmenin yeterli olmadığını da görmüş olduk. Bu nedenle salgına karşı ortak hareket etmek gerekir ve bu da tüm dünya devletlerinin el ele verip işbirliği yapmasıyla olmakta. Bu hastalığın diğer faydası da dünya ülkelerini işbirliği yapmaya teşvik etmesidir.
Bir diğer önemli nokta ise bu salgının bizleri durup biraz düşünmeye sevk etmesidir. Yoğun bir koşuşturma ve sürekli çalışmaya alıştığımız bir sistemden çıkıp kendimizle ve ailemizle baş başa kalıp dinlenme fırsatı yakaladık. Sürekli bir koşuşturmacadan dolayı insanlar aileleri ve birbirlerinden ister istemez uzaklaşmışlardı. Evde kaldığımız bu süreçte ise ailemiz ve sevdiklerimizle daha fazla vakit geçirip, ihmal ettiğimiz bazı değerlerin farkına varıp hatırladık. Okumayı ertelediğimiz bir kitabı okumak, uzun süredir izleyemediğimiz filmleri izlemek, aile üyeleri ile sohbet etmek, akşamları beraber zaman geçirmek gibi birçok aktiviteyi gerçekleştirme imkanı bulduk.
Nitekim doğaya bakacak olursak bu süreçte doğa canlandı, sular temizlendi, kısacası doğa kendine geldi. Hızlı bir şekilde ilerleyen küresel ısınma yavaşlamış oldu.
Korku ve paniğe kapılmak yerine bu şekilde salgının bizlere sağlamış olduğu kazanımları düşünmek bizleri psikolojik olarak rahatlatabilir. Tabi ki bu salgının iyi bir şey olduğunu ima etmez. Elbette ki bu hastalığın başta sağlık olmak üzere ekonomik, sosyal ve politik sonuçları olacaktır. Ancak her kriz ve salgında olduğu gibi bu sürecin de bizlere bazı şeyleri öğretip farkındalık kazandıracağını düşünüyorum. Nice sağlıklı ve farkındalıklı günlere erişmek dileği ile…

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑