Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

Kurban Bayramı ve çocuk psikolojisi

10 Ağustos 2019 Saat: 16:32

Kurban bayramına girdiğimiz bugünlerde evlerde temizlik, tatlı ve kurban alma telaşlarına girmiş bulunmaktayız. Bayramlar herkes için farklı anlamlar içerse de çocuklar almış oldukları yeni kıyafetleri, harçlıkları ve çeşitli tatlı ve çikolatalarla belki de uzun süredir göremedikleri yakınları ile sevinçlerini paylaşmanın tadını çıkarırlar. Ancak sosyal medyada veya çevrelerinde görmüş oldukları kurban kesim sahnelerinden çocuklarımızı koruyamaz isek bayram ne yazık ki çocuklar için bir travma olacaktır. Kurban kesmenin anlamı ve bayram denildiği zaman içinde bulundurmuş olduğu kavramlar çocukların yaşadığı gelişim basamakları göz önüne alınarak anlatılmalıdır.
Çocukların kurban kesimini görmemeleri ve sonuçlarında oluşabilecek olumsuz etkiler, çocukların yaşamış oldukları bölge ve kültürlere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin hayvancılığın uğraşıldığı bölgelerde daha önce kurban bayramında hayvan kesimini gören çocuklar şehirde yaşayan ve eti sadece markette gören çocuklar kadar olumsuz etkilenmemektedirler. Ancak genel olarak bakıldığı zaman çocuklara kurban kesme davranışını anlatırken dikkat etmemiz gereken noktalar yaşlara göre değişmektedir.
Okul öncesi dönemdeki çocuklarda soyut düşünme becerisi gelişmemiştir. Düşünce biçimleri görseldir. Yani gördükleri şeyler üzerine düşünürler. Bu nedenden dolayı çocuklara detaylı bilgi verilmemeli, kurban bayramının sosyal boyutu üzerinde durulmalıdır. İnsanların bayram zamanlarında yardımlaştıklarını, birbirlerini ziyaret ettiklerini, ihtiyacı olan kişilere et ve para yardımı yaptıkları güzel bir şekilde anlatılmalıdır. Özellikle de bayram süresi boyunca kurbanlarla ilgili etkilenebilecekleri düşünülen her türlü görüntüden de uzak tutulmalıdırlar.
Çocuklardaki soyut düşünme ise 8-9 yaşlarından sonra gelişmektedir. Bu dönemdeki çocuklara kurban kesmenin mantığı anlatılabilir. Ancak çocukların kurban kesimini görmemeleri daha uygun olacaktır. Ortaokul çağındaki çocuklarda ise bayramın tüm boyutları ile anlatılmasında bir sakınca olmamaktadır. Burada unutulmaması gereken önemli nokta çocuklar bayramın soyut kısmını anlamlandırsalar bile yaşları ne olursa olsun bir çocuğun kurban kesim anını görmemesi daha sağlıklıdır.
Genel olarak bakıldığında çocuğun yaşı kaç olursa olsun kurban kesim anını izlemeye zorlanmamalıdır. Kesim anını gören çocuklara ise hayvanların acı çekmediği vurgusu yapılıp bayramın sosyal boyutlarına vurgu yapılmalıdır. Eğer çocuk kurban kesiminden dolayı üzülürse veya korkarsa bunu geçiştirmeden ve alay etmeden duygusunu paylaşması sağlanmalı ve dinlenilmelidir. Çocukların yaş aralıklarına göre bilgi verilmesi çocuğun kurban kesimini anlamlandırması açısından önemlidir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

ÇOCUKLAR NEDEN GEÇ KONUŞUR?12 Ekim 2019 Saat: 10:44
DEPREM ÇOCUĞA NASIL ANLATILMALIDIR?28 Eylül 2019 Saat: 10:46
DİKKAT DAĞINIKLIĞI21 Eylül 2019 Saat: 13:07
OKUL KAYGISI14 Eylül 2019 Saat: 13:01
Ayrılma kaygısı bozukluğu7 Eylül 2019 Saat: 13:36
Tüm Yazıları
Yukarı ↑