Cezaevi firarisi otobüste yakalandı!
Ameliyat edilmezse felç kalacak
Banyo yapan kadını gizlice görüntüledi!
'Kent Meydanı çekim merkezi olacak'

Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

Mobil cihaz bağımlılığı

23 Mart 2019 Saat: 14:41

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi sonucunda yeni nesil teknoloji bağımlılıkları da ortaya çıkmaktadır. Gençler arasında telefon ve internetten mahrum kalma endişesi günden güne artmakta ve bu durum ebeveynleri de fazlasıyla kaygılandırmaktadır.
Bilinçli ya da bilinçsiz olarak sosyal hayatlarını ve günlük işlerini ihmal eden, yüz yüze iletişim kurmak yerine telefonla veya mesajlaşarak iletişim kuran, şarzları tükenene kadar telefonu elinden bırakmayan ve telefon kapandığında veya telefondan mahrum kalındığında endişeye kapılan bir nesille karşı karşıyayız.
İnternet ve telefon bağımlılığı gençleri günlük hayattan alıkoyduğu gibi başka birçok olumsuzluklara da neden olmaktadır. Bağımlılığa paralel olarak yaşanan kollar ve bacaklardaki hareketsizlikle beraber aşırı kilo artışı ve obezite de görülebilmektedir. Ayrıca telefon bağımlılığı araç kullanımı sırasında veya yürürken dikkat dağıtabilmekte ve kazalara neden olabilmektedir.
Bireylerdeki telefon ve internet bağımlılığı duygu ve davranış bozukluklarına da neden olabilmektedir. En önemli görülen sorunlar aşırı endişe, stres ve depresyon olmaktadır. Uykusuzluk da görülen sorunlar arasındadır. Telefon bağımlılığı yaşayan bireylerde uykusuzluk sorunu sıklıkla yaşanmaktadır.
Mobil cihaz bağımlılığı gençlerimizi bireyselleştirmekte ve kişiler arası iletişimlerinin azalmasına da neden olmaktadır. Gençleri bu derece etkileyen bağımlılıktan kurtarmak mümkün. En önemli kıstası ise interneti doğru kullanabilmektir. Bunun için bağımlılık ve internet kullanımı ile ilgili okullarda bilgi verilmelidir. Gençlerimiz medya okur yazarlığı ve de internet kullanımı hakkında bilgilenmelidirler. Tabi ki bu bilgilendirme aileler için de olmalıdır. Ailelerin gençlerle nasıl iletişim kurması gerektiği hakkında da eğitimler düzenlenmelidir.
Çocuklarımızı bu bağımlılıktan kurtarmaya çalışırken ebeveynler de davranışlarına dikkat etmelidirler ve çocuklara rol model olduklarını unutmamalıdırlar. Gün içerisinde boş kalınan vakitlerde telefona bakmak yerine çocukla birlikte sevilen etkinlikler yapılmalı ve kaliteli zaman geçirilmelidir. Telefon bağımlılığıyla aileler sıkıntı yaşadıklarında profesyonel destek almaktan çekinmemelidirler. Uzman desteği ile birlikte çocuğa yaklaşım ve nasıl davranılması gerektiği konusunda çocuk ile doğru iletişim kurulmuş olacaktır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

BİPOLAR BOZUKLUK17 Ağustos 2019 Saat: 13:51
Kurban Bayramı ve çocuk psikolojisi10 Ağustos 2019 Saat: 16:32
Çocuklarda dil gelişimi27 Temmuz 2019 Saat: 15:31
ASPERGER SENDROMU20 Temmuz 2019 Saat: 16:28
Tüm Yazıları
Yukarı ↑