Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

NİKOTİN (SİGARA) BAĞIMLILIĞI

29 Haziran 2019 Saat: 15:05

Günümüzde pek çok insan nikotin kullanmakta ve kullanım günden güne artmaktadır. Nikotin, akciğer yoluyla sigara içilmesi ile alınan bağımlılık yapıcı bir maddedir. Bağımlılık ise kişinin madde alımı üzerindeki kontrolünü kaybetmesidir. Madde kullanımı kişiye ve topluma zarar verici şekilde bir davranış haline gelmektedir. Sigara içme ya da dumanın solunması zamanla kişide bağımlılık halini almaktadır.
Tütünde bağımlılığa neden olan ana madde nikotindir. Sigara dünyada ve ülkemizde ise önemli bir halk sağlığı sorunudur. Gelişmiş ülkelerde sigara içme sosyoekonomik durum ile yakından ilgilidir ve yoksullar, işsizler, iyi bir eğitim olanağı bulunmayan kişiler arasında kullanım oranı daha fazladır.
Sigara içme nedenleri bakımından önemli bir ruhsal ve toplumsal sorundur. 13 ile 19 yaş arası gençlere bakıldığında çoğunlukla ruhsal ve toplumsal etkenlerle ilgili olarak sigaraya başladıkları görülmektedir. Sigara alışkanlığı daha çok çocukluk ve gençlik zamanında kazanılan bir davranıştır. Aile yapısı ve sosyal destek sigara ve diğer madde kullanımlarında son derece etkili olmaktadır.
Ergenlik döneminde ergen kişiler kendilerine rol model olacak kişi ya da kişiler aramaktadır. Evde ebeveynlerinden, okulda ise sigara içen öğretmenlerinden ve arkadaşlarından etkilenmektedirler. Sigara içilen çevreden uzak duruldukça sigara içimi azalmaktadır. Sigara bağımlılığı olan kişilerde kişi akciğer ya da kalp rahatsızlığı olsa bile sigara içmeye devam etmektedir ve sigara kullanımını istese de bırakmakta zorlanmaktadır. Kişi sigarayı bırakmaya çalıştığında sinirlilik, öfke ve iştah artışı görülebilir. Bağımlı kişi 24 saat boyunca nikotin almadığında; uykusuzluk, baş dönmesi, dikkat sorunları, nabız yavaşlaması, kaygı ve öfke gibi belirtilere rastlanılmaktadır.
Sigara ve tütün kullanımı bir tür kendine zarar verme davranışıdır. Öncelikle bu davranışın altında yatan temel nedenlerin araştırılması gereklidir. Bağımlılık düzeyinde olmasa da sigara ve tütün kullanan kişilerde depresyon ve anksiyete (endişe) bozukluğu gibi rahatsızlıklara daha çok rastlanılmaktadır. Sigara içen ebeveynlere sahip çocuklar, sigara içmeyen ailelerin çocuklarına göre sigaraya başlamaya daha fazla eğilimli olurlar. Aynı şekilde bu durum sigara içen arkadaşlara sahip çocuklarda da görülmektedir. Depresyon ve şizofreni gibi hastalıkları olan kişiler nikotine daha fazla bağımlı hale gelmektedirler. Alkol kullanan kişilerin de sigaraya başlama olasılıkları daha fazladır.
Sigarayı bırakmak için sigara içen kişiler bilimsel çalışmalarda etkili olduğu kanıtlanmış tedavi yöntemlerini sürdürmeleri halinde daha kolay bir şekilde sigarayı bırakabilmektedirler. Psikolojik terapi ve ilaçlar da yardmcı olmaktadır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

ÇOCUK VE CİNSEL İSTİSMAR16 Kasım 2019 Saat: 14:31
LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI9 Kasım 2019 Saat: 16:08
SONBAHAR DEPRESYONU2 Kasım 2019 Saat: 11:49
ÇOCUKLARDA SINAV KAYGISI19 Ekim 2019 Saat: 10:50
Tüm Yazıları
Yukarı ↑