Büyükakın (Logo Altı)
‘Çıkış zamanım mükemmeldi’
Akşener ve Kılıçdaroğlu Kocaelilere seslendi
Yaptıkları içkileri satmaya çalıştılar
Bakan Kurum, '4 Bin 900 riskli yapı belirledik'
İbrahim Bıyıklı Reklam

İyi Parti (Sağ blok Ana sayfa)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

Okul öncesi eğitimin çocuğun gelişimine etkileri

30 Temmuz 2018 Saat: 18:04

Çocuk dünyaya geldiğinde tüm dünyası anne ve babası olmaktadır. Çocuğun dünyasını oluşturan ebeveynleri onun dünyasını ne kadar çok aydınlatır ve renklendirirse çocuğun farklı deneyimler elde edip öğrenmesi de o kadar kolaylaşmış olur. Ancak çocuk için ilk yıllarda anne-baba her ne kadar başrolde olursa olsun, bir süre sonra çocuğun gelişimi için yeterli olmamaya başlamaktadır. Bu durumda çocuğun dış dünya ile bağlantıya geçmesi sağlanmalıdır. Buradaki dış dünya ile bağlantının en önemli kısmı ise çocuğun okul öncesi eğitime başlamasıdır.
Çocukların zihinsel, duygusal, bedensel ve sosyal gelişimlerinin en hızlı geliştiği dönem 0-6 yaş arasındadır. Bu zaman dilimi içerisinde öğrenilen davranış şekilleri yaşam boyu devam etmektedir.
Okul öncesi eğitimin çocukların gelişimi açısından pek çok faydası bulunmaktadır. En önemlisi hiç kuşkusuz ki sosyalleşmeye sağlamış olduğu katkıdır. Çocuğun kendi ailesi dışında güvenli olan bir çevrede sosyalleşmesi çocuk için oldukça önemlidir. Çocuklar bu sayede özgüven kazanıp, paylaşmayı da öğrenmektedirler. Yaşıtları ile aynı ortamda bulunan çocuklar işbirliği yapmayı öğrenirler. Okul öncesi eğitim ile birçok etkinlik takım çalışması halinde yapılmakta, böylelikle çocuklar farklı görüşleri dinleyebilme, farklılıklara saygılı olma ve ekip çalışmalarına uyum sağlamayı öğrenirler.
Kesme, boyama, kalem kullanma gibi etkinliklerin düzenli bir şekilde yapılması sonucunda ince motor becerileri gelişmektedir. Ayrıca koşma, zıplama, tırmanma gibi etkinlikler sayesinde kaba motor becerileri de gelişmektedir.
Zihinsel gelişimleri açısından ölçme, gözlem yapma ve fikir üretme gibi bilim becerileri de kazanırlar.
Dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü olan çocukların erken yaşta fark edilip, okula başlamadan gerekli önlemlerin alınması sağlanmış olur.
Çocuklar, yaşıtlarıyla olan sorunları çözümlemeyi ve kendilerini nasıl ve ne şekilde koruması gerektiklerini, karşısındaki diğer çocukların haklarına da saygı göstermeleri gerektiğini de öğrenmiş olurlar. Tüm bunlar çocuğun ileriki yaşantısında karşısına çıkabilecek sorunları çözmesinde yardımcı olacak problem çözme becerilerinin de artmasını sağlamış olacaktır.
Yemek, uyku, tuvalet gibi özbakım becerilerini kazanmak ve ebeveynlerden ayrı kalmak çocuğun duygusal gelişimine katkıda bulunur ve kendisine olan güvenini arttırır.
Arkadaşları ve öğretmenleri ile konuşmak dil becerilerinin gelişmesini sağlar.
Yemek sırasında arkadaşlarına ekmek veya peçete servisi yapan çocuk için bu durum zevkli bir uğraş olmakla beraber gelecekteki kuracağı insan ilişkileri için de olumlu bir temel oluşturacaktır.
Bu gibi nedenlerden dolayı okul öncesi eğitim çocuklarımız için çok önemli olmaktadır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ16 Mart 2019 Saat: 15:31
Travma sonrası stres bozukluğu25 Şubat 2019 Saat: 15:28
Filofobi (Aşık olma korkusu)11 Şubat 2019 Saat: 15:51
ÇOCUKLAR NASIL ÖĞRENİR?28 Ocak 2019 Saat: 15:53
Mevsimsel duygu durum bozukluğu14 Ocak 2019 Saat: 16:09
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑