Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

Okul Öncesi Eğitimin Faydaları

30 Kasım 2019 Saat: 12:26

Okul Öncesi Eğitim, 3-6 yaş arası çocukların gelişimini toplumun kültürel değerleri açısından değerlendirip akıl yürütmelerinde onları destekleyen ve yaratıcılıklarını geliştiren, kendilerini ifade etmelerini sağlayan sistematik bir eğitim sürecidir.
3-6 yaş arası dönem, çocukların öğrenmeye en açık oldukları dönemdir. Bu nedenle bu dönemin iyi değerlendirilmesi gerekir.
Okul öncesi eğitim alan çocukların, eğitim almayan çocuklara göre birçok alanda daha başarılı olduğunu kanıtlayan birçok akademik çalışma günümüzde mevcuttur. Bu dönemde özellikle motor ve bilişsel becerilerin yanında, onların hayata hazırlanmaları, sorgulamaları, düşünmeleri ve sorumluluk alabilmeleri için de ortam yaratılmalıdır. Çocuklar bu sayede bağımsızlaşmayı, sorumluluk almayı öğrenirler ve dolayısıyla özgüvenleri de yükselir.
Günümüzde özellikle büyük şehirlerde ebeveynlerin daha bilinçli olup çocukların ilkokul yaşlarını beklemeyip kreş ve anaokulu düzeyindeki kurumlara gönderdiklerini görmekteyiz. Bu okul öncesi dönemin çocukların gelişimlerine olan katkıları çok fazladır. Bilindiği üzere okul, çocuğun ailesi dışındaki tanıdığı ilk toplumsal ve sosyal çevresidir. Bu çevrede öğrenmiş olacağı yeni bilgiler ve kazanımlarla, çocuklar ileriki yıllarda karşılaşacakları problemleri çözme becerileri kazanmakta ve kendilerine özgü başa çıkma stratejileri geliştirmektedirler. Ayrıca çocuğun okul öncesi eğitim alması, okul sendromu olarak bilinen ve pek çok çocuğun sorun yaşamasına neden olan bazı sorunları yaşamadan okul hayatlarına geçiş yapmalarını kolaylaştırmaktadır.
Okul öncesi eğitim ile çocuk arkadaşları ile paylaşım ve uyum içinde olmayı, beraber hareket etmeyi , karar almayı, sorunlara karşı çözüm üretebilmeyi ve kendisi olabilmeyi öğrenir.
Günümüzde tablet ve bilgisayarla oyalanan ve saatlerce televizyon karşısında vakit geçiren çocuklar sosyallikten ve paylaşmaktan uzak yetişmektedir. Zihinleri dolu fakat fikirleri olmayan, sorunları ile baş etmeyi bilmeyen, mutsuz, çabuk tüketen, çözmek yerine bitirmeyi tercih eden kişiler olarak karşımıza çıkmaktadırlar.
Çocukların özgüvenlerinin yüksek olabilmesi için sürekli müdahale eden anne ve baba olmak yerine cesaretlendirip yanında olan, destekleyen anne-baba modeli tercih edilmelidir. İnsan beyninin çoğu 6 yaşa kadar tamamlandığı için bu döneme dikkat edilmeli ve okul öncesi eğitim ciddiye alınıp çocuklar desteklenmelidir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUĞA SAHİP OLMAK14 Aralık 2019 Saat: 14:47
KADIN VE ŞİDDET7 Aralık 2019 Saat: 11:34
ÖĞRETMENLER GÜNÜ23 Kasım 2019 Saat: 14:28
ÇOCUK VE CİNSEL İSTİSMAR16 Kasım 2019 Saat: 14:31
LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI9 Kasım 2019 Saat: 16:08
Tüm Yazıları
Yukarı ↑