Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

OKULA UYUM SÜRECİ

8 Şubat 2020 Saat: 10:22

Yine yeniden okullar başladı. Yeni başlangıçlar, yeni bir dönem… Çocuklar kısa bir tatilin ardından okula uyum sağlamaya çalışmakta. Çünkü tatil sonrası rutine alışmak çocukların ruh sağlığını etkileyebiliyor. Bu nedenle ailelerin çocuğa desteği büyük önem taşımakta.
Aileler çocuğun ilk dönemdeki eksik hatalarını yüzüne vurmak yerine yeniden sıfırdan başlarmışçasına çocuğun kapasitesine uygun olarak ulaşılması kolay hedefler belirlemelidir. Bu hedefler çocuğun adım adım gelişmesini ve ilerlemesini kolaylaştıracaktır.
Çocuğun kazandığı başarılar varsa bunlar abartılmadan takdir edilmeli ve çocuk desteklenmeli böylelikle çocuğun başarıya dair motivasyonu arttırılmalıdır.
Bir önceki dönem hakkında olumsuz eleştiriler yapmaktan kaçınılmalı ve geçmiş dönemde yaşanan sıkıntılar yeni döneme yansıtılmamalıdır. Bu eleştiriler çocuğun endişelenmesine neden olabilir.
Yeni dönemin bambaşka yenilikler getireceği, hayatta olumlu ve olumsuz olarak çeşitli durumlar yaşanabileceği ancak her durumda onun yanında olunacağı duygusu çocuğa hissettirilmelidir. Bu destek ile çocuğun okula ve başarıya dair motivasyonu artmış olacaktır.
Okul dönemine ait planlama çocuk ile birlikte yapılmalıdır. Uyku ile yemek düzeni ve ders çalışma saatlerinin yeniden planlanması çocuğun okula daha kolay bir şekilde uyum sağlamasına katkıda bulunabilir. Bu planlamalar çocukla yapılmalıdır. Onun fikri alınmadan yapılan planlamalar, çocuğun kendisini değersiz ve yetersiz hissetmesine neden olabilir.
Aileler çocuğun dersleri ve başarısı ile ilgili kaygı yaşıyorlarsa bunu çocuğa yansıtmamalıdırlar. Çünkü ailelerin yaşamış olduğu kaygı bir süre sonra çocuğa da yansıyıp aynı şekilde kaygılanmasına neden olabilir. Evdeki kaygılı ortamın çocuğa da yansıyacağı unutulmamalı ve çocuğa daha iyi hissetmesi adına cesaret verilmelidir.
Anne ve babanın sağlayacağı desteğin çocukların korku ve kaygılarını yenmelerine yardımcı olacağı unutulmamalı, ebeveynler çocuğu anlayıp destek olmalıdırlar. Böylece çocuklar okula daha fazla uyum sağlayacaklardır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑