72 kök kenevir ele geçirildi!
Otomobil bahçedeki çocuğun üzerine uçtu
4 adet el yapımı bomba bulundu!
Özel haberimiz ulusal basında

Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

Pasif agresif kişilik bozukluğu

20 Nisan 2019 Saat: 15:37

Pasif agresif kişilik bozukluğu negatif kişilik bozukluğu olarak da bilinmektedir. Kişiyi sosyal hayata dahil olmaktan ve günlük rutin işlerini yapmaktan alıkoyan bir bozukluktur. Bu bozukluğa sahip kişiler kalabalık ortamlarda kendilerini gösteremeyip iş yerlerinde ya da arkadaşlık ortamlarında çekingenliklerinden ötürü yapabileceklerinden daha azını yapıp geri planda kalmaktadırlar.
Bu rahatsızlık genelde çocuk yaşlarda başlamakla birlikte belli başlı sebepleri vardır. Çocukluk çağında aile tarafından sürekli göz ardı edilmek, sözlere değer verilmediği ve saygı görülmediğinin sezilmesi, ne kadar emek verilirse verilsin çevre tarafından yeterli takdirin görülmemesi, aile ve arkadaş ortamı tarafından sürekli sorumluluklarla yüklenilmesi gibi sebeplerden kaynaklı olabilmektedir.
Pasif agresif bozukluğuna sahip bireyler sorumluluk almaktan kaçıp en ufak eleştiriye bile tahammül edemezler. İşlerini sürekli erteleyip verimsiz çalışırlar. Takım çalışmasına yatkın olmayıp emir verildiğinde agresif tutum sergileyebilmektedirler. Başına buyruk yaşamayı sevmekte canı ne isterlerse onu yapmaya çalışmaktadırlar.
Dikkat edilmesi gereken nokta ise bu belirtilere benzer kişilik yapısına sahip bireylere de hemen bu bozukluk teşhisi konulmamasıdır. Örneğin bir insan sadece egosu yüksek olduğu için emir almaktan hoşlanmıyor olabilir veya o sıralar ağır yük içerisinde olduğu için kendisini işe veremiyor olabilmektedir. O yüzden teşhis için acele etmemek gereklidir.
Bu hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi kullanılsa da psikoterapiler ağırlıktadır. Çünkü bu bozukluğa sahip birinin en büyük problemi sıkıntının kendisinden kaynaklandığını anlamak istememesidir. Kendi hatasını kabul etmeyip diğer insanların suçlu olduğunu düşünüp, sürekli insanların onun üzerine geldiklerini düşünecektir. Böyle bir durumda ise psikoterapiler etkili olmaktadır. Çünkü hastanın çocukluğuna, yaşamış olduğu travmatik olaylara inmek gerekecektir. Psikoterapinin yanında kişinin aile ve yakınlarının da hastaya destek olması gerekmektedir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

BİPOLAR BOZUKLUK17 Ağustos 2019 Saat: 13:51
Kurban Bayramı ve çocuk psikolojisi10 Ağustos 2019 Saat: 16:32
Çocuklarda dil gelişimi27 Temmuz 2019 Saat: 15:31
ASPERGER SENDROMU20 Temmuz 2019 Saat: 16:28
Tüm Yazıları
Yukarı ↑