Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

RAMAZAN AYI VE ORUCUN ÖNEMİ

11 Mayıs 2019 Saat: 14:57

Ramazan ayının insan psikolojisi üzerinde önemli etkisi vardır. Kişilerin kendilerini eğitme konusunda oruç büyük katkılar sağlamaktadır. Ramazan ayı bireyin dürtülerini, ruhsal farkındalığını, duygularını, arzularını ve davranışlarını eğitme konusunda oldukça önemlidir. Birey acıktığı halde bu dürtüsünü uzun bir süre boyunca bastırmakta ve bunu iftar vaktine kadar sürdürmektedir. Dolayısıyla bu da paralel olarak kişinin otokontrol mekanizmasını geliştirmesini sağlamaktadır. Ana dürtülerden biri olan açlık dürtüsünü eğitebilen bireyin beynindeki fren mekanizması da gelişmektedir.
Oruç ve ramazan ayı sayesinde insanlar zevk ve hazlarını erteleyebilme konusunda da kendilerini iyi bir şekilde eğitmektedirler. Beynimizin ön kısmı (prefrontal bölgesi) bu süreçte etkin olarak görev almakta ve duygu ve düşüncelerimizi kontrol edebilme becerilerimiz gelişmeye başlamaktadır.
Genel olarak baktığımızda oruç sadece ramazanda değil, hayatımızın geri kalan zamanı içerisinde de beceri kazanmamızda büyük bir etkiye sahiptir. Ramazan ayında aile içerisindeki birlik beraberlik duygusu da artmaktadır. Kişi kendisini tanımakta, empati duygusunu geliştirmekte, kendisini fark edip kendini idare etmeye ve diğer insanları tanımaya başlamaktadır.
Oruç aynı zamanda öfke kontrolümüzü sağlamamıza yardımcı olmaktadır. Birey 11 ay boyunca tekrar eden davranışlarının farkına varıp tekrarlayan kısır döngüyü değiştirmek adına adım atar ve daha pozitif bir birey haline gelebilir. 11 ay boyunca su içerken suyun değerinin fakına varılmadan içildiğini görmüş olur ve hayatın aslında ne kadar anlamlı ve değerli olduğunu anlarız. Oruç ile kişi kendisine sınır koymayı öğrenmekte ve bu şekilde stres seviyesinde düşüş yaşayıp öfke kontrolünü sağlayabilmekte ve iletişim problemlerinde de düzelmeler olmaktadır. Oruç ibadeti ile bireylerin kişiliklerindeki aşırılıklar dengelenmekte, insanlara ve olaylara farklı bakış açısı ile bakılabilmekte bu sayede daha sabırlı, affedici ve merhametli olunmaktadır.
Oruç ve ramazan ayı ile birlikte kişilerin şükür düzeyleri artmakta ve bu şekilde hayattan zevk alma ve mutlu olma oranlarında da artış olmaktadır. Şükür, kişilerin geçmiş pişmanlıklarından, geleceğin kaygılarından kurtularak yaşadıkları anın kıymetini bilmelerine, daha olumlu ve uyumlu kişiliklere dönüşmelerini sağlamaktadır. Şükür eden bireyler stresli olaylardan daha az etkilenmekte ve yaşamış olduğu sıkıntıları daha etkili ve hızlı bir şekilde çözebilmektedirler.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

KARANTİNA SÜRESİNCE KAZANIMLARIMIZ16 Mayıs 2020 Saat: 13:44
NORMALLEŞMEYE UYUM SÜRECİ9 Mayıs 2020 Saat: 11:09
FARKINDAYIZ FARKLI DEĞİLİZ4 Nisan 2020 Saat: 13:36
SÜREÇ KONTROLÜ VE BENLİK28 Mart 2020 Saat: 12:08
Tüm Yazıları
Yukarı ↑