Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

SICAK HAVALARIN PSİKOLOJİMİZ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

8 Haziran 2019 Saat: 15:38

Küresel ısınma ile beraber tüm dünyada ve ülkemizde her geçen yıl artan yüksek sıcaklık artışına paralel olarak yükselen nem ile birlikte bedenimiz üzerinde halsizlik, kalp çarpıntısı, ateş basması, yüksek tansiyon gibi istenmeyen sorunlar olmakta ve buna bağlı olarak psikolojimiz de etkilenmektedir. Sıcak havalar ve aşırı nem bireylerin psikolojileri üzerinde asabiyet, dikkat eksikliği, tahammülsüzlük gibi birçok psikolojik belirtilere neden olmaktadır.

Sıcak havalarda uyku problemleri sıklıkla görülmekte, yetersiz uyku ise yorgunluk, bitkinlik ve tahammülsüzlüğe yol açmaktadır. Bu da gerek duygusal, gerek sosyal, gerek ise profesyonel ilişkilerimizde yıpranmaya neden olabilmektedir.

Hava sıcaklığındaki artışlar özellikle anksiyete (endişe) bozukluklarına yol açabilmektedir. Nem oranındaki artışlar panik bozukluğa sahip kişiler için huzursuzluk hissi oluşturmakta, bu kişilerin atak geçirme sıklıkları da paralel olarak artabilmektedir.

Birçok kişi için rahatlama, deniz veya tatil olarak algılandığı yaz aylarında tatile çıkıldığında alkol veya madde kullanımı artmaktadır. Bu yüzden tatil dönemi bağımlı bireyler veya tedavi süreci devam eden hastalar için alkol veya maddeye ulaşılabilirlik açısından riskli olabilmektedir.

Sıcak havaların psikolojimizi etkilemesi sonucu ortaya çıkan termal stres (çabuk sinirlenme, baş dönmesi, baş ağrısı) özellikle  anksiyete (endişe), depresyon gibi psikolojik kökenli sorunlar yaşayan bireyleri daha fazla etkilemektedir. Bu kişiler psikiyatrik tedavi ve ilaçlarını aksatmadıkları sürece bu stresten en az etkileneceklerdir.

Çabuk sinirlenme, baş dönmesi, baş ağrısı gibi belirtilerle kendisini gösteren termal stres, psikolojik sorunu olmayan kişileri de etkisi altına alabilmektedir. Bu kişiler sosyal aktivitelerde bulunarak, sıvı kaybının yol açtığı bedensel ve zihinsel yorgunluk için bol su içerek, düzenli egzersiz ya da yürüyüş yaparak bu termal stresi hayatlarından uzak tutabilmektedirler.

Uykuya dalamamak, bireyin ertesi günkü enerjisini ve psikolojisini olumsuz olarak etkilemekte bu da zihinsel yorgunluk ve tahammülsüzlüğü de beraberinde getirmektedir. Vücudun dinlenebilmesi ve uykudan en yüksek verimin alınabilmesi için yükselen beden ısısını azaltmak gereklidir. Bu bakımdan yatmadan önce duş alıp, uyku öncesi aşırı efor sarf etmekten kaçınmak faydalı olacaktır. Oda sıcaklığının yatmadan önce klima ya da benzeri aletlerle düşürülmeye çalışılması, uyumak için ışık almayan oda tercihi,  yatmadan önce yemek yememek ve akşam yemeklerinde hafif yiyecekler yemek de yaz sıcaklıklarının neden olduğu uyku problemlerini gidermeye yardımcı olacaktır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

KARANTİNA SÜRESİNCE KAZANIMLARIMIZ16 Mayıs 2020 Saat: 13:44
NORMALLEŞMEYE UYUM SÜRECİ9 Mayıs 2020 Saat: 11:09
FARKINDAYIZ FARKLI DEĞİLİZ4 Nisan 2020 Saat: 13:36
SÜREÇ KONTROLÜ VE BENLİK28 Mart 2020 Saat: 12:08
Tüm Yazıları
Yukarı ↑