Taksinin motoru tutuştu!
AK Parti İl Başkanlığı için 4 aday İstanbul’da
Ferhat Göçer Kolaylı'ya konuştu
Asaf Saner'i sevenleri uğurladı

Mobesko (Sağ blok)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

SOSYAL FOBİ

16 Nisan 2019 Saat: 14:53

İnsanlarla uygun bir şekilde iletişime geçmek, kendimizi ifade edebilmek ve karşımızdaki insanı dinlemek en temel ihtiyaçlarımızdandır. Fakat bazı insanlar kendilerini diğer insanların arasında rahat hissedemeyip iyi ifade edemeyebilirler ve insanların olduğu ortamlardan kaçmak isteyebilirler. Sosyal fobi olarak adlandırdığımız bu durum söz konusu insanlarla iyi iletişim kurulmasına engel olan psikolojik bir rahatsızlıktır.
Sosyal fobi, kaygı bozuklukları içerisinde yer alan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip kişiler yanlış bir şey yapmaktan, kalabalık içerisinde mahcup olmaktan, küçük düşürülmekten korkarlar. Topluluk içerisinde rahatça konuşamaz, sesli okuyup yazamaz ve iş yapamazlar. Kalabalık yerlere girmekten çekinirler. Yeni kişilerle tanışmak durumunda kaldıklarında bu durumdan heyecan ve sıkıntı duymaktadırlar.
Aşırı çekingenlik, sosyal ortamlarda küçük düşme korkusu, sıkça gelen panik ataklar, el titremesi, yüz kızarması, aşırı terleme, çarpıntı, boğazın kuruması şeklinde belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler birisi ile tanıştırıldıklarında, telefonda konuşurken, misafir geldiğinde, topluluk önünde bir iş yaparken gibi durumlarda görülmektedir.
Sosyal fobinin oluşumunda; genetik yatkınlık, kişilik özellikleri, ebeveynlerin aşırı korumacı yetiştirme tutumları, geçmişte insanlarla yaşanılan kötü olaylar ( aşağılanmak, dışlanmak ) gibi faktörler etkili olmaktadır.
Bu rahatsızlığın tedavisi hastanın durumuna göre değişmektedir. İlaç tedavisi ve psikoterapiler ( konuşmaya dayalı ruhsal tedaviler) uygulanmaktadır. Hastanın durumuna göre bazen sadece psikoterapi bazen de sadece ilaç tedavisi kullanılırken genelde ikisinin de beraber kullanılması daha başarılı olmaktadır. En sık uygulanan terapi şekli Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemidir. Bilişsel terapide kaygı duyguları ve bu kaygıya karşı oluşan bedensel tepkileri tanıma, kaygıya neden olan durumlardaki düşüncelerin neler olduğunu anlama, bunlar ile başa çıkma stratejileri geliştirme gibi aşamalar bulunmaktadır. Davranışsal terapide ise model olma, yakınmaların üstüne gitme, belirtilerin daha net algılanabilmesi için rol oynama, gevşeme eğitimleri gibi her hasta üzerinde farklı uygulanabilecek yöntemler bulunmaktadır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

KAPALI ALAN KORKUSU (KLOSTROFOBİ)18 Mayıs 2019 Saat: 15:49
RAMAZAN AYI VE ORUCUN ÖNEMİ11 Mayıs 2019 Saat: 14:57
ERGENLERİ ANLAMAK4 Mayıs 2019 Saat: 13:16
UZUN SÜREN EVLİLİKLERİN SIRLARI27 Nisan 2019 Saat: 15:26
Pasif agresif kişilik bozukluğu20 Nisan 2019 Saat: 15:37
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑