Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

TIRNAK YEME DAVRANIŞI

3 Aralık 2018 Saat: 17:03

Yaşamımız boyunca pek çok stresli durumla karşı karşıya kalabiliyoruz. Peki yoğun bir stres altında olduğunuzda veya kendinizi huzursuz hissettiğinizde dikkatinizi bedeninize çevirdiniz mi? Stres altında iken davranışlarınız, hafızanızdan geçen düşünceler, yaşamış olduğunuz duygulara baktınız mı?
Stresli veya heyecan yaratan durumlara maruz kalındığında çevresindeki uyaranlar ile başa çıkmakta zorlanan bireylerde tırnak yeme davranışı görülmektedir. Aynı zamanda sıkıntı yaşayan ve boşluk hisleri olan bireylerde de hayatlarındaki boşluk hissiyatından ötürü tırnak yeme davranışı görülebilmektedir.
Tırnak yeme davranışı genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde başlamakla birlikte yetişkinlik yaşamında da sürebilmektedir. Bazı bireylerde yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Bu davranış çoğunlukla hissedilen yoğun endişe ve kaygı ile baş edememe sonucu ortaya çıkar. Ayrıca bireylerin sosyal ilişkilerinde yaşamış olduğu sıkıntılar, aile içi şiddet, kıskançlık ve korku, düşük özgüvenden ötürü de tırnak yeme davranışı görülebilmektedir.
Tırnak yiyen bir kişi kesinlikle ‘’tırnak yeme’’ şeklinde uyarılmamalıdır. Bu yöntemin hiçbir ikna edici yönü yoktur. Kişi o anda belki tırnaklarını ağzından çeker fakat farkına varmadığı başka bir zamanda davranışı tekrarlayabilmektedir. Yasak getirmek veya cezalandırmak da işe yaramayacak olan bir diğer yöntemdir. Çünkü bu yöntem de kişide davranışına yönelik kaygı yaratarak daha da kaygının artmasına neden olabilir. Bireylerin kaygıdan ötürü bu davranışı yaptıkları unutulmamalı, var olan kaygılarını arttırmadan rahatlamaya ihtiyaçları oldukları göz önünde bulundurulmalıdır.
Çocuklarda görülen tırnak yeme davranışını önlemek için:
• Öncelikle bu davranışın altında yatan neden bulunmalı ve ortaya çıkan problem uygun yollarla giderilmelidir. Çocuğun bu esnada kendisini rahatça ifade etmesi sağlanmalıdır.
• Aile içerisindeki huzursuzluklar giderilmelidir.
• Çocuğu korkutan ya da endişe yaratan durumlardan uzak tutmak gereklidir. Korku ve şiddet içerikli filmler izletilmemelidir.
• Çocuğun güven duygusu kazanması sağlanmalıdır.
• Tırnak bakımının düzenli bir şekilde yapılmasına ek olarak bunu çocuğun özellikle kendisinin yapması sağlanmalıdır.

Çocukları tehdit ederek bir şeyi yaptırmak için zorlamak çocuk için yoğun bir kaygıya neden olmaktadır. Bu şekilde gelişen kaygı da tırnak yeme davranışına neden olmaktadır. Bu sebeple ebeveynlerin tehditlerden uzak, tutarlı ve kararlı olmaları gerekir.
Tırnak yeme davranışı psikolojik kökenlidir ve tedavi için uzman desteği almak gerekir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

GÜNÜMÜZDE AİLE15 Şubat 2020 Saat: 10:45
OKULA UYUM SÜRECİ8 Şubat 2020 Saat: 10:22
21. YÜZYILDA EBEVEYN OLMAK25 Ocak 2020 Saat: 10:40
Tüm Yazıları
Yukarı ↑