Lastik İş’te genel kurul
Düğün hediyesi olarak böbreğini verdi
Akşener, Kocaeli'ye geliyor
Hürriyet adaylarla bir araya geldi
İbrahim Bıyıklı Reklam

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

Yaz tatili için ailelere öneriler

4 Haziran 2018 Saat: 11:25

Karne günü yaklaşırken aileleri de telaş sarmakta. ‘’Çocuğum yaz tatilini sadece oyun oynayarak mı geçirecek? Derslerden uzak kalacak mı? Tatil sonrası uyum sıkıntısı yaşar mı? ‘’ gibi sorular ebeveynlerin kafasını meşgul etmekte.
Yaz tatili iyi değerlendirildiği takdirde kişi kendisini yenilenmiş ve gelişmiş olarak görecektir. Tabi ki bunun için en büyük görev ailelere düşmekte. Karnesinde zayıf olan öğrenciler için objektif ve yapıcı bir şekilde değerlendirme yapılıp önlemler alınmalı, çocuk incitilmemelidir. Karne sonucuna göre çocuk başkalarıyla kıyaslanmamalıdır.
Yaz tatili için hedefleri olmayan bu konuda da ebeveynlerinin desteğinden mahrum kalan çocuklar televizyon, internet, bilgisayar oyunlarına yönelebilecektir. Bu da çocukları pasifleştirip, gerçek hayattan kopmalarına neden olacaktır. Ancak birkaç tedbir alarak yaz tatilini çocuğun en verimli şekilde geçirebilmesini sağlamak mümkün olmaktadır.
Öncelikle öğrencinin gelişim gösterdiği ve zorlandığı alanların belirlenmesi için öğretmeni ile görüşün. Belli konularda başarılı olamayan, desteğe ihtiyacı olan öğrencilere yönelik kurslardan yararlanın. Çocuğunuzda öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği gibi akademik başarıyı etkileyen konular var ise uzmanlardan yardım alın.
Yaz dönemi çocuklar için hiçbir aktivite yapmadan geçirmek için çok uzun bir süredir. Çocukları; spor, müzik, resim gibi bir sanat dalına yönlendirmek ve yaz tatili süresince çeşitli kurslardan yararlandırmak gerekir. Bu tarz aktiviteler aile bütçesine yük getiriyor gibi gözükse de, belediyelerin mevcut yaz tatili kampları ve kurslarından faydalanabilirsiniz.
Yaz tatilinin olmazsa olmazı kitaplardır. Ders yılı içerisinde önceliği ders kitaplarını okumak olan öğrenciler için yaz tatili farklı konularda kitap okumak için bulunmayan bir fırsattır. Özellikle günün en sıcak saatleri çocukların kendi seçtikleri kitapları okumaları için uygun bir zamandır. Okuyacakları kitapları seçerken çocuklar özgür bırakılmalı, okumayı zorunluluk olarak değil, keyif alınan bir tercih olarak görmeleri sağlanmalıdır.
Anne-babalar çocuğa vakit ayırmalıdırlar. Yaz tatili çocuklar için aileleriyle geçirecekleri daha fazla vakit anlamına gelir. Beraber yürüyüşe çıkmak, resim yapmak gibi aktiviteler hem size hem de çocuğunuza iyi gelecektir.
Bütün gün evde oturan çocuklar bir süre sonra sıkılmaya başlayıp televizyon ya da bilgisayara sarılırlar. Çocukların yaratıcılıklarını yitirmemeleri adına televizyon izleme ya da bilgisayar oynama saatlerini belirlemek ve bu saatlerin dışında kalan zamanlarda onunla birlikte başka bir aktivite yapmak daha yararlı olacaktır.
Yaz tatili akademik eksiklerin kapatıldığı, kazanılmış olan bilgilerin muhafaza edildiği bir dönem olarak görülmeli ancak yorucu geçen bir ders yılı sonrasında çocuğun özellikle fiziksel ve sosyal ihtiyaçlarının da desteklenmesi gereken bir süre olduğunu da unutmamak gerekir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Filofobi (Aşık olma korkusu)11 Şubat 2019 Saat: 15:51
ÇOCUKLAR NASIL ÖĞRENİR?28 Ocak 2019 Saat: 15:53
Mevsimsel duygu durum bozukluğu14 Ocak 2019 Saat: 16:09
ÇOCUK VE ŞİDDET31 Aralık 2018 Saat: 16:51
Çocuklarda görülen yeme bozuklukları17 Aralık 2018 Saat: 16:50
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑