Taksinin motoru tutuştu!
AK Parti İl Başkanlığı için 4 aday İstanbul’da
Ferhat Göçer Kolaylı'ya konuştu
Asaf Saner'i sevenleri uğurladı

Mobesko (Sağ blok)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

YAZI YAZMANIN FAYDALARI

30 Mart 2019 Saat: 16:04

Kağıt ve kalem bazılarımız için çok şey ifade ederken, bazılarımız için ise hiçbir anlam ifade etmemektedir. Bazı kişilere göre yazmak sadece yazar ve şairlere ait olan bir görevmiş gibi gelir. Oysa ki yazmak her bireyin kolayca yapabileceği bir iştir.
Küçüklüğümüzde başlarız yazı yazmaya ve günlük hayatımızda ise farkına varmadan hemen hemen her yerde kullanırız. Katıldığımız toplantılarda, alışveriş listesi hazırlarken… Oysa ki çoğumuz yazı yazmanın rahatlatıcı ve tedavi edici olan etkisiyle henüz tanışmamışızdır hayatta.
Yazı yazarak, konuşarak ifade edemediğimiz çoğu şeyi rahat bir şekilde dışa vurmuş oluruz. Başından kötü veya travmatik bir durum geçen kişiler yazı yazarak bu travmatik olayların etkilerini daha hızlı ve kolay bir şekilde atlatmaktadırlar. Yazmak düşünce hızını ve kelime haznemizi geliştirmekle birlikte stres seviyemizin azalmasına da iyi gelmektedir. Ayrıca depresyon belirtilerinin düzelmesini de sağlamaktadır. Genellikle depresyon tedavisinde yazı yazmak da önerilmektedir.
Kendisini yazı yazarak anlatan hastalar yazı yazmak sayesinde hayata karşı daha pozitif pencereden bakabilmektedirler. Yazı yazmak insanların can sıkıntılarını da giderebilmektedir. Yazı yazarak kişiler rahatlamaktadır ve ruhsal açıdan bakıldığında kişiye iyi gelmektedir. Kelime hazinesi ile zekayı da geliştirmektedir. Aynı zamanda bireylerin yaşamış oldukları duygu birikimlerini yazıya dökerek rahatlamalarını sağlamaktadır. Kişiler yazı yazarken takıldıkları olaylarla karşılaşabilmekte ve uzun süre boyunca aramış oldukları cevapları yazı yazarken bulabilmektedirler. Kişi böylelikle tıkanmış olan duygularının yolunu açmakta ve yaşamış olduğu sorunları yazarak çözüme ulaştırmaktadır.
Her gün yazmayı sevmeyen bireyler için günlük tutmak faydalı olabilecektir. Çünkü kişi günlüğe istediği zaman dertlerini ve sıkıntılarını, mutluluklarını yazabilmektedir. Yani duygular bir kişiyle paylaşılmış olarak kişi bu sayede rahatlamaktadır.
Bir blogta yazı yazmak da ruhen rahatlattığı gibi zihnin temizlenmesi için de iyi gelmektedir. Blog yazan kişiler çok fazla iletişimle alakalı yaşamlarında sorun yaşamamaktadırlar.
Yazmanın önemi ve faydaları saymakla bitmemektedir. Sizler de yazıyorsanız veya günlük tutuyorsanız yazı yazmanın kazandırmış olduğu avantajları bilirsiniz. O yüzden yazı yazmayı sevmeli ve yazı yazmaktan çekinmemek gereklidir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

KAPALI ALAN KORKUSU (KLOSTROFOBİ)18 Mayıs 2019 Saat: 15:49
RAMAZAN AYI VE ORUCUN ÖNEMİ11 Mayıs 2019 Saat: 14:57
ERGENLERİ ANLAMAK4 Mayıs 2019 Saat: 13:16
UZUN SÜREN EVLİLİKLERİN SIRLARI27 Nisan 2019 Saat: 15:26
Pasif agresif kişilik bozukluğu20 Nisan 2019 Saat: 15:37
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑