Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

YÜKSEKLİK KORKUSU (AKROFOBİ)

25 Mayıs 2019 Saat: 16:55

Akrofobi, yüksek yerlere çıkmayı önleyen ve yüksek ortamlarda yaşanan korku duygusu olarak ifade edilmektedir. Toplumumuzda yükseklik korkusu oldukça fazla görülmektedir. Aslında yüksekten korkmak herhangi bir tehlikeden korkmak kadar eşdeğer bir davranıştır. Ancak bu korkunun etkisi altında oluşan oldukça abartılı bazı davranışlar var ise bu durumda fobi oluşmaktadır. Güvenli bir yerdeyken yükseklik korkusu nedeniyle ellerin titremesi ve terlemesi, baş dönmesi, kalp çarpıntısı gibi bazı kaygı durumları oluşuyorsa maalesef ki korku fobiye dönüşmüş anlamına gelmektedir.
Fobiler, kişilerin hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple kontrol altına alınması gerekmektedir. Kişilere göre fobilerin derecesi farklılık gösterir. Örneğin bazı kişilerde yüksek binalara çıkmak korku verirken, bazı kişilerde ise merdivenleri çıkarken bile korku yaşanmaktadır. Genellikle boşluktan tedirgin olma durumu olarak görülse de denge sorunudur. Gözlerin yüksek bir yerden aşağıya bakma durumunda uzak yerleri hesaplayamaması, beyne vermiş olduğu mesaj ile ayakların yere temas etmesinin beyne verdiği mesaj beyinde çelişki oluşturmaktadır. Yükseklik korkusunun ortaya çıkma durumu bu çelişkiye bağlılık gösterir.
Anne ya da babasında bu korkuyu gören çocukların yükseklik korkusuna sahip olma ihtimalleri oldukça fazladır. Ayrıca yükseklik korkusunun derinlemesine araştırılması gereken genetik boyutu da vardır. Kişinin çocukken şahit olduğu veya anlatılan olaylarda travma şeklinde etkilenmesi yükseklik korkusuna neden olabilmektedir.
Yükseklik korkusuna sahip kişiler böyle bir durumla karşılaştıklarında ilk olarak baş dönmesi hissedilmektedir. Bu durum ise oldukça şiddetli olmaktadır. Kişi vücut dengesine güvenemeyip sürekli olarak tutunacak yer aramaktadır. Kişide fiziksel ve duygusal belirtiler görülmektedir. Bunlar; terleme, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, kilitlenme, sinirlilik hali, endişe, titreme, ağlama ve karar verememe şeklinde olmaktadır.
Akrofobi, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü bu hastalık kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir. Uzman kişi tarafından destek alınmalıdır. Uzman kişi hastayı incelemeli ve gözlem yapmalı, kişinin bu korkuyu yaşama sebepleri araştırılmalıdır. Hastalığın oluşma sebebine göre tedavi uygulanması gerekmektedir. Tedavi, doktorun önermiş olduğu şekilde devam etmeli ve aksatılmamalıdır. Tedavi aksar ise hastalıkta geriye dönüş yaşanabilmektedir.
Akrofobi tedavisinde genellikle terapiler uygulanmaktadır. Terapilerde uygulanan yöntem kişiyi korktuğu şeyle yüzleştirmektir. Fakat bu yüzleşmeyi gerçekleştirmeden önce gerekli psikolojik altyapı oluşturulup hastanın cesaretlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü kişi hazır hale gelmeden korktuğu şeyle yüzleştirilirse bu durum kişide travma etkisine yol açabilmektedir.
Eğer uzman tarafından gerekli görülür ise psikolojik olarak kişiyi tedaviye hazırlamak için antidepresan ilaçları da kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar ise kişinin kendisini daha rahat hissedip tedaviye açık hale gelmesi içindir.
Fobiye dönüşmemiş olan yükseklik korkusu elbette her insanda olması gereken bir duygudur. Ancak bu durum bir fobiye dönüşmüş ise uzman desteği alınmalı ve hayatı olumsuz etkilemesi önlenmelidir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

ÇOCUKLAR NEDEN GEÇ KONUŞUR?12 Ekim 2019 Saat: 10:44
DEPREM ÇOCUĞA NASIL ANLATILMALIDIR?28 Eylül 2019 Saat: 10:46
DİKKAT DAĞINIKLIĞI21 Eylül 2019 Saat: 13:07
OKUL KAYGISI14 Eylül 2019 Saat: 13:01
Ayrılma kaygısı bozukluğu7 Eylül 2019 Saat: 13:36
Tüm Yazıları
Yukarı ↑