Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Baro başkanları Kocaeli’den seslendi

Kocaeli Barosu öncülüğünde Kocaeli Adliyesi önünde, 15 ilin baro başkanının da katılımıyla, “Bağımsız savunma, hukukun üstünlüğü, adil yargılanma hakkının kullanımı için; Adalet nöbeti” programı gerçekleştirildi

12 Eylül 2019 Saat: 16:50
Baro başkanları Kocaeli’den seslendi
Baro başkanları Kocaeli’den seslendi

Kocaeli Barosu öncülüğünde Kocaeli Adliyesi önünde, 15 ilin baro başkanının da katılımıyla, “Bağımsız savunma, hukukun üstünlüğü, adil yargılanma hakkının kullanımı için; Adalet nöbeti” programı gerçekleştirildi. Düzenlenen programda Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, Aydın Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Burak Özdemir, Bolu Barosu önceki dönem Başkanı Ferit Atalay, Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, Çanakkale Barosu Başkanvekili İbrahim Cem Erbil, Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Düzce Barosu Başkanı Azade Ay, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Kırklareli Barosu Başkanı Turgay Hınız, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Şanlıurfa Barosu Başkanvekili Vedat Karahan, Tekirdağ Barosu Başkanı Sedat Tekneci, Tunceli Barosu Başkanı Kenan Çetin, Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar, Yalova Barosu Başkanı Fedayi Doğruyol, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve çok sayıda baro üyesi avukat yer aldı.
CANDEMİR, ‘TARİHİ SORUMLULUKLARIMIZIN GEREĞİ’
Programda konuşan Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir,“Bugün, Çağlayanda başlayan ve ilk adımı Bursa olmak üzere Anadolu illerini dolaşan Adalet nöbetinin 86’sında Kocaeli’ndeyiz. Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Düzce, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Tekirdağ, Tunceli, Van ve Yalova illerimizden Baro Başkanlarımız ve meslektaşlarımız, adalet arayanların gönüllü sözcülüğünü yapmak için uzak yollardan geldiler. Hoş geldiler, sefalar getirdiler. Esas olan ‘Vatan ve bu vatanda yaşayan tüm yurttaşlarımızın hukuk devletinin sağladığı güvence ile huzur ve barış içerisinde yaşamasıdır’ diyen bizler, tarihi sorumluluklarımızın gereğini yerine getiriyoruz” şeklinde konuştu.
‘HAKKINI ARAYAMAYAN YURTTAŞLARIMIZ’
Candemir sözlerinin devamında, “İş cinayetlerinde hayatlarını kaybeden on binlerce işçi için, Çorlu tren kazası mağdurları için yani adalet arayan herkes için buradayız. Hain terör örgütünün kurguladığı kumpas davalarında özgürlüklerini ve hayatlarını yitiren insanlar için, OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar ile görevlerinden ihraç edilen haklarında herhangi yargılama süreci işletilmediği, bir yargı kararı olmadığı veya beraat ettiği halde göreve iade edilmeyen KHK mağdurları, atanamayan öğretmenler, emekli olamayan emeklilikte yaşa takılanlar için biz buradayız. Hakkını elde etmek için yargı yoluna başvuran, bu uzun ve meşakkatli süreç sonunda ancak mezarda adalete kavuşan ya da yüksek yargılama giderleri sebebi ile hakkını arayamayan yurttaşlarımız için biz buradayız” diye konuştu.
‘İNSANLIK ONURUNA AYKIRI ÜCRET POLİTİKALARI’
Candemir konuşmasının devamında, “Duruşma salonlarından atılan, temsil ettiği tarafla özdeşleştirerek saldırıya uğrayan, özgürlüklerini ve hatta Avukat Mehmet Samim Geredeli, Avukat İbrahim Ergin, Avukat Özgür Aksoy gibi hayatlarını kaybeden görev şehidi meslektaşlarımız için, OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar ve devamında yapılan yasal düzenlemeler ile yetkileri tırpanlanan; arabuluculuk, uzlaştırma gibi tasarruflarla görev alanları daraltılan; çalışma yeri olan adliyelerde kırmızı alanlar yaratılarak savunma hakkını temsil etmesi engellenen meslektaşlarımız dolayısıyla savunma hakkı engellenen yurttaşlarımız için biz buradayız. Her yıl binlerce mezun arasında var olma savaşı veren, yargı reformu strateji belgesinde de çalışma yasağı kaldırılacağı konuşulan ancak yine kendi kaderine terk edilen stajyer meslektaşlarımız, insanlık onuruna aykırı ücret politikaları ile hayallerini yitiren genç meslektaşlarımız için buradayız” şeklinde konuştu.
‘SAVUNMA HAKKI VE HAK ARAMA ÖZGÜRLÜĞÜ’
Candemir sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Bizler; yargı önünde temsil ettiğimiz yurttaşlarımız ile birlikte ve bir yurttaş olarak, hukuk devletinde insan onuruna yakışır bir biçimde yaşamak ve bu ideale kavuşmak amacıyla buradayız. Mesleğimizin hukuk devleti, demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin teminatı olduğunun bilinç ve sorumluluğu ile cumhuriyetimizin temel ilkelerine bağlı kalarak tüm bu kutsal değerler için mücadele azim ve inancıyla buradayız ve hep burada olacağız. Demokrasi tarihimizde kara bir leke olan 12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Egemenlik Kayıtsız ve Şartsız Milletindir’ şiarı gereğince; demokrasinin vazgeçilemez olduğunu, savunma hakkı ve hak arama özgürlüğünün ise hukuk devletinin ve demokrasinin temel ölçütü olduğunu bir kez daha vurgulayarak hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” Kerim ÇELİK


Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑