Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Ulaşım
  • İşsizlik
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

'Başbakan talimat verdi'

Gazetemizin Ankara makamına yaptığı ziyaret sırasında Başbakan Yardımcısı Işık, "Körfez Kartepe Metrosu için Başbakan Yıldırım talimat verdi. Ulaştırma Bakanlığı yapımın ilk ayağı olan proje çalışmalarına başladı"

26 Mart 2018 Saat: 08:31
'Başbakan talimat verdi'
'Başbakan talimat verdi'

Gazetemizin imtiyaz sahibi Ali Sami Sağsöz, genel yayın yönetmeni Sadun Çetin, yazı işleri müdürü Orhan Balcı, Reklam Müdürü Nurettin Kolaylı ve Medya Grubumuz içinde yer alan Gölcük Postası genel yayın yönetmeni Armağan Teke Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ı Ankara Çankaya Köşkü’ndeki makamında ziyaret etti

Gazetemizin imtiyaz sahibi Ali Sami Sağsöz ve gazetemizin yöneticileri ile Başbakan Yardımcısı Fikri Işık sıcak samimi ve mesajların verildiği bir sohbet gerçekleştirdi. İl başkanlığından başlayan süreçten bugünkü görevine kadar, yapılan çalışmalar, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında Milli Savunma Bakanlığı’ndaki zorlu görevde yaşanan sıcak günler, seçimlere yönelik aday belirleme, kampanyalar, ilimize yapılan yatırımlar, yapılacak projeler, teşkilattaki durum, yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimi, teşkilattaki birliğin yansımaları, 13 belediyenin milletvekillerin birbirleriyle olan uyumu, dostluk gibi konular hakkında değerlendirme yapan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Körfez Kartepe Metrosu için Başbakan Binali Yıldırım talimat verdi. Ulaştırma Bakanlığı yapımın ilk ayağı olan proje çalışmalarına başladı” dedi.

VECDİ GÖNÜL İSMİ VERİLDİ

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Cephanelik bölgesinin kentimize kazandırılmasında büyük emekleri olan ilimizin milletvekili Milli Savunma eski bakanı Vecdi Gönül’ün ismini yeni yapılan Şehir hastanesi kampüsüne verdik müjdesini de verdi.

Başbakan Yardımcısı  Fikri Işık’ın değerlendirmeleri şöyle:

METRO PROJELERİ

‘PROJE ÇALIŞMASI BAŞLADI.’

“Gebze metrosu projesini Büyükşehir Belediyesi projelendirdi ihalesini yaptı. Çalışma başlayacak. Körfez ile Kartepe ilçeleri arasındaki büyük metro projesi içinde Başbakanımız Binali Yıldırım Körfez ile Kartepe arasında yapılacak olan Metro Projesi’nin Ulaştırma Bakanlığı’nın yapması konusunda talimatı verdi. Bakanlık proje için çalışmaya başladı. Gebze Metro Projesi’ni Büyükşehir Belediyesi yapacak. Büyük projeler devam ediyor. Tüm bu projeler şehirdeki uyum sayesinde gerçekleşiyor. İzmit’te yapılan Akçaray Tramvay projesine gösterilen ilgi sonrasında batıda Kuruçeşme’ye doğuda şehir hastanesi ve yeni stada kadar uzayacak. Bunula ilgilide çalışmalar sürüyor.”

YEREL YÖNETİMLER

‘BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ DAHA GÜÇLÜ’

“Şehirde güç Büyükşehir Belediye Başkanı’nın elindedir. Çünkü imkânı, yetkisi, kadrosu var. Ben Başbakan Yarımcısı olarak eleman almam merasime tabi. İbrahim Bey istediğini belediyeye alabilir. Dolayısıyla İbrahim beyin birleştirici yapısı olmasa bizim Kocaeli’de parti olarak birlikteliği sağlamamız bu kadar mümkün olmaz. Birçok ilde yaşadığımız problemin ana konusu Büyükşehir Belediye Başkanı ile bakanların ve Milletvekillerin çekişmesi var.”

‘İBRAHİM BAŞKAN ÇOK MÜTEVAZİ’

“Bizim İbrahim Karaosmanoğlu ile uzun yıllara dayanan hukukumuz var. İbrahim Bey çok mütevazi birisi. Buda şehire büyük katkı sağlıyor. Şehirde bu olmazsa, sorun olur, birlikteliğimize İbrahim Başkan’ın bu özelliği büyük katkı sağlıyor. Oturuyoruz konuşuyoruz ve en iyisini bulmaya çalışıyoruz.”

‘SİYASETİ İLKE BAZINDA YAPIYORUZ’

“Kocaeli’de şahıs bazında değil ülke bazında siyaset yapıyoruz. Refah Partisi’nin İstanbul’u Ankara’yı aldığı 1989 yerel seçimlerinde, İzmit, Gebze, Çayırova, Kandıra Alikahya, Değirmendere ve bazı beldelerde seçimi SHP kazanmıştı. Bu kentteki sosyal demokratlığı gösteriyordu. Bugün Kocaeli’deki tüm belediyeler AK Partili. Bu tesadüf değil eğer adamcılık yapsaydık, mesela Nihat Ergün ben Derince’liyim benim istediğim isim aday olacak. Ben Herekeliyim benim istediğim isim aday olacak deseydi birçok yerde seçim kaybederdik. Ne yaptık biz, oturduk bir araya geldik. Anketleri ortaya koyduk, 2004’te Derince Belediye Başkanı olan Ali Haydar Bulut ile ilgili anketler kötü, yuvarlak masada oturduk herkes fikrini söyledi ve değişimden yana karar verdik yerine Aziz Alemdar’ı getirdik ve seçimi kazandık. Nihat bey Haydar bey kalsın deseydi seçimi kaybedecektik.”

‘ARKADAŞLARIM ADAMCILIK YAPMADI’

“Bunun örneklerini başka illerde çok yaşadık. Hüseyin Çelik Van’da başarısız belediye başkanının arkasında durdu seçimi kaybettik hala orayı kazanamıyoruz. Ankara’da Yenimahalle Belediye Başkanlığı buna başka bir örnek. 2014 geldi Ali Haydar Bulut en uygun isim oldu tekrar belediye başkanı oldu. Bu ilkeler bazında siyaset yapmanın getirdiği önemli bir başarı. Nihat Ergün, Osman Pepe, Vecdi Gönül olsun benim adamım diye kesinlikle diretmedi. Benim adamım diyen siyasette o adamı sırtına alır. Ben kendi yükümü anca taşıyorum bir başka kişiyi ben niye taşıyayım. İşini en iyi yapan her kişi benim adamımdır.Büyükşehir Belediyesi ve 12 ilçe belediyesinde Adalet ve Kalkınma Partili başkanlar hizmet üretiyor. Yaptırdığımız en son ankette hiçbir belediyeyi kaybetmiyoruz, ancak detaylı bir anketi daha sonra yaptıracağız.”

‘İBRAHİM BAŞKANIN OYU YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE’

“İlçe ölçeğinde anket yaptırmadık. Büyükşehir ölçeğinde yaptırdık. İbrahim Karaosmanoğlu’nun şahsi oyu yüzde 50’nin üzerinde buda bizim için son derece memnuniyet verici bir durum. 15 yıllık bir belediye başkanının her yerde karşılığı olması, güvenilir olması, destek görmesi ve sevilmesi çok önemli. Birlik beraberliğimiz olmasa bunu gerçekleştiremezdik.”

REFERANDUMDAKİ KAMPANYADA İLİMİZ GENÇLİĞİ

‘İLİMİZ GENÇLİĞİ ÇALIŞKAN’

“Anayasa referandumu öncesinde İstanbul’da çalışmalara katıldım. Beni Gümüşhane Derneği’ne götürdüler zaten yüzde 95’i “Evet” oyu verecek gruptu, yüzde 5’inede rastlamamız mümkün değil, beni neden buraya getirdiniz diye de soru yönelttim. Kocaeli’ye geldiğimizde 300 kişilik 400 kişilik gruplarla Emre Kahraman toplantılar düzenledi.”

‘EMRE KAHRAMAN’IN ÖNEMİ’

“Gölcük’te 200 kişinin üzerinde gençlerden oluşan bir grupla toplantıya katıldım. Bizim gençler “Evet” oyu vermeyecek kişileride toplantıya getirmişler ve konuşma öncesinde bana bunu söylediler. Toplantı öncesinde de grip nedeniyle rahatsızdım. İl Başkanı Ceyhan’a konuşmayı sen yap ben soru yanıt kısmında konuşurum dedim. Dışarıdaki yapmam gereken işlerimi yaptıktan sonra eşi kanser hastası olan ve SGK’nın ödemediği yaklaşık 6 bin lira olan ilacı alamadığını belirten bir kişinin işini çözdükten sonra salona girdim. Gençler önyargısız güzel sorular yönelttiler. Sorular geldikçe onlara yanıt verdikçe ben açıldım. Hastalığın hafifledi. Gençlerden birisi sizin korumalarınız yerli silah kullanıyormuş görebilir miyiz dedi. Koruma amirine getirin dedim. 2 tane MTP 55’i getirip masaya koydu. Salonda mükemmel bir hava oluştu, toplantı orada bitti. Gece yarısına doğru çıktık bende grip diye bir şey kalmadı. Gençlerle bir araya gelmeliyiz, onlara abilik yapmalıyız. Onlar bizim yerimize gelecek isimler.”

‘GENÇLER GELECEĞİMİZ’

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geldiği İl Gençlik Kolları kongresine gelmiş, hiç yapmadığı bir şeyi yapmış platformda dolaşıyor. İl Gençlik Kolları Başkanı ve ekibi yoğun bir çalışma gerçekleştirmiş parayla yaptıramayacağımız işleri aşkla şevkle yapmış, o nedenle korumaların engellemelerine karşın, Cumhurbaşkanımız  Erdoğan’ın yanında İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Kahraman’ın dolaşması için gerekli çabayı gösterdim. Gençlere önem vermeliyiz, gençler bizim arkamızdan gelecekler bilgili ve donanımlı gelmeliler.”

İL BAŞKANLIĞINA BAKIŞI

‘DENGE ÇOK ÖNEMLİ’

“Bizim siyaset sistemimizde il başkanı halkın gözünde çok etkili bir kişidir ancak hukuken bir yetkisi yoktur. Ancak koordinatör olarak görev yapar.  Bürokratla valiyle konuşurken iyi denge kurmak zorundasın. Eğer bunu sağlayamazsan çok zor görev yaparsın. Ben il başkanıyken Vali Erdal Ata ile Seka konusunda önlem almadığı için ufak bir sorun yaşadık. Birbirimize saygı gösterdik. Aynı şekilde Vali Gökhan Sözer’lede sorun yaşamadık.”

‘GEREKTİĞİ YERDE GEREKENİ YAPACAKSIN’

“Milletvekili olduktan sonra genel merkez bana Ege proje koordinatörlüğünü verdi. İzmir, Manisa, Uşak, Denizli, Muğla, Burdur illerinin içinde olduğu bölgeye gittiğimde il başkanlarına sizin belinizde tabanca var, ancak kurusıkı, senin belindeki tabancayı görecekler korkacaklar ama ikide bir tabancayı çekersen kurusıkı olduğu anlaşılır işte o zaman problem yaşarsın. Siyasette her gün fırça atmaya kalkarsan daha fazlası gerektiğinde ne yapacaksınız.”

‘İL BAŞKANLIĞININ ARTISI ÇOK FAZLA OLDU’

“Ben zaman zaman düşünüyorum, il başkanlığı yapmadan milletvekili bakan olsaydım konulara ve Kocaeli’ye bu kadar hakim olamazdım. İl başkanıyken her ilçenin her sokağına her sorunlu yerine gittim. Milli Eğitim Komisyonu’nda üyelik yaparken hangi okula ne yapılmasını bilerek kararlar alındı. İzmit’teki Mehmetçik okuluna Gebze’deki Namık Kemal İlkokulu’na yapılan onarım bunlara çarpıcı örnek.  Ercan Topaca Vali olarak geldi Çayırova’da Emek Mahallesi’nde geziyoruz, sokakları sorunları konuşuyoruz, Vali Topaca bu kadar nasıl hâkimsin diye soru yöneltti. Ben il başkanlığı yaptım, her yere her sokağa girdim dedim. İl başkanlığının bana çok büyük artısı oldu.”

PROJELER KONUSU

‘UZUN SÜREDİR BİTMEYENLERİ BİTİRDİK’

“Yapılan projeleri yerinde inceleme konusunda ben ve arkadaşlarım çalışıyor. Projelerin tamamlanması konusunda elde olmayan sebepler yaşıyoruz. Yahya Kaptan’daki Şehit Recep Topaloğlu Spor Salonu, Gebze Olimpik Yüzme Havuzu’nun tamamlanması konusunda çok çaba sarf ettik. Müteahhitler ihale kanunu gereği ufak işler yaparak sözleşme feshini önlüyordu yoğun çalışarak sorunları çözdük.”

‘İHALE KAZALARI YAŞIYORUZ’

“Bizim dönemimizde başlayan projeler ihale kazasına uğramazsa bitiyor. Gebze Fatih Devlet Hastanesi işlerin yüzde 95’ı tamamlandı ancak müteahhit iflas etti. Üzerinde yeniden çalışılacak. Kartepe’deki Köseköy Köprülü Kavşağı müteahhit buraya kadar yaptı. Büyükşehir Belediyesi sözleşmeyi fes etti. Yeniden ihaleye çıkılacak ve projenin tamamlanması sağlanacak.”

‘GEREKİRSE MÜDAHALE EDİYORUZ’

“Projelerin gecikmesinde keyfi bir durum söz konusu olduğunda müdahale ediyoruz. Kocaeli Devlet Hastanesi’nde zor bitecekti. Çünkü temelde hesapta olmayan kazık çakma işlemi yapıldı. Tamamen kazık üzerinde duruyor. Zaman zaman yaşanan bu sebeplerden dolayı hırpalanıyorsun. Vatandaşı ihale kanunu ve diğer konular tabi ki ilgilendirmiyor.”

GÖLCÜK İLÇESİ

‘TIR DEPOLAMA ALANI YAPILACAK’

“Denizevler’de hak sahiplerine konut yapıyoruz. O alanı TOKİ’ye verdik. TIR depolama alanı yapılacak. O çalışma tamamlandığında sosyal alanlar kendiliğinden oluşur. Gölcük’te sahilde düzenlemeler yaptık. Üst tarafta talep gelirse yeşil alanlar oluşturma olanağımız var. Sanayi sitesi inşaatı sorusuz sürüyor. Merkezde kentsel dönüşüm başladığında daha önemli adımlar atılacak.”

‘TRAFİKTEKİ GELİŞME BENİ MUTLU ETTİ’

“Günümüzde TÜRKSAT  Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan ilimizin Milletvekili Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 2004 yılında Karayollarından özel ekip gönderdi ilimizdeki ilk dalcık Derince’de değil Gölcük’te olacaktı. Karayolları merkeze bir türlü dalcık projesini oturtamadı. Teknoloji değişti diye tekrar zorladık. Proje hazırlandı. Yapılan çalışmada projenin trafik sorununu çözmediğini tespit ettik. Trafik yükü şehrin merkezine bindiğini gördük. Buda siyaseten taşıyacağımız bir iş değildi. Farklı bir çalışma yapılıyor. Trafiğin ışıklarla nasıl çözümlerin üzerinde bir planlama yapıldı. O dönemin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri şimdinin Bilecik Valisi Tahir Büyükakın üzerinde çok çalıştı. 3 kavşağın kapatılmasının getirdiği olumlu gelişme beni son derece mutlu etti.”

‘HASTANE PROJESİ BAŞLIYOR’

“Migros’un yeri yıkıldı. Donanma’dan yer alındı. Hastane projesi başlıyor. Yer teslimi sonrasında Mayıs ayının başında temel atma töreni yapılır. Hastane projesi ile birlikte Büyükşehir Belediyesi Değirmendere Yüzbaşılar Köprülü Kavşağı aynı anda başlayacak. İki çalışma birlikte yürütülecek. Necati Çelik Hastanesi büyütecektik yıkmadan yapılmıyor. Yıkmak yerine onuda değerlendireceğiz ve yeni hastane daha kapsamlı hizmet verecek.Donanma müzesi, deprem müzesi içinde barındırdığı bir kent müzesine ihtiyaç konusunda çalışma yapılır ve merkezdeki kentsel dönüşüm sonrasında konu çözümlenebilir. Yeni lojman ve karargah binası yapılacak”

İZMİT İLÇESİ

 ‘ERENLERDEKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM’

“Ben il başkanıyım. İzmit Erenlerdeki Kentsel Dönüşüm başladı. Tepki oluştu. Muhalif gruplar konuyu köpürtmeye başladı. Bir yürüyüş düzenlediler. Önce Büyükşehir Belediyesi’ne (O zaman Belsa Plaza’da) gittiler, başkanı bulamadılar. Döndüler il binamızın önüne geldiler. İndim aşağıya hoşgeldiniz dedim. Herkes konuşuyor. Aranızdan bir heyet seçin gelin çay ısmarlayayım konuşalım dedim. 7 kişi geldi, 5’i vatandaş 2’si provokatör yaklaşık 1 saatin sonunda yanlarındaki iki provokatörü temsilciler kendileri susturdu. Sonra dağıldılar. Partide oturduk bu işin siyasi ayağını anlatmalıyız dedik. Önce teşkilatı bilinçlendirdik. İleri gelenlerine anlattık. Sonrada bugünkü başarı elde edildi.”

BATI YAKASI

‘GEBZE’DEKİ SORUN ÇÖZÜLDÜ’

“Gebze’de konut sorunu konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, rahatsızlığım nedeniyle katılamadığım 300-400 kişiyi kapsayan bir toplantı yaptı. Kentsel dönüşüm konusu rayına girdi. Her birinize hisseli tapu vereceğiz dedik ve kentsel dönüşüme razı oldular. Herkes rahatladı.”

‘ÇAYIROVA’DA 60 DÖNÜME HASTANE’

“Çayırova’daki kentsel dönüşüm konusunda yaşanan sorun sürekli mahkemenin verdiği erteleme kararlarıyla aksadı, belediye başkanı başarılı bir çalışma yaptı, konu tamamen çözüldü. Şekerpınar kavşağında 60 dönümlük bir yer kazandık oraya hastane yapacağız.”

YEREL SEÇİMLER

‘BİZİM YÖNTEM UYGULANACAK’

“Üç dönem kuralı yapılan tüzük değişikliği ile yumuşadı. Bu nedenle yerel seçimlerde adaylar bu gözle bakılarakta değerlendirilecek. Tam kapsamlı bir anket çalışması yapılır. Kamuoyu yoklamasına bakılır. Teşkilata sorulur. Büyükşehir belediye başkanına, milletvekillerine sorulur. Veriler masaya yatırılır ve değerlendirmesi yapılır. Hiçbir başkanlığı kaybetmiyoruz. Başarımızın nedenide vatandaşa rağmen iş yapmıyoruz. Seçmen istemezse aday yapmayız. Siyaset insanla yapılır. Ben Türkiye’nin her yerine gidiyorum, sorunları biliyorum görüyorum ve ona göre çalışma üretiyoruz. Kocaeli’de siyaset konusunda çok ciddi bir seviye var. Onu görüyorum.”

‘KOCAELİ İLE BURSA’YI KIYASLIYORUM’

“Kocaeli teşkilatını Bursa ile kıyaslıyorum. Bursa yerli nüfusu var, çok sayıda göç almış, Karadeniz Doğu Anadolu göç alan bir yer. Kocaeli ile benzerliği var. Sağ oy oranı olan bir şehir. 2011 seçimlerinde, aldığımız oy yüzde 53.2 Kocaeli’de aldığımız oy yüzde 52.7 binde 5 daha aşağıdayız. 2015 1 Kasım seçimlerinde Bursa 53.5’e çıktı. Kocaeli 56.5’e çıktık. Bunun nedeni uyum birliktelik iyi çalışma. İbrahim Karaosmanoğlu proje üretmede bir numara olmayabilir, ancak insana dokunmada bir numara bugünkü siyasette bunu gerektiriyor.”

GENEL KONULAR

‘BİZİM EKSİĞİMİZ TİCARET’

“Bizim Kocaeli’de eksik kalan ayağımız ticaret. İzmit’te MİA onun için önemli. Lokomotif ticaret üretiyorsunuz sıcak para kentte kalmıyor. Altyapı çalışmalarını ancak tamamladık. Kocaeli gri bir şehirdi. Seka Park, askeri alanların Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi, Vecdi Gönül’ün bakanlığı döneminde kolordu sinemasının yerinin, cephaneliğin Doğu Kışla’nın Beylikbağı’ndaki bölgenin devri önemli çalışmalardı.”

‘FELSEFE VE KELAM İHMAL EDİLDİ’

“İslam dünyasında gerilemenin başlangıcı felsefenin ve kelamın ihmal edilmesidir. Eleştirel düşüncenin bir kenara bırakılmasıdır. Avrupa’yı Avrupa yapanda eleştirel düşünceyi sahiplenmesidir. Siyasette de beni kimse eleştirmesin derseniz olmaz iyi iş yapamazsınız. Gazeteci beni yapıcı olarak eleştirmeli ki ben hatamı göreyim çünkü insanız hata yapabiliriz.”

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
vatandaş 19.04.2018 20:29
münübüsleri bir an önce havuz sistemine koymanız lazım.
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑