Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Otopark
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Başkanlarımız iyi gidiyor’

Gazetemizi ziyaret eden AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, belediye başkanlarının performanslarını değerlendirerek oldukça iyi olduğunu dile getirdi

14 Ekim 2019 Saat: 15:59
‘Başkanlarımız iyi gidiyor’
‘Başkanlarımız iyi gidiyor’

Bugün (pazartesi) gazetemize ziyarete gelen AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker'e kentimize dair konular üzerine sorular yönelttik. Yapılması gerekenler hakkında fikirlerini dile getiren Şeker, özellikle İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in artık milletvekili gibi değil belediye başkanı gibi hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Tüm sorularımızı içtenlikle cevaplayan Şeker, İzmit’in en büyük sorunlarından biri olan ve 3 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm konusunda yapılan çalışmaları ve gelinen noktayı aktardı, eski bir belediyeci ve meclis üyesi olarak İzmit Belediyesi’nin araç satın alma noktasında “Fatma Hanım’ın hatası şu; Amacı iş yapmak olsa bunların hepsi çözülebilir. İlk geldiği zaman burada çok fazla araç var dedi, 180 tane araç var dedi, şimdi almak istediği 190 tane. Hani fazlaydı…”diye belirtti. Gerisini Şeker’den dinleyelim…

Röportaj: Uğur ULUSOY

-AK Parti, Kızılcahamam’da kamp yaptı. Siz de katıldınız. Kamp nasıl geçti ve siz konuşmanızda neler söylediniz?

İstişare ve değerlendirme toplantıları yılda 2 sefer yapılır. Bu da 29. istişare ve değerlendirme toplantısıydı. Genel ve güncel konular dikkate alınarak ilgili bakanların sunumları oluyor. Bu sunumlar yapıldıktan sonra akabinde Sayın Cumhurbaşkanımız tüm bakanları yanına alıyor ve soruları cevaplandırıyor.Ben de söz istedim. Belediyelere, kurumlara iş yapan müteahhitlerin ekonomik yaşanan sıkıntılardan dolayı tasfiye yetkisi veren bir kanun üzerinde düzenleme yaptık. Bununla ilgili arazilerde karşılaşan sıkıntılar vardır. Mesela Karamürsel altgeçidi konusunda bakanlık tasfiye etmedi ama süresi geçtiği için belediye bu sefer sözleşmesini fesh etmek zorunda kaldı. Müteahhit de mahkemeye gitmek zorunda kaldı. Bunlar sosyal problemler de oluşturuyor. Onları dile getirdik. Tasfiye yerine bir fiyat farkı da verilebilir demiştik. Yüzde 20-25 fiyat farkı verilirse işlerin büyük çoğunluğu tamamlanır diye düşündük ama olmadı. İnsanlar sıkıntı çekince siyaset de sıkıntı çekecek. Bunları dile getirdik.

‘HAK ETTİĞİ MAAŞI DONDURALIM’

EYT’lerle ilgili konuyu gündeme getirdik. Emeklilikte Yaşa Takılma olayı 1999 depreminden sonra çıktı. Bölgeye gönderilen nakit yardımlarla maaşlar ödendi. Burada şöyle bir problem var; devlet kurumunda çalışıyorsa vatandaş hiçbir problem yok. 65 yaşına kadar çalışır. Kimse zorla emekli edemez. Özel sektörde çalışıyorsa 50’li yaşlardan sonra hem maaş yükseliyor hem de performans düşüyor. Çalıştıran kurum da bunu çıkarıyor. Asgari ücretli bir işle 5 yıl daha çalışıp emekli olduğu zaman emekli maaşı düşüyor. Bu sefer de vatandaş ileride alacağı maaş düşmesin diye çalışmak istemiyor kayıt dışı çalışmayı tercih ediyor. Burada şu yapılabilir; pirimi dolmuş ama yaşı dolmamış vatandaşın işten çıkarıldığı an hak ettiği maaşı neyse onu donduralım.

‘BÜTÜN MİLLETİN GÖZÜ BURADA’

Ayrıca yerel yönetimler yasasını dile getirdim.Büyükşehir’in sınırları içerisinde vergi dairelerinde toplanan paranın yüzde 6’sı Büyükşehir’e gidiyor. Yüzde 6’nın yüzde 60’ı direk ilgili belediyenin yani Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hesabına geçiyor. Kalan yüzde 40’ı da havuza gidiyor. Burada toplanıyor. Yine Büyükşehir belediyelerine nüfuslarına ve yüzölçümlerine göre dağıtım yapılıyor. Yüzde 30’u nüfusa göre dağıtılıyor yüzde 70’i yüzölçümlerine göre dağıtılıyor. Burada itiraz konusu şu; Kocaeli’deki vergi dairelerinde toplanan paralar diyoruz. Nasıl oluyor; Örneğin biz Sabancı Grubu’nda para almıyoruz. Gebze’deki birçok fabrikadan alamıyoruz. TÜPRAŞ’ın genel müdürlüğü ve vergi dairesi burada olduğu için alıyorum ama bunun içinde Adana’sı var Kırıkkale’si var. Oradan gelen vergi gelirlerini de biz alıyoruz. Bütün milletin gözü burada. Burada bir düzenleme düşünülüyor. Toplanan paranın yüzde 60’ı direk belediyeye değil de daha az miktarı belediyeye gitsin, havuza daha fazla para gitsin isteniyor. Bununla ilgili bir çalışma var. Kısacası nimet-külfet dengesinin de oluşması lazım.

3 MAHALLEDEKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM

-Partinizin İzmit Belediye Meclisi’nde çoğunluğu var. Meclis üyelerinizin izlediği politikayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Meclis üyesi arkadaşlarımız yapmak istediği, İzmit halkına faydası olacak her türlü hizmette faydalı olmaya çalışıyorlar. Bunu görmesi lazım ama Fatma Hanım henüz milletvekilliğinden kurtulamamış bir pozisyonda. Cedit’deki kentsel dönüşüm mevzusu var mesela. Nevzat Bey orada kentsel dönüşümle ilgili oturmuş TOKİ ile protokol yapmış. Protokol kapsamında da belediyenin yapacağı işler var, TOKİ’nin yapacağı işler var. TOKİ yaklaşık 15 milyon civarındaki kamulaştırma işi çıkar, bunun yarısını da ben karşılayacağım demiş. Belediye olarak sen geriye kalan kısmında anlaş, bedellerini tespit ettir, onlara da yapacağımız konutlardan daire verelim diyor. Seçime kadar yüzde 80 oranında bu anlaşmalar yapılmış, paraları TOKİ ödemiş.Seçimden bugüne kadar Fatma Hanım kentsel dönmüşümün ‘K’sıyla bile ilgilenmemiş, hala ilgilenmiyor. Vatandaş mağdur orada, binasını yapamıyor, tadilat yapamıyor. Ana görevi bu, Büyükşehir’le kavga etmek değil.

-Hacı Hızır ve Veli Ahmet konusu da var…

Vatandaşın bir tanesi geliyor, bazı insanlardan yer satın alıyor. Kat karşılığı anlaşıyor, sizin yerinizi alıyorum size 5 tane daire vereceğim şeklinde görüşüyor Veli Ahmet tarafında. Biraz ilerliyor daha parça parça alıyor. Gidiyor bu bölgeyi bakanlıkla görüşüp riskli alan ilan ettiriyor. Sonra da Hacı Hızır’ı da bunun içine katıyor. Burada doğal olarak Hacı Hızır tarafında oturan insanlar ciddi şekilde tepki gösteriyor. Bir vesileyle vatandaşlar bana geldi, kendilerine şunu söyledim; Siz kat karşılığı anlaşmışsınız. Gidin oraya ruhsatı alın belediyeden, yapın binalarınızı, diğer vatandaşlar da sizi görürler ve güvenirlerse devam ettirirler dedim. Ama buna çok yanaşmadılar. Riskli alan ve kentsel dönüşüm üzerinden hareketle gidince tabi riskli alan ilan ettiğiniz an o bölgede çatı bile tamir edemiyorsunuz. Veli Ahmet’ten de bir kısım insan tepki gösterdi. Seçim öncesi alevlenince Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum Bey geldiği zaman oradan her iki mahalleden 20 civarında önde gelen insanlarla değerlendirmede bulunduk.

‘YASAYA İLAVE BİR MADDE GETİRDİK’

Burada herkesle tek tek görüşmeler yapılacak ve çoğunluk istemiyorsa bu iş olmayacak. Bu kararın ardından Büyükşehir Belediyesi tapusu olan vatandaşlarla tek tek görüşmelere başladı. Şu anda yüzde 70’ler seviyesinde görüşme yapılmış. Şahsi kanaatim o bölgelerde kentsel dönüşüm yapılacaksa böyle müteahhit aracılığıyla değil, belediye ve TOKİ aracılığıyla yapılması lazım. Bir bütün olarak yapılacaksa o müteahhidin onun altından tek başına çıkma şansı yok. Afet riski taşıyan alanların geri dönüşüm yasasına ilave bir madde daha getirdik. Birçok yerde kentsel dönüşüm ilan ediliyor müteahhit giriyor oraya ve anlaşılıyor. İşe belirli bir miktarda başlıyor, temelleri atılıyor ama vatandaş mağdur. Yasayla birlikte müteahhide buraları tamamlama garantisi istiyoruz. Tamamlama sigortası şeklinde ilave teminatlar isteniyor. Orada kendisine kalan daireleri de inşaatın yüzdesine göre elindeki dairelerin yüzdesini satabiliyor. Yüzde 40’ını bitirmişse elindeki dairelerin yüzde 10’nu satabiliyor, yüzde 40’ını satamıyor. Biraz daha vatandaşı korumaya yönelik düzenlemeleri yaptık yasal olarak yürürlüğe girdi.

‘AMACI ÜZÜM YEMEK DEĞİL BAĞCIYI DÖVMEK’

-İzmit Meclisi’nde araç alım tartışması yaşandı. Siz deneyimli bir belediyeci olarak ve eski bir meclis üyesi olarak ne düşünüyorsunuz?

Kendi düşüncemi söyleyeyim. Ben eskiden beri kiralamalara çok da sıcak bakmıyorum. Kendi mülkü olması daha mantıklı olur düşüncesindeyim. Ama bazen hesap kitap yapınca kiralamalar daha ucuza geldiği için belediyeler onu da tercih edebiliyor. Birçok belediyemiz satın aldı, İzmit Belediyesi de bunu yapmaya çalışıyor ama Fatma Hanım’ın hatası şu; Fatma Hanım’ın amacı iş yapmak olsa bunların hepsi çözülebilir. İlk geldiği zaman burada çok fazla araç var dedi, 180 tane araç var dedi, şimdi almak istediği 190 tane. Hani fazlaydı… Asıl amacının üzüm yemek olmadığı bağcıyı dövmek olduğu bu uygulamalarından anlaşılıyor. Samimi olarak niyetini aktarmış olsaydı bizim meclis üyeleri zaten satın alınması konusunda kararını verdiler, satın alınmasın demiyoruz. Meclis üyelerimizin tavrı, mümkünse önce kendi öz kaynaklarımızla bu işi çözmeye çalışalım, çözemezsek krediye başvuralım tavrıdır.

ELLİBEŞ’İN DEVAM ETMESİNDE FAYDA VAR

-AK Parti kongre sürecine girdi. Teşkilatlarda başkanlar noktasında bir değişiklik olacak mı? Ayrıca İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in performansını nasıl buluyorsunuz?

Start verildi. Bu yıl sonuna kadar delege seçimleri bitirilecek, nisan mayıs aylarına kadar ilçe kongreleri bitirilecek. Mayıstan sonra da ilk kongresi yapılacak sonrasında da kurultay var.

Mehmet Ellibeş atanmazdan önce de kanaatimizi sormuşlardı. Ben Mehmet Ellibeş’in ağabey olması sebebiyle, birikimi olması sebebiyle biraz daha toparlayıcı olabilir düşüncesiyle gösterilmesinde fayda var diye kanaatimi belirtmiştim. Devam etmesinde de kesinlikle fayda var. İlçe başkanlarına gelince onların çalışmaları ve değerlendirmeleri yapılacak. Bizde 3 yıl kuralı başkanlıklarda da geçerli. Performansına bakılacak, teşkilatla olan diyaloglarına bakılacak. Şu anda herhangi bir isim söylemek mümkün değil.

‘ALİ BAŞKAN’DAN MEMNUNUZ’

-İzmit İlçe Başkanı Ali Güney hakkında ne diyeceksiniz?

Ali Başkandan memnunuz. Devam etmesini istiyoruz.

-Yeni partiyle ilgili görüşleriniz nedir?

Henüz parti kurup kurmayacakları belli değil. Türkiye’de böyle bir boşluğun olduğunu düşünmüyorum. Böyle bir boşluk yok. Dolayısıyla bugüne kadar birçok parti kuruldu ama kurulan partilerin yüzde 99’u kayboldu gitti. Önemli olan kurulduktan sonra Türkiye’ye birşeyler verebilecek potansiyelde olması lazım artı bir debizim gibi ülkelerde partiler liderlerle özdeşliyor. Sürükleyip götürebilecek bir insan olması lazım. Şu anda Recep Tayyip Erdoğan’ın dışında bunu yapacakkimse yok.

-Nihat Ergün ile ilgili kanaatiniz nedir?

Kendi kanaati, bizimle herhangi bir istişare etmedi. E-devlet üzerinden bir ay kadar önce istifasını vermiş.

-Barış Pınarı Harekatı hakkında ne söylemek istersiniz?

Olması gereken bir harekattı. Geçmişte Zeytin Dalı Operasyonunu,Fırat Kalkanı Operasyonunu yapmasaydık bugün Akdeniz’e inen bir terör koridoru oluşturulmuştu. O bölgede terör koridorunu önlemiş olduk. Barış Pınarı Operasyonunu yapmasak Fırat’ın doğusunda bu terör örgütü kendilerince bir yapılanma oluşturacaklardı.

‘BÜYÜKAKIN GAYET BAŞARILI’

-Belediye başkanlarının ve özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın 6 aylık performansını değerlendirir misiniz?

Bir tek Karamürsel hariç bizim belediye başkanlarımızın hepsi yeni. Hepsi taze belediye başkanı ve şu ana kadar gayet iyi gidiyor. Dolayısıyla belediye başkanlarımızı başarılı buluyorum. Ekonomik krizin olduğu döneme de rastlandı. Seçim arifesinde bütçeler daha çok harcanır sonra biraz duraklama dönemi olur. Şu an onu yaşıyorlar ama gayet iyiler, vatandaşla diyalogları iyi. Büyükşehir Belediye Başkanımız için yeni diyemiyoruz. Her ne kadar belediye başkanlığında yeni olsa bile kurumu bilen, tanıyan, eden bir kişi. 1 buçuk yıl kadar kurum dışında çalışan bir arkadaşımız. Onun dışında 2006’dan itibaren 2011’e kadar ben milletvekili oluncaya kadar 5 yıl beraber çalıştık. Belediyeyi, gelirini, giderini, bütçesini çok iyi bilen, neler yapabileceğini bilen, Kocaeli’nin ne tür ihtiyaçları, sıkıntısı var nedir onları çok iyi bilen bir arkadaşımız. Gayet başarılı bir şekilde de gidiyor. Parayı kullanmasını çok iyi biliyor. İlk yaptığı çalışmalardan bir tanesi, ki gerçekten Kocaeli’yi ciddi anlamda rahatlatan bir çalışma oldu; Gebze’de OSB’lerden Darıca sahiline kadar uzanan bir metro projemiz var. Bunu Büyükşehir Belediyesi ihale etmişti. Çalışmaları da zaten devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızla yapılan görüşmeler neticesinde bunun bakanlığa devrini sağladı. Bu Kocaeli için ciddi bir avantaj. Şehir içinde çok acil olan işlere ağırlık veriyor. Tramvayı uzatma çalışmaları bitmek üzere. Bir taraftan stada bir taraftan şehir hastanesine kadar uzayacak. Diğer çalışmaları da gayet iyi başarılı bir şekilde yürütüyor.

‘BÜYÜKŞEHİR’LE KAVGA ETMEMELİ’

-Büyükşehir ile İzmit Belediyesi arasındaki diyalogları nasıl buluyorsunuz?

Burada İzmit Belediye Başkanı Sayın Fatma Hanım kendisinin milletvekili olmadığını bilmesi lazım. Benim gördüğüm kadarıyla burada Fatma Hanım hala kendisini milletvekili zannediyor, hala kendisini katip zannediyor. Basından takip ediyorum, önerge veriyorlar ve gelen önergeleri kendisi okumaya çalışıyor. Sağında, solunda katipler var, bırak onlar okusun. Sen artık katip değilsin, belediye başkanısın. Ama bugüne kadar benim gördüğüm kadarıyla başarılı değil, bunu samimi olarak söylüyorum. Ayrıca Büyükşehir’le kavga etmemesi lazım.

Toplu programların nerelerde yapılacağı ile ilgili yasal düzenlemeler var. Onunla ilgili bilgi aktarması lazım, izin alınması lazım. Halka açık programlar yapıyorsa emniyetten izin alması lazım. Büyükşehir’le hareket etmesi lazım. Ama şu anda biraz sanki kavgayı seçiyor, iş yapmaktan ziyade daha çok kavga yapmaya yönelik bir eğilimi var. Seçim dönemine denk geldiği için doğalgaz gitmeyen köyler var. Bu konuda Fatma Hanım şu an hiçbir adım atmıyor. Hizmet etmeyi ön plana çekmesi lazım, kendi alanlarıyla ilgili işleri yapması lazım. Ancak Büyükşehir’in sınırlarındaki yerlere hizmet yapmaya kalkıyor.

‘6 AYLIK 11 MİLYON TL’LİK

BİR BAKİYE ÇÖP OLDU’

-Sayın Ali Güney, AK Parti İzmit İlçe Başkanı ve İzmit Belediye Meclisi Grup Başkanı olarak siz neler söylemek istersiniz?

Filmi geriye sararsak; Fatma Hanım ilk olarak araç kiralama özellikle çöp kamyonlarını kiralama sürecini başlattığında 3 yıllık ve 2 yıllık ihale sürecinden bahsedildi. Komisyonumuza geldi, belediye başkanımızın taktiri dedik, olabilir dedik. Sonra süreç 6 aylık kiralamaya döndü. Biz yetkiyi vermememize rağmen yetki doğrultusunda iş yapmayarak tuttu 6 aylık kiralama yaptı. 6 ay sonra bu araçları alayım o zaman dedi. İyi de başlangıçta karar verseydin. Bu arada 6 aylık 11 milyon TL’lik bir bakiye çöp oldu.

‘30 MİLYONLUK CARİ ALACAK VAR’

Biz başında bunları da teklif ettik zaten. Hangisi uygunsa o yapılsın diye söyledik. Yine biz satın alınmasında bir veis görmüyoruz ama belediye borç batağında diye söyleniyor. Nasıl bir borç batağıysa 120 tane dairesi var. 400 milyara 500 milyara müteahhidin satışa çıkarttığı daireler var orada. Geçmiş döneme nazaran tahsilat edilemediğinden ötürü alacaklarda ciddi bir artış var. 30 milyona yakın cari alacak var piyasadan. Bu süreçte alacaklarını tahsil edip belediyenin kendi öz kaynaklarıyla, varlıklarıyla 60 milyonluk kredi çekmek yerine kendi meclis üyelerini de dinlemeden onaylıyor musunuz, onaylamıyor musunuz şekline getirdi.

‘NOTER MAKAMI DEĞİLİZ’

Fatma Hanım kreş meselesi ve 2 tane müdürlük meselesinde de aynısını yaptı. Fatma Hanım’ın kendine örnek aldığı Çankaya Belediyesi’nde dahi kreş müdürlüğü diye bir müdürlük yok. Bizim meclis üyelerimiz bu müdürlük açılsın açılmasın komisyona gönderelim dedi. Bunun komisyona gitme zorunluluğu var ama kendisi onaylıyor musunuz, onaylamıyor musunuz diye usulsüz bir işlem yaptı. Bu doğru bir şey değil. Bizim meclis üyelerimiz de noter makamı değil ki… Komisyona göndermesi gereken hadiseyi komisyona göndermeyerek kabul veya ret şeklinde oylamaya tabi tuttu. 

‘POLEMİK DEĞİL İŞ ÜRETMELİ’

Başından itibaren İzmit’e, İzmitliye faydası olacak her şeye destek olacağız dedik. Ama bunları hiç bize değerlendirme imkanı tanımadan onaya sununca haliyle hayır demek zorunda kaldık. Farkındaysanız ara mecliste kendisi bunu gündeme getirmedi, usulsüz işlem yaptığını anladı. Kreş meselesiyle alakalı ben sizi vatandaşa şikayet edeceğim dedi şikayet etmedi. Kendi gündeme getirmedi. Kreş müdürlüğü açılmadan da kreş uygulaması hayata geçirilebilirdi. Fatma Hanım polemik üretmekten ziyade iş üretmesi lazım.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

‘Başkanlarımız iyi gidiyor’

Soldan sağa; Uğur Ulusoy, Ali Güney, Sadun Çetin, İlyas Şeker, Ali Sami Sağsöz ve Özkan Yılmaz.

‘Başkanlarımız iyi gidiyor’

Gazetemize ziyarete gelen AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker'e kentimize dair konular üzerine sorular yönelttik.

‘Başkanlarımız iyi gidiyor’

Belediye başkanlarının performanslarının oldukça iyi olduğunu dile getiren Şeker, Başkan Büyükakın hakkında “Belediyeyi, gelirini, giderini, bütçesini, neler yapabileceğini, Kocaeli’nin ne tür ihtiyaçları olduğunu çok iyi bilen bir arkadaşımız” dedi.

‘Başkanlarımız iyi gidiyor’

AK Parti İzmit İlçe Başkanı ve İzmit Belediye Meclisi Grup Başkanı Ali Güney.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑