SAS GRUP (Sağ blok)
Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

'Belediyenin 207 Milyon borcu var'

Ara mecliste 2018 yılı kesin hesabını oylayan İzmit Meclisi’nde konuşan CHP’li Meclis Üyesi Necat Çakır, “İzmit Belediyesinin borç toplamı 207 Milyon 749 Bin TL’dir” dedi

14 Mayıs 2019 Saat: 17:00
Belediyenin 207 Milyon borcu var
'Belediyenin 207 Milyon borcu var'

İzmit Belediyesi Mayıs ayı ara meclisi Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleştirildi. 3 gündem maddesini görüşmek üzere toplanan meclis, 2018 yılı kesin hesabı teklifi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu oylayarak kabul etti.
ÇAKIR, ‘DOĞAN’IN SÖYLEDİĞİ GİBİ DEĞİL’
CHP’li Meclis Üyesi Necat Çakır, 2018 bütçe raporu ile ilgili söz alarak “Kesin hesap mali hizmetler birimi tarafından mali yıl bütünü tarafından hazırlanarak encümene Nisan ayında sunulur ve Mayıs ayında mecliste görüşerek üst makama sunar. Eski başkan Nevzat Doğan’ın 2018 yılı faaliyet raporunda söylediği yıllardır süre gelen işçisine borçlu belediye imajını ortadan kaldırdık diyor. Çalışanına ve esnafına borçsuz belediye olmanın gururunu yaşadık diyor. 60 milyonluk bütçeyi 300 milyon yaptık diyor. Ancak gelir gider hesap cetveline bakıldığında bütçe ve gelirlerinin hiç de söylenildiği gibi olmadığını gördük” dedi.
‘207 MİLYON BORÇ VAR’
Çakır, “2018 raporuna bakıldığında gelir giderin başkanın eski başkanın dediği gibi kesin hesabın 255 Milyon olduğu görülüyor. 300 Milyon TL olamadığı açık. Eski başkan 45 Milyon TL fazlalık söylüyor. Nevzat Doğan yüzde 94 gerçekleşme var diyor. Gelirlerde yüzde 84 gerçekleşme var. Başkan esnafa borcumuz yok diyor. Satıcılara 22 Milyon TL, teminatlı 3 Milyon TL, kişilere ait emanetlerin yine 3 Milyon olduğunu görülürken, 13 Milyon ertelenmiş borç kamuya 81 Milyon TL borç , uzun vadeli borçların ise 62 Milyon TL olduğunu görüyoruz. Kısa vadede ödenecek 50 Milyon TL borcumuz var. Daha uzun vadede toplam 157 Milyon TL borcumuz var. İzmit Belediyesinin borç toplamı 207 Milyon 749 Bin TL’dir” dedi.
‘YÜZDE 86’SI GERÇEKLEŞMİŞ’
Konuşmasını sürdüren Çakır, “91 Milyon vergi geliri olmak üzere İzmit Belediyesi’nin tahakkuk edilen gelir toplamı 103 Milyon 914 Bin TL toplam tahsilat tutarı 71 Milyon 457 Bin TL olmuştur. İzmit Belediyesi tahakkuk eden vergi gelirinde ancak yüzde 68’lik bir tahsilat sağlamış, 32 Milyon 457 Bin TL tutar oluşmuştur. Bütçe gider kesin hesabında gider kalemleri için bütçeden verilen ödenek 255 Milyon TL’dir. Gerçekleşen bütçe ödenek toplamı ise 220 Bin 940 TL’dir. Bütçe ile verilen ödeneğim yüzde 86’lık kısmı kullanılmış, yüzde 13 kısmında ise kullanılmadığı için iptal edilmiştir” diye konuştu.
ÜNLÜ, ‘DAİRELER SATILSA BORÇLAR ÖDENİR’
Ak Partili Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü, 2018 bütçe raporuyla ilgili söz alarak “2018 yılı bütçemiz 255 Milyondur. 2019 yılında bütçeyi 300 Bin yaptık bunu gerçekleştirmek de sizlere görev düşmektedir. Bu gün gelir bütçemiz 229 Milyon 940 Bin olarak gerçekleşmiş. Yani yüzde 86’sı gerçekleşmiş. 50 Milyon 536 Bin TL kısa vadeli borcumuz var bunun 22 Milyonu vergi dairesine, SGK’ya ve kamu kurumlarına olan borçtur. Bankamızda 6 Milyon belediyemizin parası bulunmaktadır. 120 konutumuz var. Tahmini 50 Milyon gelir beklenmektedir. Sadece o konutları satsanız bile kısa vadeli borçları ödüyorsunuz” dedi.
‘DOĞAN’IN AKÇELİ İŞLERİ TEMİZ’
Sözlerini sürdüren Ak Partili Meclis Üyesi Ünlü, “Uzun vadeli borçlarımız ise 157 Milyon 212 Bin TL. 81 Milyon 308 Bin TL’si kamuya olan borçlardır. Günü gelince ödenecektir. 62 Milyon 680 Bin TL’si ise 2004 ve öncesine ait olan borçlardır. Akçeli işlerde hiçbir zaman tehlikeye bulaşmadığını ve hep temiz olduğunu kendisi söylemiştir. Biz de aynı söylemiştir. İşçilerin maaşları yüzde 70’leri kapsıyor ve tıkır tıkır ödenmiştir” diye konuştu.
‘PEMBE TABLO YOK’
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ise Ünlü’nün ardından 2018 bütçe raporları ile ilgili konuşarak “Keşke çizdiği pembe tablolar olsa ama yakında ben böyle olmadığını açıklayacağım. Cedit projesinde nasıl karşılıksız kazanç sağladığını, Nevzat Doğan nelere imza attığını belgelerle açıklayacağız. Sizin beceriksizliklerinizi bakalım nasıl toparlayacağız” dedi. Ardından okunan 2018 yılı kesin hesabı teklifi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu oy birliği ile kabul edildi.
‘NEDEN ŞİŞLİ BELEDİYESİ?’
Ak Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş, raporun oylanması sonrası söz alarak “Nevzat Doğan’a teşekkürü bir borç biliriz. Yapılan çalışmalarla kamu menfaatinin korunduğunu biliyoruz. Başkanın hizmetleri eğilip bükülmeden yaptığını biliyoruz. Bazı hukuksuzluklar olduğu söyleniyor. Sokakta Şişli Belediyesi’nden gelen yetkililerce denetleniyormuş dedikoduları duyuluyor. Bu kümesi iyi biliyor diye tilkinin kümese bekçi yapılması gibi. Bir hukuksuzluk varsa belediye müfettişleri valilik müfettişleri ya da İç İşleri Bakanlığı müfettişleri tarafında bunu yapalım ancak yetkisiz kişilerin yetkili gibi davranması yanlıştır. Kimseyi suçlamıyorum ancak kimsenin onuru kırılmasın” dedi.
‘DENETİMDEN KORKMAYIN’
Ak Parti Grup Başkan Vekili Soydabaş’a cevap veren Başkan Hürriyet, “Sayın Soydabaş, keşke park örneğinde olduğu gibi masum olsa her şey. İnanın masum değil öyle şeyler. Masum olmayanları söylemiştim. Doğrudan teminlerin nasıl yapıldığını nasıl birilerine kazanç sağlandığını görevi kötüye madem bu kadar rahatsınız denetimden korkmayın. Yanlışın partisi, siyaseti olmaz. Yanlış yanlıştır” şeklinde konuştu.
‘KAMU BİNALARI KİRACI OLDU’
CHP’li Meclis Üyesi Tuncay Aşkın ise “İzmit’te 25 yıl muhtarlık yaptığım için bildiğim bazı gerçekleri gündeme getirme ihtiyacı duydum. Sadece2 yılda bu bütçeye geçmiş dönemlerde yapılan binaların devri ile katkı sağlandı. Kuruçeşme Kaymakamlık, Fikret Toker’in yaptığı bina SSK borçlarına karşılık verildi. Belediyemiz karakollar dahil kiracı haline getirildi. Son 2 yılda kaymakamlık kira ödeyemez hale geldi. Geçmişte yapılanları sat ondan sonra ben çok güzel bütçe yaptım de. Olur mu böyle şey” dedi.
‘SATARAK BÜTÇE OLUŞTURULMAZ’
CHP’li Aşkın’a cevap veren Ak Partili Meclis Üyesi Hayretin Ünlü, “Biz bunları kamu binası olarak zaten tahsis etmiştik. Bedelsiz oturuyorlardı. Çatı, boya vs. masrafları belediyemiz tarafından yapılmaktaydı. Keşke yapılanları da anlatsanız. 26 mahalle konağında 26 mahalle muhtarına ofis yapıldı. Tarih koridoru yapıldı. Bunları da söyleyin” dedi. Başkan Hürriyet ise konuyla ilgili “Kamu malını satmak yerine giderlerimizi kontrol altına alabiliyor muyuz buna bakmamız gerekiyor. Satarak bütçe oluşturulmaz gelir elde edilerek bütçe yapılır” diye konuştu.
‘İYİ OLSAYDINIZ BELEDİYE EL DEĞİŞTİRMEZDİ’
Sözlerini sürdüren Başkan Hürriyet, “Siz gelir gider dengenizi gelirinizi artırarak tahmini gelir gider hesabınızı turu tabi ki açık kapatmak zorunda kalırsınız, satarsınız. Gelir tahminini tutturamamışsınız ki bir şeyleri satmışsınız. Bu kadar muhteşem bir tablo oluşturmuş olsaydınız belediye el değiştirmezdi. Demek ki vatandaş gereğini söyledi. Bunların hepsini hukuki yönden irdeleyeceğiz” ifadelerini kullandı. Bir sonraki meclis toplantısının 11 Haziran Salı günü saat 15:00’da yapılmasına karar verildi. Ayşe AYDIN

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

'Belediyenin 207 Milyon borcu var'

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet.

'Belediyenin 207 Milyon borcu var'

CHP’li Meclis Üyesi Necat Çakır belediyenin 207 Milyon TL borcu olduğunu söyledi.

'Belediyenin 207 Milyon borcu var'

AK Partili Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü.

'Belediyenin 207 Milyon borcu var'

AK Parti Grubu…

'Belediyenin 207 Milyon borcu var'

CHP Grubu…

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑