Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Bilimi, Ormanya’da yaşayarak öğrendiler

Bilim Merkezi tarafından Ormanya’da düzenlenen ‘’Doğada Bilim’’ etkinliğine 7-13 yaş aralığındaki 180 çocuk ve aileleri katıldı

24 Eylül 2018 Saat: 13:09
Bilimi, Ormanya’da yaşayarak öğrendiler
Bilimi, Ormanya’da yaşayarak öğrendiler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Kocaeli Bilim Merkezi, hafta sonunda ‘’Doğada Bilim’’ etkinliği düzenledi. Doğal süreçlerin bilimsel bakış açısıyla anlaşılmasını desteklemek amacıyla gerçekleştirilen etkinlik Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı Ormanya’da gerçekleştirildi. Etkinliğe 7-13 yaş aralığındaki 180 çocuk ve bazı aileler katılım sağladı.

DOĞA GÖZLEMİ YAPTILAR

Etkinlikte çocuklara, doğal yaşam parkı Ormanya’nınbiyoçeşitliliği hakkında bilgilendirme yapıldı ve çocuklar bu çeşitliliği bizzat yerinde doğa gözlemi yaparak görme fırsatı buldu. Gerçekleştirilen çeşitli atölyelerle çocuklar doğayı keşfetmenin keyfine vardı. Doğanın parmak izi atölyesinde kumaş yüzeye bitkilerin ve yaprakların form ve renklerinin doğal olarak aktarılmasının uygulamalı olarak gösterimi yapılırken, ekolojik tarım atölyesinde de minik kasa içerisinde oluşturulan bahçeye tohumların ekilmesi uygulamalı olarak çocuklara gösterildi.

HARİTADAN YÖNLERİNİ BULDULAR

Yaşam dönüşümdür atölyesinde doğal gübrenin nasıl oluşturulduğunu yerinde gören 180 çocuk, tozlaşma bahçesi atölyesinde ise böceklerin doğadaki görevlerini öğrendikten sonra polenlerin etrafa nasıl yayıldığını gösteren minik tozlaşma bahçesi yapımını görmenin ayrıcalığını yaşadı. Çocuklar ayrıca kelebek oluşumu ile ilgili bilgilendirme yapılan atölyede kelebek bahçesinin oluşturulmasını gerçekleştirerek doğal süreçlerin işleyişini pekiştirdi. Etkinliğe katılan çocuklar, son olarak harita yardımı ile yön bulmayı içeren Oryantiring yarışması ile günü tamamladı.

ORYANTİRİNG NEDİR?

Oryantiring, harita yardımıyla yön bulmayı içeren zamana karşı yapılan bir spor türüdür. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de genellikle ormanlık arazilerde yapılması tercih edilmektedir. Ülkemizde 1970’lerden beri silahlı kuvvetlere bağlı kurumlar ve diğer kamu kurumları bünyesinde yapılan oryantiring, resmi olarak 2001 yılında başlamış olup 2002 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Dağcılık Federasyonu’na bağlı OryantiringAsbaşkanlığı’nda toplanmıştır. Asbaşkanlık 2004 yılında İzcilik Federasyonu’na bağlanmış, daha sonrasında ise 19 Haziran 2006 tarihinde Oryantiring Federasyonu kurulmuştur. Federasyon tarafından her yıl İstanbul 5 gün Oryantiring Yarışması düzenlenmektedir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑