SAS GRUP (Sağ blok)
Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

‘Bir tek taşı oynatmadım’

İzmit Belediye Meclisinde belediyedeki personelin işten çıkarılmaması için konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş’a cevap veren Hürriyet, “Yaklaşık 3 haftadır bir tek taşı oynatmış değilim. Ben Allah’tan korkarım” dedi

7 Mayıs 2019 Saat: 16:44
‘Bir tek taşı oynatmadım’
‘Bir tek taşı oynatmadım’

İzmit Belediye Meclisi ikinci kez toplandı. 20 gündem maddesi ile Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında toplanan İzmit Belediye Meclisi’nde İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin iptali ve Başkan Hürriyet’in yapacağı atamalar, gündem maddelerinin önüne geçti.
ÖZEL GÜNLER KUTLADI
Özel gün ve haftaları unutmayan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Meclisimiz adına mübarek Ramazan ayının hayırlı olmasını diliyorum. Savaşların olmadığı, kıtlığın baş göstermediği ve şehit haberlerinin gelmediği bir Ramazan ayı diliyorum. Ancak 6 günde 7 vatan evladımızı şehit verdik. Hıdırellez bayramının tüm vatandaşlar için huzur getirmesini diliyorum. Dostluğu ve kardeşliği pekiştiren bayramın meclisimiz adına milletimize kutlu olmasını diliyorum” dedi. 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası ile ilgili de konuşan Hürriyet, “Engelli vatandaşlarımıza mutlu ve huzurlu bir yaşam ve engelsiz bir dünya diliyorum” dedi. 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı da kutlayan Hürriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” diye konuştu.
‘HUKUKA SAYGIMDAN KONUŞUYORUM’
İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin yenilenmesini de değerlendiren Başkan Hürriyet, “Vatandaşımız kutsal olan oy kullanma hakkıyla tercihini yapıp bizleri bu göreve layık gördüler. Burada kimse kutsanmamıştır. Aksine vatandaşın teveccühüyle bu yerlere geldik. Kimsenin hakkını yemeden, kimseye zulüm yapmadan kimseye kötü bakmadan çalışacağız. Adalet güzeldir ancak devlet büyüklerinde olursa daha da güzeldir hukukun üstünlüğü ve demokrasi diliyorum. Herkes için adalet diliyorum. Hiçbir şekilde kabul edilebilir durum değildir. Aynı zarftan çıkarmasına rağmen sadece büyükşehir seçimlerinin iptal edilmesi hukuka vurulan bir darbedir. İnsan haklarına ve hukuka saygı gereği bu açıklamayı yapıyorum” dedi.
‘ARA MECLİS HAFTAYA SALI’
Hürriyet’in konuşmasının ardından İzmit Belediyesi’ni temsil etmek üzere Marmara Belediyeler Birliği’ne 1 asil ve 1 yedek meclis üyesinin seçimi yapıldı. Ak Parti ve MHP grubu asil üyeliğe Çağlayan Duman ve yedek üyeliğe Engin Duymaz’ı aday gösterdi. CHP grubu ise asil üyeliğe Çetin Sarıca ve yedek üyeliğe Süleyman Şen’i aday gösterdi. Marmara Belediyeler Birliği’ne yapılan oylama ile asil üyeliğe Çağlayan Duman ve yedek üyeliğe Engin Duymaz seçildi. Akabinde Başkan Hürriyet, İzmit Belediyesi’nin ara meclisinin 14 Mayıs 2019 Salı günü saat 15:00’da yapılacağını açıkladı.
‘SİRMEN DÖNEMİNİN HUZURU DEVAM ETMELİ’
AK Parti İzmit Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş, meclis gündemi sonrası konuşarak geçtiğimiz ay Ankara’da şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınadı. Soydabaş, “Bu saldırıdan üzüntü duyuyor ve saldırıyı kınıyoruz. Bizler bu vatanın evlatları olarak görev yapacağız. Biz kimsenin ahıyla oh dersek yanlışa sürükleniriz. Tabandan başlayarak birbirimizi sevmezsek gün delir biri çıkar bir sağdan bir soldan diyerek bizleri kırar geçer” dedi. Hürriyet’in yapacağı atamalarla ilgili de konuşan Soydabaş, “Yetkilerimizi İzmit’in ve İzmitlilerin lehine kullanacağız. Başkanların elbette birlikte çalışacağı personeli olmalıdır ancak İzmit’in bir derdi olarak İzmit kimi başkan seçtiyse o görevle yola çıkılmalıdır. Hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğinizi, partizanca yaklaşmayacağınızı umuyoruz. Görevlendirmede bilgi ve tecrübeye önem vereceğinizi biliyoruz. Sefa Sirmen döneminde huzur içinde işe giren personelimiz hala çalışmaktadır. Bu huzurun sizin döneminizde de devam edeceğini umuyorum” dedi.
‘HAKSIZLIĞIN GEREĞİNİ YAPACAĞIM’
Soydabaş’ın açıklamaları üzerine konuşan Başkan Hürriyet, “Yaklaşık 3 haftadır bir tek taşı oynatmış değilim. Ben Allah’tan korkarım. Bir kısım personelle tanıştık. İşinizi, namusunuzla yapın düzgün yapın partizanlık yapmayın bu bana yeter dedim. Kimseyi ot yoldurmaya göndermedik bazıları gibi. Gelir gelmez kelle alma işine girmedik. Birçok kadın arkadaşımız sahada süründürüldü hala örnekleri var. Herhangi bir hukuksuzluk haksızlık, haksız kazanç olduğu halde bir hukukçu olarak görev yapacağım. Bir durum tespiti yapıyorum elimde çok ciddi usulsüz atamalar, haksız kazançlar var. Sadece belli şirketlere kanaların açıldığı haksız kazançların açıldığı öyle ihale dosyaları var ki tek el yazısı ile çıkmış. 15 günde bir özel kalemden atama yapılmış. CHP’li olarak değil hukukçu olduğum için gereğini yapacağım. Kimsenin hakkını yedirmeyeceğim” dedi.
‘SÖZLERİMİ TUTACAĞIM’
Sözlerini sürdüren Hürriyet, “Personele arkadaşların hiçbiri korkmasın işini yaptıktan sonra görevi kötüye kullanırsa kulağıma bunun için de asla gereğini yapmaktan çekinmeyeceğim. Ama ben de kendi ekibimi kurmak zorundayım. Bunu zaman içerisinde yapacağım. Adalet hak ve hukuk çerçevesinde seçim sathı mahalinde verdiğim sözlerin hepsini tutacağım” dedi. Ardından söz alan CHP’li Meclis Üyesi Devrim Bal, “6 Mayıs Türkiye için kara bir gün. 47 yıl önce 3 yiğit gencimizi emperyalist işbirlikçi hâklimler tarafından idam edildi. Yiğitlerin idamı son olmadı aksine yeni Yusufların, Denizlerin ve Hüseyinlerin doğmasına vesile oldu” dedi.
TUTUŞ ‘İLK İPTAL DEĞİL’
AK Partili Meclis Üyesi Muharrem Tutuş ise İstanbul seçimlerinin iptali ile alakalı konuşarak “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğundan bu yana ilk defa gerçekleşen bir olay değil. Sorgulanması gereken şey seçimlerin iptali değil, bu karar alınırken hukuka ne kadar uyulduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. 1994 seçimlerinde bazı ile ve ilçelerde böyle örnekler yaşanmıştı. Elbette hepimiz hukukun üstünlüğü tarafındayız. Kararı yine vatandaş verecektir” dedi. Ayşe AYDIN

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

‘Bir tek taşı oynatmadım’

CHP’li Meclis Üyesi Devrim Bal

‘Bir tek taşı oynatmadım’

AK Partili Meclis Üyesi Muharrem Tutuş

‘Bir tek taşı oynatmadım’

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş

‘Bir tek taşı oynatmadım’

İzmit Belediye Meclisi 13 gündem maddesiyle toplandı.

‘Bir tek taşı oynatmadım’

İzmit Belediye Meclisi, Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleştirildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑