Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Birleşik Metal Gebze’de miting yapacak

Birleşik Metal İş Sendikası Genel Sekreteri Özkan Atar işveren sendikası MESS ile yürüttükleri toplu iş sözleşmesi görüşmelerine dair gerçekleştirilen basın açıklamasında 19 Ocak’ta Gebze’de büyük bir miting yapacaklarını söyledi

17 Ocak 2020 Saat: 15:37
Birleşik Metal Gebze’de miting yapacak
Birleşik Metal Gebze’de miting yapacak

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası işveren sendikası MESS ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerine dair Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, Birleşik Metal İş Sendikası Genel Sekreteri Özkan Atar, Birleşik Metal İş Sendikası’nın Kocaeli Şube Başkanı Talat Çelik, emek örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda metal işçisi katıldı.
‘ŞARTLARINI İYİLEŞTİRMEK İÇİN’
Basın açıklamasında konuşan Birleşik Metal İş Sendikası Genel Sekreteri Özkan Atar şunları söyledi: “12 bin üyemiz adına mücadelemizi sürdürüyoruz. Diğer konfederasyonlara bağlı sendikalar da kendi üyeleri adına müzakereler devam ediyor. Mayıs 2019’dan itibaren işçi kardeşlerimizin beklentileri doğrultusunda, onların taleplerini iğne oyası işler gibi yetkili kurullarımızla görüşerek Toplu İş Sözleşmesi taslağını hazırladık. Çalışan kardeşlerimizin şartlarını iyileştirmek için tekliflerimizi ilettik.
‘MESS İLE MÜZAKARELERE BAŞLADIK’
2019 Ekim ayı başında işveren sendikası olan MESS ile müzakereleri başlattık. Yaşamımızı ilgilendiren tüketim maddelerine yağmur gibi zam geldi. Bu koşullar altında üyelerimizi rahatlatmak adına çabamızı sarf ettik. İşveren sendikası MESS taleplerimize yanıt vermek yerine krizi fırsata çevirmek adına hamleler yaptı. MESS adeta kazanılmış haklarımızı geriletmek adına adımlar attı. İlk görüşmede ikramiyelerin çalışılan güne endekslenmesini teklif ettiler.
‘ÜRETİMDEN GELEN GÜÇLERİNİ KULLANIYORLAR’
Yılda bir kere ödeme koşulu getirmek isteyerek neredeyse ikramiye hakkımızı elimizden almayı teklif ettiler, utanmazca, saldırganca bir tutum içerisine girdiler. Esnek çalışma adı altında bizleri köle işçiler haline getirmeye çalıştılar. Biz bu tutumun çalışma huzurunu bozacağını söyledik. En sert şekilde cevap vereceğimizi ilettik. 60 günlük ilk görüşme sürecinde fabrikalarda direnişler gerçekleştirdik. İşveren ilk olarak yüzde 6, sonrasında da yüzde 8’lik zam oranıyla geldi. Bu sefalet ücretini kabul etmeyeceğiz. Arkadaşlarımız üretimden gelen güçlerini kullanıyorlar.
‘GREV GÜNÜNÜ İLAN EDECEĞİZ’
19 Ocak’ta Gebze’de büyük bir miting gerçekleştireceğiz. Yurdun 4 bir yanından katılım olacak. O gün eş zamanlı olarak da Bursa’da başka bir sendika üyeleriyle meydanda olacak. Bizim taleplerimiz tamamen hakkımızı olanı istemektir. 130 bin metal işçisi için sesimizi çıkaracağız. Mitingimizde grev gününün altını çizeceğiz ve grev gününü ilan edeceğiz.” Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Birleşik Metal Gebze’de miting yapacak

Birleşik Metal İş Sendikası Genel Sekreteri Özkan Atar 19 Ocak’ta Gebze’de büyük bir miting yapacaklarını söyledi.

Birleşik Metal Gebze’de miting yapacak

Birleşik Metal İş Sendikası’na üye işçiler hayat pahalılığına vurgu yapan dövizleri taşıdılar.

Birleşik Metal Gebze’de miting yapacak

İşçiler basın açıklaması boyunca sık sık slogan attılar.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑