Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Biz de söz sahibi olmak istiyoruz’

GÖRSEM Başkanı Dursun Karaman, gazetemize konuştu; ‘Biz de söz sahibi olmak istiyoruz’

13 Mart 2019 Saat: 14:18
‘Biz de söz sahibi olmak istiyoruz’
‘Biz de söz sahibi olmak istiyoruz’

Ayşe AYDIN - GÖRSEM Başkanı Dursun Karaman, yaptığımız röportaj ile önümüzdeki yerel seçimlerde belediye başkanlarından beklentilerini açıkladı. 2003 yılından bu yana başkanlık yaptığı dernekte birçok siyasi ve bürokrat isme ulaşmaya çalıştıklarını belirten Karaman, “Artık yeter biz de söz sahibi olmak istiyoruz. Biz de ülkemizi ve kentimizi yönetecek kadar güçlüyüz” dedi

Engellere takılmadan yürümek, yardım almadan alışveriş yapabilmek, kaldırımlara korkusuzca çıkabilmek için çoğu kez seslerini duyurmaya çalışan görme engelliler, yerel yönetimlerde söz sahibi olmak istiyor. Verdikleri mücadeleye rağmen henüz rahatça yaşayabilecekleri alanlara kavuşamayan görme engelliler, çoğu belediye başkanı ve bürokratlardan kendileriyle görüşmediği için şikayetçi. Yerel seçimlerde kendilerine özel oy pusulası bile olmadığını dile getiren GÖRSEM Başkanı Dursun Karaman, engellilere yönelik 2005 yılında çıkarılan yasanın tekrar gözden geçirilmesini talep etti.

Derneğin özgeçmişi hakkında bilgi verir misiniz?

‘2001’DE TOPARLANMAYA BAŞLADIK’

Genel Merkezimiz Eskişehir’de olup Türkiye genelinde 5 ilde şubelerimiz var. Kocaeli şubesi 1998 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Derneğimiz Türkiye Görme Engelliler Federasyonu ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu üyesidir. Ben Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’nun il temsilcisiyim. 2003 yılından bu yana şubenin başkanlığını yapıyorum. 1999 yılı Marmara depreminde üyelerimizin çeşitli illere taşınmasıyla 2001’den bu yana tekrar toparlandık.

Derneğin çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

‘FAALİYETLERİMİZ BİTMİYOR’

Göreve geldiğimizden bu yana kalıcı işler yapmaya çalıştık. Bunun ilk adımı ise derneğimize bir yer bulmak oldu. Üyelerimizin yoğun isteği üzerine sosyal ve kültürel faaliyetlerimizi başlattık. Eğitime önem verdik. 7 dönem bilgisayar kursu vererek kursta başarılı olanları işe yerleştirdik. 2 dönem kilim kursu ve aşçılık kursunun yanında her yıl geleneksel hale getirdiğimiz 21 Mart Aşık Veysel’i anma günü düzeliyoruz. Üyelerimize yönelik piknik ve geziler düzenliyoruz. 3 ayda bir genel üye toplantısı yapıyoruz. Bu güne kadar derneğimize destek veren kurumlarla üyelerimize yönelik tanışma ve dayanışma yemeği düzenliyoruz.

İlimizdeki siyasi partilere bakış açınız nasıl?

‘SEÇİLMİŞLER DE ATANMIŞLAR DA BİZİ GÖRMÜYOR’

İlimizde tüm siyasi parti il başkanları ve ilçe başkanlarına genel kurulları sonrası hayırlı olsun ziyaretinde bulunuyoruz. Düşüncelerimizi ve birlikte çalışma talebimizi iletmemize rağmen yönetim kurullarında hiçbir engelli birey bulunmamaktadır. Kendilerinden iade-i ziyaret görmediğimiz için iletişimimiz tıkanmıştır. İletişim sağlanmadığı için de sorunlarımızı çözemiyoruz. İktidar olan Ak Parti il başkanından 3 yıldır randevu alamıyoruz. Biz sadece engellilerimizin sorunlarını kendilerine aktarmak istiyoruz ancak muhatap bulamıyoruz. Seçilmişlerin yanında atanmışlara da gittik. 5 yıldan bu yana kaymakamımız ve valimiz hiçbir etkinliğimize katılmadı. Atanmışlar ilimizden gidince veda yemekleri yapıp bütün ili yemeğe çağırıyorlar. Ancak bizi çağırmıyorlar. Sayın Cumhuriyet Başsavcımız kendisine yaptığımız ziyaret sonrası bize iade-i ziyaret yaparak onure etmiştir. Bizler beraber çalışmak bu ilde olduğumuzu hatırlatmak istiyoruz.

Geçmiş belediye başkanlarını değerlendirirseniz neler söylemek isterdiniz?

‘13 BAŞKANDAN 4’ÜNE ULAŞABİLDİK’

Her ilçede üyelerimiz olmasına rağmen ilçedeki sorunlarla ilgili sadece birkaç belediye başkanıyla görüşebildik. Her bölgenin kendine göre sorunları var. Bunlarla ilgili 9 belediye başkanıyla 5 yıl boyunca görüşemedik. Bu 5 yıl içerisinde Başiskele, Gölcük ve İzmit belediye başkanlarımızla görüşme imkanı bulduk. Bu konuda üyelerimiz adına haklarımızı helal etmiyorum. Özellikle İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile seçildiği günden bu yana sürekli ittifak halindeyiz. Kendisi tüm çalışmalarımıza destek vermiştir. Derneğimize gelip üyelerimizle görüşmüştür. Nevzat Doğan’a ve yönetimine teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımıza da 5 yıl boyunda genel sekreterimiz engelli birim müdürlerimizle çok güzel işler yaptık. Kendilerine teşekkür ediyorum. Gölcük Belediye Başkanımız Mehmet Ellibeş’e Gölcük’te engelli yaşam merkezini kurduğu ve engellilerin sorunlarıyla ilgilendiği için teşekkür ediyoruz.

İlimizde bulunan diğer derneklerle ortak çalışmalarınız var mı?

‘PLATFORM DAĞILINCA KOPTUK’

İlimizde bulunan derneklerimiz 2015 yılına kadar engelli dernekleri platformu çatısı altındaydı. Bir araya gelerek ilimizdeki sorunları ve gelecekle ilgili projeleri konuşuyorduk. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile 10-16 Mayıs’taki günümüzü anıyorduk. Ancak platformun dağılmasından bu yana Büyükşehir uhdesinde Kent Konseyi Engelliler Meclisi bu etkinlikleri yapmaya başladı. Oysa bu gibi etkinlikleri ilimizdeki derneklerin yapması gerekiyordu. Artık günümüzü anmayı bizim adımıza başkaları yapıyor. Bu güne kadar engelli dernekleri birlikte olmadığı ve denetim gücünü elinde tutmadığı ve kamuoyu oluşturmadığımız için platformumuz dağıldı. Ayrıca hazırladığımız raporların incelenmemesinden dolayı eksiklik bir nevi de bizden kaynaklanıyor.

Engellilerle ilgili yasaları yeterli buluyor musunuz?

‘KOMİSYON İŞİNİ YAPAMADI’

Maalesef yeterli değil. 2005 yılında çıkarılan 5378 Sayılı Engelliler Yasası’nın TBMM’den geçmesinde rağmen yerelde belediyelerin 1 ve 2. maddelerinde görüldüğü gibi şehir yapılanmasında kamu binaları, toplu taşıma araçları, alt ve üst geçitler, trafik ışıkları, yeşil alanlar, cadde, kaldırım rampalarının engelli bireylerin kullanımına uygun olarak 2012 yılına kadar düzenlemesinin bitirilmiş olması gerekiyordu. Ancak bu süre 5 yıl daha uzatıldı. Bu 5 yılda hiçbir eksiklik tamamlanmadı. İç İşleri Bakanlığı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün sekreterliğinde kurulan ‘Erişilebilir Komisyon’un görevi bu alanlardaki eksiklikleri gidermekti. Ancak komisyon denetimlerini yapmasına rağmen hiçbir yere ceza verilmemiş ve bu saydığımız alanlar kullanıma uygun hale getirilmemiştir. İlimizde engellilerin erişmine uygun Cengiz Topel Havaalanı ve Özdilek AVM var. Komisyonun kentte bulunan ve erişemediğimiz alanları tekrar gözden geçirmesi gerekiyor. Biz de herkes gibi rahat yaşamayı, her yere ulaşmayı istiyoruz.

Önümüzdeki yerel seçimler için başkan adaylarına neler söylemek istersiniz?

OY PUSULAMIZ BİLE YOK!

Ülkemizde kısa bir süre sonra belediye seçimlerine gideceğiz. Belediye seçimleri hizmet alanı olduğu için yeni seçilecek belediye başkanlarımız ve belediye meclis üyelerimizin engelli dernekleriyle iş birliği yapması ve ortak projeler üretmesini talep ediyoruz. YSK, yüzde 15 fazladan oy pusulası basmış ancak biz engellileri yine unutmuştur. Biz seçimlerde kimseye muhtaç olmadan oy kullanmak istiyoruz. Bu kadar engelliyi unutmamaları gerekiyordu. Ayrıca belediye meclis üyeliklerinin aday listesinin seçilecek yerinde engellilerimize yer verilmemiştir. 

Belediye başkan adaylarından talepleriniz var mı?

‘SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTİYORUZ’

Büyükşehir belediye başkan adayı Tahir Büyükakın’ın seçim beyannamesinde engellileri düşünmüş olması ve bizlere fazlaca yer vermesi bizleri sevindirmiştir. Büyükşehirde engelli daire başkanlığının kurulmasını ve burada engellilerin çalıştırılmasını istiyoruz. Daire başkanının engelli bireylerden oluşmasını talep ediyoruz. İlçe belediyelerimizde de engelli birimlerin kurularak engelli bireylere daha rahat ulaşılacağını düşünüyoruz. Kocaeli’nin sağlıklı ve güzel bir seçim geçirmesini diliyoruz. Seçilecek başkanlarla şimdiden başarılar diliyor ve onlarla çalışmak istiyoruz. Artık yeter biz de söz sahibi olmak istiyoruz. Biz de ülkemizi ve kentimizi yönetecek kadar güçlüyüz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑