Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Bu da vatandaşın sıralaması

Forbes Dergisi’nin yaptığı araştırmada en yaşanabilir şehirler listesinin 5’inci sırasında ilimiz de yer aldı. Yaşanabilirlik, yenilikçilik, hizmetlere erişilebilirlik, üretim potansiyeli, ticaret becerisi verilerine göre yapılan araştırmayı vatandaş

23 Temmuz 2019 Saat: 16:35
Bu da vatandaşın sıralaması
Bu da vatandaşın sıralaması

Amerika’nın New York merkezli iş dünyasının önemli dergilerinden Forbes yaptığı araştırmayla Türkiye’nin en yaşanılabilir şehirlerini listeledi. Dergi 5 yıldan bu yana yaptığı yaşanabilir kentler araştırmasında şehirleri, yaşanabilirlik, yenilikçilik, hizmetlere erişilebilirlik, üretim potansiyeli, ticaret becerisi verilerine göre sıralama gerçekleştirdi. Söz konusu sıralamada 25 şehir yer alırken ilimiz Kocaeli 5’inci sırada yer aldı. Biz de Çağdaş Kocaeli Gazetesi olarak araştırmayı vatandaşlara sorduk. Röportaj Kerim ÇELİK


İŞTE İLK 25
25- ZONGULDAK
Genel Endeks Puanı: 48,30
24- KONYA
Genel Endeks Puanı: 48,88
23- BOLU
Genel Endeks Puanı: 49,77
22- MERSİN
Genel Endeks Puanı: 50,09
21- ADANA
Genel Endeks Puanı: 50,23
20- KARABÜK
Genel Endeks Puanı: 50,31
19- ELAZIĞ
Genel Endeks Puanı: 50,53
18- EDİRNE
Genel Endeks Puanı: 50,99
17- MUĞLA
Genel Endeks Puanı: 51,23
16- AYDIN
Genel Endeks Puanı: 51,30
15- BALIKESİR
Genel Endeks Puanı: 51,72
14- KAYSERİ
Genel Endeks Puanı: 52,04
13- SAMSUN
Genel Endeks Puanı: 52,34
12- SAKARYA
Genel Endeks Puanı: 53,35
11- ÇANAKKALE
Genel Endeks Puanı: 53,36
10- TRABZON
Genel Endeks Puanı: 53,38
9- ESKİŞEHİR
Genel Endeks Puanı: 56,84
8- BURSA
Genel Endeks Puanı: 57,13
7- YALOVA
Genel Endeks Puanı: 58,07
6- ANTALYA
Genel Endeks Puanı: 59,1
5- KOCAELİ
Genel Endeks Puanı: 59,98
4- TEKİRDAĞ
Genel Endeks Puanı: 61,46
3- İZMİR
Genel Endeks Puanı: 62,39
2- ANKARA
Genel Endeks Puanı: 66,13
1- İSTANBUL
Genel Endeks Puanı: 68,9

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Bu da vatandaşın sıralaması

Hüsnü Şenol (55) İşçi Emeklisi
Ben Amerika’da ki bir derginin bizim ülkemizdeki şehirler ile ilgili yaptığı bir araştırmayı güvenilir bulmam. New York’taki bir dergi Kocaeli’deki yaşamın nasıl olduğu konusunda buraya gelip, görmeden araştırma yapabilir mi? Bunlar sadece belirli veriler üzerinden araştırma yapıyorlar. Verilere baktıklarında ticaret rakamlarına, üretim rakamlarına bakıyorlar. Peki ya üretimin karşısında tüketimin ne kadar olduğunu söylüyorlar mı? Bu sıralama da Kocaeli 5’inci sırada diyorsunuz. Tamam, Kocaeli bu rakamlara göre 5’inci sırada ama ya insanların yaşantısı ne durumda? Önemli olan da budur aslında. Bir ülkede, bir şehirde insanlar insanca yaşam koşullarıyla yaşayabiliyor mu? Şu anda ekonomik durumun iyi olduğunu düşünmüyorum. Dar gelirli vatandaşlar erimiş, bitmiş durumda. Bu koşullarda Kocaeli 5’inci sırada olsa ne olur 20’inci sırada olsa ne olur?

Bu da vatandaşın sıralaması

Emrullah Yaman (26) Öğrenci
Ben bu araştırmaya inanmıyorum. Amerika’dan bazı verilere bakarak Türkiye’de ki şehirlerin durumları hakkında nasıl bilgi sahibi olunabilir ki. Evet, onlar oradan belediyelerin faaliyet rakamlarına, ticari verilere, üretim sayılarına bakabilir yorum yapabilirler. Peki burada yaşayan insanların ne kadar sıklıkla giyim alışverişi yapabildiklerini, temel ihtiyaç maddelerine ne kadar sahip olabildiklerini, insanların ne kadar borcu olduğunu bunları ne şekilde ödemeye çalıştıklarını biliyorlar mı? Kocaeli yaşanabilir bir şehir tamam ama insanlar bu şehirde nasıl yaşıyor asıl önemli olan nokta bence burasıdır.

Bu da vatandaşın sıralaması

Emre Yıldız (24) İşsiz
Kentimiz yaşanabilirlik konusunda hava kirliliği, ulaşım bakımından Türkiye’nin son sıralarında olduğunu düşünüyorum. Ancak hizmetlere erişilebilirlik bakımından İzmit Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi çalışmaları konusunda sıkıntı yaşamadığımız düşünüyorum. İşçi kenti olduğumuz için üretim bakımından verimli bir şehrimiz olması çok doğal. Dünyada gelişen teknolojileri yakından takip eden fabrikalar var ve bu fabrikalar yenilikleri yakından takip ederek üretim anlayışında farklılıklar yaratıyor.

Bu da vatandaşın sıralaması

Özgür Altıntaş (41) Esnaf
Kocaelimizin tabi en yaşanılacak şehirlerden olması bizi şaşırtmaz. Üreten bir şehiriz biz. Burada bulunan fabrikalar hem vatandaşlara iş imkanı sağlıyor hem de şehir içinde ticari hareketlilik yaşanmasına neden oluyor. Yuvacık, Başiskele gibi yerlerde yeşil alan olması turizmiyle hem gelir kapısı sağlıyor hem de dileyenler doğa ile baş başa kalabiliyor. Bu nedenleri sayınca Kocaeli’nin yalanılacak bir yer olması kaçınılmaz oluyor.

Bu da vatandaşın sıralaması

Harun Erçin (23) İşçi
Bizim şehrimiz tabi ki çok güzel bir şehir. Söylediğiniz tüm şeylerin bir yabancı dergi tarafından tanımlanması Kocaeli için güzel bir durum. İstanbul, Ankara, İzmir’den sonra bence de en yaşanılacak şehir Kocaeli’dir. Suyu güzeldir, doğası güzeldir. Ekonomik olarak benim okuduğum, izlediğim en fazla vergi veren şehir biziz. Bu demektir ki biz iyi çalışıyoruz ve ülkemize de faydalı bir şehiriz. Biz vatandaşlar olarak hem şehrimiz hem de ülkemiz için her daim çalışmaya devam edeceğiz.

Bu da vatandaşın sıralaması

Ahmet Sinan Fidan (31) İş Adamı
Kocaeli çok güzel bir şehir. Burada yaşamaktan elbette çok mutluyum. Söylediğiniz kriterler göz önüne alındığında metropol şehirlerden sonra en iyi şehirler arasında seçilmesini mantıklı buluyorum. Ticari faaliyetleri düşünelim. Kocaeli’de birçok liman var. Burada yurt içi ve yurt dışı işler yapılıyor. Bu kentin ticaretine artı bir değer katıyor elbette. Belediyelerin yenilikçi yapısı da bu şehri önemli kılan şeylerden birisidir. Artık tüm yöneticilere sorunlarımızı, yaşadığımız yerin sıkıntılarını aktarabiliyoruz. Bu araştırmayı olumlu buluyorum.

Bu da vatandaşın sıralaması

Melisa Gerez (20) Öğrenci
Forbes Dergisi’nin araştırmasına göre yaşanabilir ilk 5 şehir arasında olması Kocaeli için güzel bir şey, bence çok doğru bir tespit. Fakat Kocaeli çok pahalı bir şehir özellikle benim gibi öğrenciler için yaşam biraz zor. İlerleyen zamanlarda bu sorunun çözüleceğine inanıyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin öğrencilere yönelik politikalarını arttırmasıyla bazı sorunlar çözülecektir. Böyle bir araştırmada Kocaeli’nin bulunması beni çok mutlu etti.

Bu da vatandaşın sıralaması

Canan Gürsoy (35) Bankacı
Kağıt üzerinde bu tür sıralamalar elbette kolay. Bu araştırmayı kimin yaptığı önemli değil. Yerli bir araştırma şirketi ya da dergi de yapabilirdi ama önemli olan yaşamla ne kadar alakalı olduğudur. Evet, ticari faaliyetler, üretim verilere bakıldığında yüksek olabilir ama üretimim karşısında tüketim ne durumda ona da bakmak gerekir. Hizmetlere erişim noktasında bir gelişim var doğru. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok kanaldan insanlar yöneticilere ve kurumlara ulaşabiliyor. Bu yorumları yapıyoruz hepimiz ama önemli olan her zaman ilk aşamada ekonomidir. İnsanların ekonomik durumu iyi değilse nerede yaşadığı çok önemli değil ona her yer aynıdır. Ancak ekonomik koşullar düzelirse bir şeyleri ayırt etme şansı olabilir.

Bu da vatandaşın sıralaması

Hacer Karadere (51) Emekli
Bahsettiğiniz gibi yaşanabilirlik, yenilikçilik, hizmetlere erişilebilirlik, üretim potansiyeli, ticaret becerisi verilerine göre Amerika menşeili bir dergi tarafından yapılmış bir araştırmadır bu. Dışarıdan yapılan bu araştırmalar elbette kağıt üzerinde yer alan verilere göre yapılıyor. Ben uzun süredir İstanbul’da yaşıyorum. Belli sürelerde Kocaeli’ye ziyarete geliyorum. Bu verileri değerlendirmek aslında yalnızca şehrin özelliklerine bakarak yapılamaz. Ülkenin genel olarak içinde bulunduğu konjonktüre bakılarak yapılabilir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyolojik yapıya bakılarak bu değerlendirme yapılabilir. Ancak Kocaeli, Türkiye’de yer alan birçok ilden elbette öndedir. Çünkü şehrin jeopolitik konumu ve ticari yapısındaki hızlı sirkülasyon Kocaeli’yi ön sıralara taşıyor.

Bu da vatandaşın sıralaması

İbrahim Keleş (26) Öğrenci

Bu haberi ben de okudum. Ancak bana çok inandırıcı gelmedi. Ben bu şehirde öğrenciyim. Biz öğrencilerin sorunları hep devam ediyor. Kocaeli doğal güzellikleri ve coğrafi yapısı itibariyle elbette güzel bir şehirdir. Ticari faaliyetler ve belediyelerin hizmetleri açısından tabi ki çalışmalar var. Burada birçok liman var ticari faaliyetler yapılıyor. Bu durum şehir olarak Kocaeli’yi ön sıralara taşıyabilir. Ancak Kocaeli pahalı bir şehir. Öğrenciler, asgari ücretle yaşamını sürdüren vatandaşlar için hayat çok pahalı. Bu durum tüm ülkemizin sorunu olduğu gibi Kocaeli’de de bir sorun.

Bu da vatandaşın sıralaması

Yaşar Kocatürk (47) İşçi
Haberi ben okudum ama tam anlayamadım. Nasıl Kocaeli 5’inci sırada yer alıyor anlamadım. Biz çalışıyoruz. İşimizi yapıyoruz ama aldığımız paralar belli. İnsanlar geçim sıkıntısından ne şehrin güzelliğini ne çevresini göremez duruma geldi. Bu anketi ancak zenginle destekler. Yoksa geçim sıkıntısı çeken ayın son gününü getiremeyen vatandaşlar ne yapsın ticari hareketi, üretim faaliyetini, yenilenmeyi. Bizim geçim derdimiz son bulursa o zaman anlarız neresi güzel şehir, nerede yaşanmaz.

Bu da vatandaşın sıralaması

Alaattin Sarar (83) Terzi

Ben 83 yaşındayım. Bu ülkenin de bu şehrin de ne durumlarda olduğunu, ne gelişim yaşadığını hepsini gördüm, yaşadım. Söylediğiniz araştırmayı ben görmedim. Ama Kocaeli 5’inci sırada olduğunu söylüyorsunuz. Bence Kocaeli Türkiye’de 5 değil en güzel 1’inci şehirdir.  

Bu da vatandaşın sıralaması

Erbil Simooğlu (27) Garson
Kocaeli güzel bir şehir evet doğrudur. Doğası güzel. Coğrafyası güzel. Bu konuda kimse aksi bir şey söylemez. Ancak bahsettiğiniz araştırma doğal güzelliklerden bahsetmiyor. Yapılan araştırmada sorduğunuz gibi yaşanabilirlik, yenilikçilik, hizmetlere erişilebilirlik, üretim potansiyeli, ticaret becerisi konusunda yorum yapılmış. Sokakta yaşayan vatandaşlara bu konularda çok iyiyiz diye anlatamayız. Çalışan vatandaş cebine ne kadar para giriyor, cebinden ne kadar para gidiyor ona bakar. Yani halk için bu araştırmanın çok önemli olmadığını düşünüyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑