Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Bu kente her zaman vefa borcumuz var’

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan AK Parti İzmit İlçe eski Başkanı Ali Korkmaz‘Bu kente her zaman vefa borcumuz var’ dedi

20 Kasım 2017 Saat: 09:36
‘Bu kente her zaman vefa borcumuz var’
‘Bu kente her zaman vefa borcumuz var’

GÜLŞAH YÜCEL - ÇAĞDAŞ KOCAELİ /AK Parti İzmit İlçe eski Başkanı Ali Korkmaz ile yeniden aday olmayacağını açıkladığı Eylül ayının ortalarında röportaj yapmak istemiştik. Kolay değil, İzmit gibi dengelerin çok hassas olduğu büyük bir ilçede 7 yıl ilçe başkanlığını yaptığı iktidar partisi, 6 kritik seçimde ülke ortalamasının da üzerinde oy alarak önemli zaferler kazanmıştı. Korkmaz’la bu dönemi ve bundan sonra neler yapacağını konuşmak istiyorduk. Ancak böylesine hassas bir süreçte yanlış anlaşılmalara meydan vermemek adına karşılıklı anlaşarak bu röportajı kongre sonrasına bıraktık. Önceki gün, sözleştiğimiz gibi bir araya geldiğimiz Korkmaz’ı, iş hayatıyla ilgili hummalı bir çalışmanın tam ortasında bulduk. Siyaset dışında işinde de başarılı bir grafik çizen Korkmaz, 2000’li yılların başında etüt merkezi ve anaokulu ile başlayan eğitim yatırımlarında şimdi çıtayı en yükseğe çekmeye hazırlanıyor. Tepeköy’de Bilfen’in devamı Bilnet Okulları’nın inşaatıyla meşgul. Toplam 58 derslikli okulun sınıflardaki sandalyeden, laboratuvara alınacak malzemesine kadar her şeyiyle yakından ilgilenen Korkmaz, bu yoğun tempo arasında Çağdaş Kocaeli’nin sorularını yanıtladı. Samimi ve her zaman ki gibi Ali Korkmaz’ın birleştirici mesajlarını içeren bu röportajı keyifle okuyacağınızı tahmin ediyorum. Korkmaz, 30 Eylül’de tamamlanan İzmit ilçe kongresinden, görev süresinde unutamadığı anıya, yeni okul projesinden siyasetteki hedeflerine kadar her şeyi anlattı.

En başından başlayalım. Siyasete girmeye ne zaman karar verdiniz?

Siyaset bir işe girmek gibi olmuyor. Bir siyasi duruş ve bakış açısı gerektiriyor. Benim de yıllardan beri, muhafazakar ve demokrat bir çizgide siyasi karakterim vardı. 2008 yılına kadar devlet memuruydum. O zamana kadar sadece siyasete dışarıdan ilgi duyuyordum ve aktif siyasette görev almamıştım. Ama ülkeye ve kentimize hizmet adına öğretmenliği bırakarak siyasete adım atmaya karar verdim. Bunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın korkusuzca ülkemizin gelişmesi adına attığı kararlı adımların etkisi büyüktür.

Neden Adalet ve Kalkınma Partisi’ni seçtiniz?

Türkiye’de bizim çocukluğumuzdan beri siyasi partilerin alışagelmiş bir çizgisi vardı. Genelde reform ve atılımlar belli bir noktaya kadar geliyor ve orada takılıyordu. AK Parti, Sayın Erdoğan önderliğinde bu tabuları yıktı. Gerçekleri halkın önüne bütün çıplaklığı ile serdi. Böyle bir atılım döneminde ben de görev almak istedim. Siyasilere karşı kaybolan güvenin yeniden kazanılmaya başlandığı bu dönemde ben de sorumluluktan kaçamazdım. İlk önce İzmit Belediyesi meclis üyesi aday adayı oldum. Nasip değilmiş ama heyecanımı kaybetmedim. O dönem yakın arkadaşlarımın da destek ve güveniyle 2009 yılındaki kongrede ilçe yönetimine girdim ve başkan yardımcısı olarak görev aldım. Daha sonra 2011 yılında da ilçe başkanı olarak göreve atandım. Her şey çok hızlı gelişmişti. 

İzmit ilçe başkanı olduğunuzda yapmayı planladıklarınızın ne kadarını yerine getirebildiniz?

Teşkilat görevleri siyasi partilerde bir belediye başkanlığı gibi hizmet makamlığı değildir. Daha çok teşkilatçılık anlamındadır. Bu anlamda önemli bir süreçte göreve geldik. Nedim Arsal’ın ilçe başkanlığından ayrılmasından sonra bazı kırılganlıklar oluşmuştu. Daha öncesinde yerel yönetimlerle yaşanmış kopukluklar vardı. Bu dönemde birleştirici olmak, teşkilatımıza yeni bir enerji katmak gerekiyordu. Çok şükür toparlayıcı bir rol aldığımı düşünüyorum. İzmit’te üye sayımızı artırmak adına çok ciddi çalışmalar yaptık. Görevi bıraktığımda resmi olarak üye sayımız 39.315’ti.

‘PARTİMİZİN GENEL FELSEFESİ İNSANA DEĞER VERMEKTİR’

İlçe başkanlığı yaparken yaşadığınız seçim dönemlerinde en çok neye dikkat ettiniz?

Bir kere bizim partimizin genel bir felsefesi vardır: İnsana değer verilir. Bunu ikili ilişkilerdeki samimiyetle ve sorunların çözümüne doğru ve dürüst yaklaşımlarla gösteriyoruz. Yapamayacağımız hiçbir şeyin sözünü vermiyor, kimseyi kandırmıyoruz. Diğer partilerde bu böyle değildir. Hatırlarsanız özellikle geçmişte bol keseden dağıtılır, palavralar havada uçuşurdu. Genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu anlamda büyük bir devrim yaptı. Bizler de İzmit’te doğup büyüyen, İzmit’te ticaretini, işini, eğitimini yapan kentin çocuklarından birisi olarak insanlarla sıcak bir diyalog kurmaya, liderimizin izinde halka dürüst yaklaşmaya özen gösterdik. Bunu da başardığımızı düşünüyorum. Üstelik sadece bizim partililerimizle değil diğer kesimlerle de bu güven ortamını sağladık. Bu çalışmaların da sahada yansımalarını gördük. Hizmetler konusunda genel bir memnuniyet var. Gerek belediye başkanlığı ve belediye hizmetlerinde gerekse özellikle hükümetimizin hizmetlerinde genel bir memnuniyet olunca, çalışmalarımızı tabana aktarma konusundaki temaslarımız güçlü oldu. Bizim partimizin sloganı vardır, “Dokunmadık el, çalmadık kapı bırakmayacağız” diye. İşte biz de bunları yapmaya çalıştık ve yaptığımızı da düşünüyoruz.

Görev süreniz içinde ailenize vakit ayırmada doğal olarak zorluk yaşadınız bunu nasıl sorun olmaktan çıkardınız?

Tabi bu durum karşılıklı anlayışı gerektiriyor. Sağ olsun eşim, çocuklarım ve çevrem bu konuda oldukça anlayış gösterdiler. Dengeyi kurmak çok önemliydi. Bir siyasetçi hem işiyle, hem ailesiyle hem de çevresi ve makamı ile bir denge kurarsa sıkıntı olmaz. Biraz kantarın topuzunu kaçırırsanız dengeler doğal olarak bozulur. Benim iki oğlum var birisi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun diğeri ise Medipol Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi birinci sınıf öğrencisi. Sağ olsun onlar,  eşimin de desteği ile benim bu yoğun tempoma anlayış göstererek büyüdüler. Siyaseti de bizim sayemizde olsa gerek çok sevdiler. (Gülüyor) 

‘BAŞARI GÖRECELİ BİR KAVRAMDIR,

FAKAT İSTATİKSEL OLARAK BAŞARIYI YAKALADIK”

Görev yaparken, hiç, “Nereden girdim siyasete” dediğiniz anlar oldu mu?

Hiç öyle bir düşüncem olmadı. Konuşmamızın başında da söylediğim gibi ben bu kentin çocuğuyum. Bu kentte doğdum, bu kentte işimi yapıyorum. Her yerde de söylerim Tepeköy Mahallesi’nde doğdum. Gideceğim yer de orada Tepeköy Köy Mezarlığı’dır, kent mezarlığı bile değildir. Söylemek istediğim bizim yerimiz belli. Başka gidecek yerimiz yok. Öyleyse bu kent için bir şeyler yapmak da bizim görevimizdi. Bu kente bir vefa borcumuz vardı. Siyaset olsun, ticaret olsun bu kentte yaşayan herkesin bu kente böyle bir vefa borcu olduğunu düşünüyorum. Bu kente hizmet  etmek adına tabi ki zaman zaman zorluklar, sıkıntılar yaşıyoruz. Fakat bunların gelip geçici olduğunu ve aşılacak olduğunu da düşündüğümüz bir anlayış ile çalıştık, çalışıyoruz. O yüzden hiçbir zaman, ‘Nereden girdim siyasete’ diye düşünmedim. Çünkü doğru insanların siyasetin içerisinde olması lazım. Gençlere de özellikle öneriyorum. Gençlerin de siyasete katılması gerekir. Çünkü siyaset menfaat beklentisi olanların değil, temiz ve dürüst insanların işi olmalı. Siyaset, siyasi bir rant elde etmek isteyenlerin elinden asla bırakılmamalıdır.

Görevi teslim ederken ben başarılı oldum diyebildiniz mi?

Başarı göreceli bir kavramdır. Fakat istatiksel olarak bakıldığı zaman 2011 yılına kadar, Türkiye ortalaması yüzde 46 iken biz yüzde 44 olmuşuz. 2011’den sonra, yani bizim dönemimizdeki son seçimlerde ise İzmit, Türkiye ortalamasının üzerinde bir trend yakaladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bizler yüzde 53,5 oy aldık. En son 1 Kasım Seçimleri’nde de yüzde 51 oy aldık. Sadece son Anayasa değişikliği oylamasında, ‘hayır’ 300-400 gibi küçücük bir farkla seçimi önde tamamladı. Ama her zaman dediğim gibi bunun bir parti seçiminden ziyade bir sistem tercihi olduğunu ve siyasi görüşlerin direkt etkisi altında gerçekleşmediğini unutmamak gerekir. Özetle söylemek istediğim şu ki 2011’den bu yana girdiğimiz altı seçimde oylarımız yukarı bir ivme ile hareket etti. Tabi bu tek başına Ali Korkmaz’ın yaptığı bir iş değildi. Bu iş bir ekip işiydi. Burada Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri Işık’tan, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu ve İzmit Belediye Başkanımız Sayın Nevzat Doğan’a kadar herkesin katkısı var. İl Başkanlarımızdan mahalle teşkilatlarımıza, kadın ve gençlik kollarımızın fedakar üyelerine kadar herkesin emeği var.

‘O MİTİNG DÖNÜM NOKTAMIZ OLDU’

Görev yaparken unutamadığınız bir anınız var mı?

Görev sürem boyunca unutamadığım pek çok anım var. Fakat bunların içerisindeki en önemli anıyı her zaman anlatırım. 2014 yerel seçimlerinde CHP topuyla tüfeğiyle başka yerleri bırakıp İzmit’e saldırmaya başlamıştı. Tek hedefleri İzmit olmuştu. Tabi ki ben de ilçe başkanıyım ona göre planlarımız, sorumluluklarımız var. Bir de Sefa Sirmen CHP’nin kendine göre en güçlü adayı olarak karşımızdaydı. Fakat genel başkanımızın da İzmit ile ilgili güçlü bir hassasiyetleri var. En son bir miting yaptık ve çok güçlü oldu. Resmi rakamlara göre yüz yirmi binler, yüz otuz binler, bana göre ise daha fazla katılımın olduğu müthiş bir mitingdi. Bizler de öyle müthiş bir kalabalık beklemiyorduk ama bütün caddeler, sokaklar doldu taştı. Sayın Cumhurbaşkanımız o zamanlar başbakanımızdı. O mahşeri mitingden sonra kürsüden indi ve biz onu yolcu etmeye çalışırken arkadan, “İlçe başkanı nerede?” diye seslendiğini duydum. Cumhurbaşkanımız beni çağırıyordu. Kalabalığı yarıp yanına ilerledim. Daha sonra, “Nevzat Bey nerede? Kadın kolları başkanı nerede?” diyerek bizleri etrafına topladı. Dedi ki, “Kapı kapı çalışacaksınız. Bu seçimi almanızı istiyorum. Gece gündüz çalışın” dedi. Cumhurbaşkanımız o an bizlere müthiş bir sorumluluk yükledi. Allah’a şükür mitingden sonra da ivme hep bizim lehimize yükselmeye başladı. Biz o zamana kadar anketlerde hep gerideydik. CHP iki puan öndeydi. Fakat o miting bizim için bir dönüm noktası oldu. Birçok seçim yaptık ama bu farklı bir seçim oldu.

Siyasette bundan sonra ki hedefiniz neler olacak? İzmit Belediye Başkanlığı gönlünüzden geçiyor mu?

Bizim partimizde ben şu olacağım gibi bir lüks yoktur. Hedef tabi ki olur. Siyaset hizmet aracıdır ve hedef de bu kente hizmet olmalıdır. Ben de bu kentin çocuğuyum, bu kente siyaset ve eğitim anlamında hizmet etmek görevimdir. Bundan sonraki süreçlerde bu görevlere talibiz. Bu kente, bu halka hizmet etmeye devam edeceğiz.

‘SİYASET YAPAN GENÇLİK GELECEK UMUTLARIMIZI YEŞERTİR’

Genç kuşaklara siyaset yapmalarını önerir misiniz?

Kesinlikle gençlere siyaset yapmalarını öneriyorum. Dünya değişiyor, Türkiye’nin vizyonu değişiyor. Yeni nesil biraz daha ideolojik yapıdan, dünya ve Türkiye sorunlarından uzak bir halde görünüyorlar. Bir eğitimci olarak genç nesillerin ülke sorunları ile ilgilenmelerini ve siyaset yapmalarını çok arzuluyorum. Yakınımdaki gençlere ve çocuklara da bu konuda önerilerde bulunuyorum. Çünkü o zaman doğru insanlar siyasetin içerisinde olur. Siyaset, rant bekleyen insanların eline bırakıldığı zaman bakış açısı çok farklı olur. Siyasetçi sözünün eri ve duruşu olan haramı, helali bilen insan olmalı. Biz ülkemizi, geleceğimizi, Cumhuriyetimizi gençlere emanet edeceğiz. O yüzden siyasetin içerisinde olan bir gençlik bizlerin gelecek ile ilgili umutlarını yeşertir.

Siyaset yapacaklara tavsiyeniz neler olabilir?

Daha önce de belirttiğim gibi siyasette bulunduğunuz kente hizmet önceliğiniz olması gerekiyor. Çünkü siyaset hizmet aracıdır. Bulunduğumuz çevreden başlayarak halka halka ülkeye ve insanlığa hizmet etmeliyiz. Yani burada bir duruş sergilememiz lazım. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın duruşu bütün dünya Müslümanlarının ve mazlumların umudu oldu. Bizlerin de en azından bir nefer olarak bu duruşu sergilememiz lazım.

‘BÜYÜK BİR AİLE OLDUK’

7 yıl boyunca teşkilat çalışması yürüttünüz. Başkanlığınızın ardından çevre ile irtibatınızda değişiklikler oldu mu?

-Biz; kadın kollarımız, gençlik kollarımız ve mahalle başkanlıklarımız ile büyük bir aile olduk. Çok güzel bir uyum içerisinde çalışmalar sergiledik. Zaman zaman beraber üzüldük, zaman zaman beraber sevindik. Seçim dönemleri gece saat 03.00’e kadar ilçe binamızda her anımızı beraber paylaştık. Bu arkadaşlarımız ilçe başkanlığını bıraksak da abi kardeş ilişkilerimiz her zaman devam ediyor. Zaman zaman bir araya gelip, bu günleri konuştuğumuz, partimize nasıl güç katacağımızı konuştuğumuz oluyor. Zaten siyasetin güzel tarafı da budur. Makamı bıraktığınız zaman insanlar sizi hala arayıp soruyorsa, bundan değerli hiçbir şey yoktur. Bundan sonra da bu birliktelik elbette devam edecek.

‘KENTİMİZE YAKIŞIR OLAN MARKA OKUL BİLNET’İ GETİRİYORUZ’

Başkanlığı bıraktıktan sonra ki süreci nasıl değerlendirdiniz?

Biz ilçe başkanlığını bıraktık ama siyaseti bırakmadık. Siyasetin yine içerisindeyiz. Sonuçta bir partinin üyesiyim. Bir partinin neferi olmak bizim için bir onur meselesidir. Diğer taraftan kendi işlerimiz de var. 15 yıldır kesintisiz özel eğitim kurumları yönetiyorum. Buradan elde ettiğimiz birikimle Tepeköy Bayındırlık Konutları bölgesinde ailemize ait bir arazide şimdi yeni bir yatırıma giriştik. Burada kreş, anaokulu, etüt merkezi ve özel öğretim kursu gibi farklı alanlarda başarılı bir marka Bilgi Köprüsü’nden sonra şimdi eğitimde bu kentin beklediği güçlü bir marka olan BİLNET Okulları’nı kentimize kazandırma gayreti içerisindeyiz. Bu yeni okulumuzun temelini yaklaşık 3 ay önce attık ve inşaat hızla yükseliyor. İçerisinde anaokul, ilkokul, ortaokul, Anadolu ve Fen Lisesi ile beraber toplam 58 derslik olacak.  Toplam 1.400 öğrenci kapasitesi ve eğitimde kentimize yeni bir kalite sağlayacak okulumuzda bütün sportif branşlara yer vereceğiz. İçinde ayrıca konferans salonları ve havuz da bulunan bir eğitim kampüsü olacak. İnşallah kentimize yakışanı yapacağız. Bu okulla birlikte kurumlarımızda eğitim alan öğrenci sayımızı 2.400’e yükseltmiş olacağız. Çalışmalarımız oldukça hızlı gidiyor. İnşallah 2018 Mart sonu gibi okulumuzun inşaat çalışmalarını bitirerek yeni eğitim-öğretim döneminde hizmete açmayı planlıyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

-7 yıl boyunca bu kent siyasetinde görevler yaptık. Bazen kırıldık, bazen üzüldük, bazen yorulduk, bazen sevindik ama alnımızın akıyla bu süreci yerine getirdik. Baktığımız zaman ne partimize ne partimizin büyüklerine ne de bu kentin insanlarına karşı mahcubiyet duyacağımız bir iş yapmadık. Özellikle İzmit Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı, bu kentin suretini değiştirdi. Yıllarca terk edilmiş bir kent yeniden yapılandırılmaya başlandı. Eksik kalan taraflarımız var. Her zaman söylüyorum, bir kentsel dönüşümü bu kentte başaramadık. Kentsel dönüşümü en azından başlatıp belirli noktalara getirebilseydik, gerçekten çok faydasını görecektik. Bu kentin insanları en güzel şekilde yaşam alanlarına layıktır. Bunu başarmamız lazım. Görev süremiz boyunca gerek yönetimlerde beraber olduğum arkadaşlarım, teşkilat üyelerim, gerekse sivil toplum örgütleri ve seçmenlerimizden basın mensuplarımıza kadar herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra, beklediğimiz daha da yaşanılabilir güzel bir kente hep beraber kavuşmak için gayret göstereceğiz. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑