Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Bu merkez ihtiyaç sahiplerini sevindirecek

Her yıl yaklaşık 1.5 milyon TL'lik tüketilebilir gıdaları kurtararak ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedefleyen Sosyal Etki Merkezi Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde düzenlenen törenle açıldı

23 Temmuz 2019 Saat: 17:12
Bu merkez ihtiyaç sahiplerini sevindirecek
Bu merkez ihtiyaç sahiplerini sevindirecek

Gıda Kurtarma Derneği ve Gebze Ticaret Odası’nın iş birliği ile oluşturulan, Türkiye’de gıda israfına dikkat çekmek ve tüketilebilir gıdaları kurtararak ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedefleyen Sosyal Etki Merkezi Kocaeli’nin Dilovası ilçesi Orhangazi Mahallesi’nde düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Mihrimah Belma Satır, Kocaeli Milletvekilleri Cemil Yaman, İlyas Şeker, Kaymakamlar, belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Programda konuşma yapan Gıda Kurtarma Derneği Başkanı Berat İnci, “Sosyal Etki Merkezi ile ülkemizdeki diğer gıda bankalarına iyi örnek oluşturarak ülkemiz gıda bankacılığı sistemini dünya standartlarına taşımak istiyoruz. Bunu gerçekleştirirken sadece gıda bağışını değil gıda israfını da önlemeye katkı sağlayacak atık yönetimi, gıda güvenliği ve daha pek çok alanda yürüteceğimiz farkındalık çalışmaları, eğitimler ve gelir modelleriyle ile toplumsal bilincin oluşturulmasına katkı sağlayacağız” dedi.
‘HER YIL 1.5 MİLYON DESTEK SAĞLANACAK’
Merkezin oluşturulma fikrini başından beri kucakladıklarını belirten Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler ise, "Bu projeyle ihtiyaç sahibi 500 aileye, piyasa değeri ortalama 250 TL olan gıda desteği ile aylık 125 bin TL değerinde gıdanın düzenli bir biçimde ulaştırılmasını sağlayacağız. 1 milyon 500 bin TL değerinde yıllık toplumsal sosyal desteğin sağlanması mümkün olacak. Aynı zamanda bu değerde tüketilebilir gıda ürününün döngüsel ekonomiye ve çevresel döngüye dahil edilmesi yoluyla toplumsal kalkınma ve küresel iklim değişiminin önemli nedenlerinden olan gıda atığının ve israfının önlenmesine katkı oluşacak” diye konuştu.
‘TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR PROJE’
Projenin Türkiye'ye örnek olacağını söyleyen Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy da, “İsrafın oluşmaması ve israf olacak ürünlerin ihtiyaç sahibi kişilere ulaştıracak çok önemli bir merkez bugün Dilovası’nda hayata geçiyor. Bu merkeze destek veren kurumlara çok teşekkür ediyorum. Burada sağlanacak başarıyla bu çalışmanın Türkiye’ye taşınacak olması bizler için büyük değer taşıyor. Valilik olarak bizlerin de en çok önem verdiğimiz konuların arasında eğitim geliyor. Kocaeli’nin eğitim verilerine baktığımızda her yıl bir önceki seneye göre daha iyi durumda oluyoruz. Eğitimdeki en küçük ihmalimiz yarın çok büyük bir sorun olarak karşımıza çıkacağını biliyoruz. Sıfır Atık Projesi’ni bütün kurumlarımızla destekliyor ve bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından protokol üyeleri açılış kurdelesini keserek merkezde incelemelerde bulundu.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Bu merkez ihtiyaç sahiplerini sevindirecek

Vali Hüseyin Aksoy

Bu merkez ihtiyaç sahiplerini sevindirecek

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler

Bu merkez ihtiyaç sahiplerini sevindirecek

Açılış törenine Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Mihrimah Belma Satır, Kocaeli Milletvekilleri Cemil Yaman, İlyas Şeker, Kaymakamlar, belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Bu merkez ihtiyaç sahiplerini sevindirecek

Sosyal Etki Merkezi Kocaeli’nin Dilovası ilçesi Orhangazi Mahallesi’nde hizmete açıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑