Eğitimciler tartıştı
Hürriyet'ten Büyükakın'a ziyaret
Aydın,‘Birkaç güne belli olur’
Petrol-İş, ‘Asla geri adım atmayacağız’

Mobesko (Sağ blok)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok
İmsakiye

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Büyükşehir’de son meclis

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısı bugün (perşembe) Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Esprili ve şakalı gerçekleşen mecliste 43 madde karara bağlandı

14 Mart 2019 Saat: 16:51
Büyükşehir’de son meclis
Büyükşehir’de son meclis

Ayşe AYDIN - Büyükşehir’in son meclisinde İzmit İmam Hatip Lisesi’nin yıkılmasına ve yeni yapılacak binanın yanında durumu olmayan öğrencilerin yararına bir ticarethane yapılmasına karar verildi. Meclis başlamadan konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Meclis üyeliği önemli bir sorumluluk ve görev. Hepinize teşekkür ediyorum. Bundan sonraki meclis toplantılarına gelmeyenler artık erken gelir” dedi.
CHP’DEN KADIN VATMAN TALEBİ
CHP’li Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, kadın vatman istihdamı kapsamında ilimizde kadın vatman istihdamı istiyoruz. Kadın vatman istihdam edilmesi için gerekli çalışmayı bekliyoruz” dedi. Konuyla ilgili konuşan Başkan Karaosmanoğlu, “Bu görüşe katılıyorum. Doğru bir temenni. Ben kullandığıma göre kZor bir şey değil. Bundan sonra alım yaparken genç kadınlarımız ve kızlarımızı da alın. Teşvik edersek olabilir” diye konuştu.
TAŞDEMİR, ‘PROJEDEKİ HAVUZ VE SPOR TESİSİ NEDEN YOK?’
Karamürsel Kent Konutları hakkında da önerge veren Taşdemir, “Merkez kent konutları 12 blok 384 daire projede yüzme havuzu ve spor tesisi de bulunmaktadır. Ancak geçen 10 yıla rağmen yüzme havuzu ve spor tesisi yapılmadı. Bu alanlar kent konuta değil Karamürsel Belediyesi’ne ait. Eğer belediyeye aitse kent konut bu alanı nasıl kullanıyor. Bu alanları yapmadığı için daire başına 200 Bin TL vermeyi kabul ediyor. Bizler vatandaşların mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz” diye sordu.
‘HAVUZ YAPACAK GÜCÜMÜZ YOK MU?’
Konutlarla ilgili Taşdemir’e cevap veren Başkan Karaosmanoğlu, “Ben orada havuz olduğunu biliyorum. Tam dönem bitiyor muhalefet yapmaya başlıyorsunuz. Söz verdiysek adam gibi sözümüzü yerine getirmemiz lazım. Bu yanlış bir şeydir. Bu işin başkanı benim. Ayıptır. Havuz yapacak gücümüz mü yok bizim. Hiçbir mazeret başarının yerini tutmaz. Muhalefete de teşekkür ediyorum. Giderayak bu bizim eksikliğimiz. Bana da arkadaşlara da not verin” şeklinde konuştu. Genel Sekreter İlhan Bayramise “Benim ilgim yoktu. Mahkeme karar versin ondan sonra çözelim” dedi.
‘BEN TANIYORUM DA KOCAELİ TANIMIYOR’
Kent konutla ilgili önergenin cevabını espri bir dille isteyen CHP’li Taşdemir, “Serdar Kaman’a söyleyin de bizlere yazılı olarak versin” dedi. Serdar kim diyen Karaosmanoğlu’na cevap veren Taşdemir, “Başkanım Serdar Kaman’dan bahsediyorum. Tanıyorsunuz” dedi. Karaosmanoğlu ise “Ben tanıyorum da Kocaeli tanımıyor” diye konuştu.
GEBZE’DE 2 PARSELİN DEVRİ
Derince Sırrıpaşa Mahallesi’ndeki 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu’nun Kocaeli Valiliği-İl Sağlık Müdürlüğüne tahsis edilmesine oy birliği ile kabul edildi. Gebze Sultanorhan Mahallesi, 82 ada 266 parsel sayılı taşınmazın belediyenin vergi borçlarından mahsup edilmek üzere Maliye Hazinesi adına devir edilmesi maddesinde muhalefet şerh koydu ancak madde oy birliği ile kabul edildi. Darıca–Gebze Hafif Raylı Sistem (HRS) Hattı Projesi kapsamında istasyon alanı olarak kullanılmak üzere Gebze Belediyesi adına tescilli, Gebze Güzeller Mahallesi, 437 ada 51 nolu parselin birkısmı ile Mustafapaşa Mahallesi‘ndeki bir bölüm parselin belediye adına bedelsiz devrioy birliği ile kabul edildi.
BAŞKAN, ‘MUHALEFET HAKLI’
Kocaeli Devlet Hastanesi’nin karşısındaki İzmit İmam Hatip Lisesi binasının eski olması sebebiyle yıkılması gündeme geldi. Konuyla ilgili konuşan Karaosmanoğlu, “İmam Hatip Lisesi Koruma Derneği’nin ihtiyaç sahibi öğrencilere katkısı olması sebebiyle yeni binayla birlikte ticari alan istiyor. Muhalefet bu maddeye şerh koymakta haklı, benim de içime sinmedi. İstedikleri alanı küçülttük. Ticari bir şey olmadan sadece okul olsa bana göre sorun yok ama ısrar ettiler. Mülk derneğin adına ve vermiyorlar. Aslında 2 yer istiyorlardı. Biz de bir yerde karar kaldık. Ticaret camilerde okullarda başa beladır. Dedim ama anlatamadım. Uzun süre ikna etmeye çalıştım ama ikna edemeyince o şekilde kabul ettik” dedi.
TANIŞ, ‘OKULUN BİR KISMI OLMAYACAK’
Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Sosyal donatı alanını kaldırdığınız zaman yerine eş değer alan göstermeniz lazım. Şimdi eski okulu yıkıp yeni okul binasına ek ticari alan yaparsanız okuldan büyük bölüm kısmış olacaksınız” dedi.Madde, oy birliği ile kabul edildi.Başiskele Belediyesi, Mehmetağa, Kullar Tepecik, Kullar Yakacık Mahalleleri ile çevresindeki alana ilişkin yoğunluk değerlerinin düzenlenmesine yönelik nazım imar planı değişikliğine muhalefet şerh koydu. Madde oy birliği ile kabul edildi.Ulaşım Komisyonu’nun, öğrencilerin ücretsiz olarak toplu taşıma faaliyetlerinden faydalanması ile ilgili yazısı da Plan Bütçe Komisyonu’na devredildi.
‘NAMAZIMI KILIP KURBAN KESECEĞİM’
Meclis sonrası duygularını aktaran Başkan Karaosmanoğlu, “Görevi bıraktıktan sonra şükür namazı kılacağım. Kurbanımı kesip fakir fukaraya dağıtacağım. 5 yılı kazasız belasız atlamak büyük bir şereftir. Vatandaşımızın önünü açtık. Büyük işler yaptık. Partisi hangisi olursa olsun halkımızın tercihi başımızın üstündedir. Kim hangi göreve gelirse tebrik edeceğiz, yardımcı olacağız. Kubbede hoş bir sedamız ve harika eserlerimiz oldu. Gelecek arkadaşlar çok daha güzel işler yapacaktır. Zor bir kent, ulaşım, sanayi turizm kenti. Bütün zorluklara rağmen büyük bir aile olduk. Sadece KOMEK’te 575 Bin insanımız eğitim ve sertifika aldı” diyerek konuşmasını tamamladı.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Büyükşehir’de son meclis

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu.

Büyükşehir’de son meclis

Karaosmanoğlu, CHP’li Meclis Üyesi Serap Özmen’in bir buçuk yaşındaki kızı Deniz Özmen ve üyelerle birlikte.

Büyükşehir’de son meclis

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir mecliste iki önerge sundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑