Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

‘Büyükşehir’e sosyal belediyeciliği öğrettik’

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın ihalelerin halka açık olarak yapılacağını duyurmasına yanıt veren CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Büyükşehir belediyesine sosyal demokrat belediyeciliği öğrettik” dedi

14 Ekim 2019 Saat: 14:14
‘Büyükşehir’e sosyal belediyeciliği öğrettik’
‘Büyükşehir’e sosyal belediyeciliği öğrettik’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Cengiz Sarıbay, partisinin il binasında yerel ve ulusal gündemi değerlendirdi. Basın açıklamasında Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, il yönetim kurulu üyeleri de yer aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ihalelerde şeffaflık anlayışını beğendiğini dile getiren CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Bu uygulama bizi sevindirdi. Tabi ki herkes kamunun parasının nereye gittiğini bilmeli. Büyükakın, İstanbul, Ankara ve İzmit belediyelerindeki şeffaflıktan etkilenmiş olmalı ki böyle bir uygulama kararı aldı. Peki, bundan önceki ihaleler ne olacak? Belediyenin şirketleri var onlarda da bu şeffaflığın sağlanmasını bekliyoruz. Sosyal demokrat belediyecilik doğru yoldur. Büyükşehir Belediye Başkanı’na da sosyal belediyeciliği öğrettik” sözlerini kullandı.
‘BU TÜR ÜSLUPLAR HOŞ DEĞİL’
Belediye başkanlarının son zamanlardaki tavırlarını beğenmediğini belirten Sarıbay, “Karamürsel Belediye Başkanı Büyükşehir Belediye Meclisinde, CHP grubuna doğru kağıt fırlatıyor. Orası anaokulu değil, siz şehrin vekilisiniz. Daha terbiyeli ve saygılı olmanız lazım. Engin Taşdemir kardeşimiz o harekete cevap vermedi. Kendisini tebrik ediyorum. Biz kimseyle kavga etmeyeceğiz. Siyasi iktidara yakın olan belediyelerde usulsüzlük dışında bu tür davranışlar da var. Dilovası Belediye Başkanı mahallede koku olan bir bölgeye gelmiş ve halka ‘Sizi adam yerine koydum ya elinizi sıktım ya’ gibi üslup takılmış. Bunlar hoş değil” diye konuştu.
‘HÜRRİYET KENDİ ARACINI KULLANIYOR’
Sözlerini sürdüren Sarıbay, “Ülkemizde ve Kocaeli’de ekonomide maalesef bir zafiyet ve kötü yönetim var. Daha önce Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcımız Selin Sayek Böke, ekonominin düzelmesi hakkında öneride bulundu. Ama maalesef öneriye kulak asmadılar. İsrafın önlenmesi lazım. İstanbul belediyesi el değiştirdi. Binlerce araç Yenikapı’ya çekildi. Biz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni aldığımızda usulsüzlükler ve israflar ortaya çıkacak ve hesabı sorulacak. Fatma Kaplan Hürriyet belediyenin makam aracını değil, kendi aracını kullanıyor. Ama Büyükşehir’e bakın minibüsü makam aracı yapıp içini dizayn ediyor. Bu israfın daha da ileri gidişi” şeklinde konuştu.
‘ONLAR KUTLAMAZSA BİZ KUTLAYACAĞIZ’
Sarıbay son olarak “Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi sayesinde milli bayramları kutlar hale geldi. Daha önce milli bayramlarda ya milli eğitim müdürü ya da gençlik spor il müdürü katılıyordu. Bunlar milli bayramları ortadan kaldırmak için yapıyordu. Atatürk düşmanlığı yaparak yol kat edemezsiniz. Buna izin vermeyeceğiz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet bayramını 3 gün kutlayacağını öğrendik. Büyükşehir’e hocalık ve öğretmenlik yaptık. Onlar kutlamasa bile biz CHP olarak milli bayramlarımızı kutlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Kerim ÇELİK


Toplantıda CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın yanı sıra il yönetim kurulu üyeleri de yer aldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑