Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Çalık, ‘EBA sistemi beklentimizin altında kaldı’

Çalık, ‘EBA sistemi beklentimizin altında kaldı’

26 Mart 2020 Saat: 14:11
Emine Çalık
Çalık, ‘EBA sistemi beklentimizin altında kaldı’

Eğitim İŞ Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, koronavirüs tedbirleri kapsamında okulların tatil edilmesi ve bu sürenin 30 Nisan’a kadar uzatılmasını, bu süreçte EBA ile süren eğitim programlarını değerlendirerek, “EBA sistemi beklentimizin çok altında kaldı. Bizlerde eğitimciler olarak şoktayız” dedi. Eğitim İŞ Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, koronavirüstedbirleri kapsamında okulların tatil edilmesi ve bu sürenin 30 Nisan’a kadar uzatılmasını, bu süreçte Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile süren eğitim programlarını değerlendirdi. Çalık açıklamasında, “Ülke olarak, insanlık olarak zor günlerden geçiyoruz. Bu yalnızca bizim ülkemizde değil tüm dünyada etkin olan bir salgındır. Bu süreçte tabi ki evdeki büyükleri korumak için okulların tatil edilmesini doğru buluyorum. EBA sistemine geldiğimizde beklentimiz çok büyüktü. Çok fazla hazırlık yapıldığı söylendi. Çocuklarımız derslerden kopmayacak demiştik ve umutlanmıştık. EBA sistemi yüz yüze eğitimin yerini elbette tutmaz ama yaşanan bu konjonktürde yapılacak başka bir şey bulunmuyor. Fakat söylediğim gibi EBA sistemi beklentimizin çok altında kaldı. Bizlerde eğitimciler olarak şoktayız” ifadelerini kullandı.
BAKAN DAHA ÖNCEDEN İZLEMEDİ Mİ?
Sözlerini sürdüren Emine Çalık, “Herkesin moral ve motivasyona ihtiyaç olduğu bu dönemde, o idam görüntülerin yayınlanması asla kabul edilemez. Eğitim sistemimizde çok donanımlı öğretmenlerimiz var. Neden böyle bir seçime girilmedi. Milli Eğitim Bakanı bu yanlışı kabul etti fakat bakanımız bunları daha önceden izlemedi mi? Görmedi mi? Sistem çok iddialı bir şekilde ortaya çıktı. Fakat şuana kadar henüz beklentileri karşılayamadı. EBA sistemindeki programları biz de sendika olarak takip ediyoruz ve genel merkezimize iletiyoruz” diye konuştu.
DAHA CİDDİ VE UZMANINDAN EĞİTİMLER
“İlk gün açılan EBA’yı neyle izah edebilirler bunu açıklasınlar” diyen Emine Çalık, “Burada hangi kazanımı elde ettirdik bunu anlayamadık. Bu sürecin uzayacağını zaten bekliyoruz. Belki de bu programlarda veliler de aydınlatılmalıydı. Şuan dışarı çıkma yasağı bulunuyor. Dersi gerçekten uzman öğretmenler vermelidir. Kimin verdiği bile belli değil. Çok laçka bir şekilde devam eden eğitimler olabiliyor. İlk gün olduğu için veliler öğrenciler hepsi Tv karşısındaydı. Bu programları hepsi izledi. Yapılması gereken daha ciddi ve uzmanından eğitimler verilmesidir. Buralarda bir algı oluşturulmasın. Şuanda ülke bunu kaldıracak durumda değildir. Yani siyaset kurumu eğitim alanında elini çekmelidir” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı. Kerim ÇELİK

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑