Büyükakın (Logo Altı)
‘Çıkış zamanım mükemmeldi’
Akşener ve Kılıçdaroğlu Kocaelilere seslendi
Yaptıkları içkileri satmaya çalıştılar
Bakan Kurum, '4 Bin 900 riskli yapı belirledik'
İbrahim Bıyıklı Reklam

İyi Parti (Sağ blok Ana sayfa)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok
Sezer (Sağ blok)

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Seçim

‘Can güvenliğimizden endişe ediyoruz’

SEKA Devlet Hastanesi’nde görev yapan Dahiliye Uzmanı Doktor İsmail Korkut’un hastası tarafından darp edilmesi olayı Kocaeli Tabipler Odası tarafından protesto edildi

10 Ağustos 2018 Saat: 15:03
‘Can güvenliğimizden endişe ediyoruz’
‘Can güvenliğimizden endişe ediyoruz’

Kerim ÇELİK - SEKA Devlet Hastanesi’nde görev yapan Dahiliye Uzmanı Doktor İsmail Korkut, randevuya geç kaldığı iddiasıyla hastası tarafından darp edildi. Geçtiğimiz gün yaşanan olayla ilgili alınan bilgi ve iddiaya göre acil servise hasta müdahalesine çağırılan Dahiliye Uzmanı Doktor İsmail Korkut, müdahale sonrası döndüğü muayene odasında randevuya geç kaldığı gerekçesi ile hasta tarafından önce sözlü daha sonrada fiziki şiddete maruz kaldı.  Olay sonrası gözaltına alınan şahıs serbest bırakılırken konu ile ilgili Kocaeli Tabipler Odası adına açıklama yapan Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Berra Akgül Gürkan “Can güvenliğimizden endişe ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ŞİDDET OLAYLARI ARTIŞ GÖSTERMİŞTİR’

SEKA Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını okuyan Kocaeli Tabipler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Berra Akgül Gürkan “Maalesef son günlerde toplumun her kesiminde artan şiddet olayları sağlık çalışanları ve doktorlara yönelik olarak da artış göstermektedir. Dün hastanemiz doktorlarından Dr. İsmail Korkut görevi başında hastası tarafından sözlü ve fiziki şiddete maruz kamış beyaz kod verilmiştir.

‘ŞİDDETE BAŞVURANLARDAN ŞİKAYETÇİYİZ’

Doktor arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken her seferinde bu son olur ümidiyle bu açıklamalarla karşınızdayız. Biz doktorlar hastalarımızın canı için çalışırken kendi can güvenliğimizden endişe ediyoruz. Sağlık sistemimizdeki her türlü aksaklıktan hastasının başına gelen olumsuz her durumdan doktoru sorumlu tutup kendince hakkını yasal yollardan değil de şiddete başvuranlardan şikayetçiyiz” dedi.

‘DOKTORLARIN ÇALIŞMA MOTİVASYONU BOZULUYOR’

“Sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan, hakaret ve tehdit edilen doktor sizin veya yakınınızın, komşunuzun hayatını kurtarmış ya da kurtaracaktır” diyerek sözlerine devam eden Gürkan “ Hekimleri ve sağlık çalışanlarını hedef almış şiddet olaylarının arkasında aşırı hasta yükü, hasta başına ayrılan sürenin kısalığı, sosyoekonomik nedenler, sistemdeki aksaklık suçlusu olarak doktoru gösteren bir kesim vardır. Tüm bu nedenler ve şiddet olayları biz doktorların çalışma motivasyonunu bozmaktadır. Ve unutulmamalıdır ki sağlık çalışanına yapılan şiddet diğer hastaların sağlık hizmeti almasını engellemektedir” şeklinde konuştu.

‘CEZAİ YAPTIRIM GEREKMEKTEDİR’

Gürkan sözlerinin sonunda, “Hastalarımız ve yakınlarından sabır, hoşgörü, anlayış ve çalışma disiplinimize saygı göstermelerini bekliyoruz. Şikayetiniz varsa idari ve yasal yollardan hakkınızı arayabilirsiniz. Bu olayın bir son olmasını tekrarının yaşanmaması için tüm sorumluları göreve davet ediyor, hastanelerde güvenlik önlemlerinin artırılması,  Sağlık Bakanlığı’nın hastalarımızı hastane içindeki işleyişi, hekimlerine, sağlık çalışanlarına hoşgörülü ve anlayışlı olmaları konusunda kamu spotları ile bilgilendirmenin yapılmasını gerekli önlemlerin alınıp gerekli cezai yaptırımların yapılması gerekmektedir” diye konuştu. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑