Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Çeker,‘112 çalışanları mesai mağduru’

Çeker,‘112 çalışanları mesai mağduru’

25 Haziran 2019 Saat: 12:45
Çeker,‘112 çalışanları mesai mağduru’
Çeker,‘112 çalışanları mesai mağduru’

Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan personellerin çalışma saatlerinin değiştirilmesine ilişkin basın açıklaması düzenledi. Ömer Çeker gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarının ve bu istasyonlarda görev yapan sağlık çalışanlarının iş akışını ve sağlık hizmetlerini sevk ve idaresini planlayan İl Ambulans Servisi Başhekimliği işini gücünü bırakmış işleyen ve çalışanların memnun olduğu ülke ve ilimizdeki tüm 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarda uygulanan mesai(nöbet ) uygulamasını yok sayarak adeta eski köye yeni adet getirme misali İstasyon içerisinde ve istasyonlar arasında farklı mesai uygulamasını hayata geçirerek çalışanları huzursuz etmeyi kendilerine görev addetmişlerdir” dedi.

‘YÜRÜYEN TEKERE ÇOMAK’

“Sağlık çalışanları tüm olumsuzluklara rağmen vatandaşımıza kaliteli sağlık hizmeti verebilmek için fedakarca çalışmaktadırlar” diyen Çeker sözlerinin devamında, “Bu çalışmanın karşılığı çalışanlar ödüllendirilmesi ve taltif edilmesi gerekirken adeta cezalandırılmaktadırlar. Kurum amirleri 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarının bulunmuş olduğu fiziki mekânlardaki teknik eksik ve olumsuzlukları giderme yerine saat gibi çalışan ve çalışanların memnun olduğu sistemi işlemez hale getirmek için büyük gayret sarf etmektedirler. Halk deyimi ile “Yürüyen tekere çomak sokmaya çalışmaktadırlar.”  Adeta çalışma barışını sabote etmektedirler” ifadelerine yer verdi.

‘EŞİTSİZLİK VE DÜZENSİZLİK’

Çalışanın belirsizliğe sürüklenmemesi gerektiğinin altını çizen Ömer Çeker, “112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan personelin çalışma saatleri ve sürelerinin yasal dayanaktan yoksun bir şekilde idarenin Whatsapp üzerinden yayınladıkları resmiyeti olmayan mesaj ile çalışanların mesai (Nöbet) saatlerini keyfi düzenleme ile belirlenmesi çalışanlarda rahatsızlık yaratmıştır. 24 saat kesintisiz hizmet veren 112 çalışanlarının mesaiye başlama saatlerini değiştirmek, çalışanı belirsizliğe sürüklemek kimsenin hakkı değildir. Nöbet saatlerinde istasyonda görev yapanlar arasında ve istasyonlar arası farklılık oluşturmak personeller arası eşitsizliğe ve düzensizliğe yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

BARIŞIN TESİS EDİLMESİ GEREKİR

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker sözlerini, “Sendika olarak gerekli başvuruları yaparak fiili durumun sonlandırılmasını talep ettik. Üyelerimiz içinde örnek başvuru dilekçeleri hazırlayarak çalışanların da bireysel olarak haklarını aramalarının da önünü açtık. Beklentimiz gerekli düzenlemelerin yapılarak çalışma barışının tesis edilmesidir. İdare keyfiyete göre, ben yaptım oldu mantığı içerisinde hareket etmemelidir.  Konu ile ilgili 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarını nöbetlere dilekçe ile itiraz etmelerini ve itiraz sonrası konuyu idari yargıya taşıyarak dava açmaya davet ediyoruz. Sendika avukatlarımız sendika üye ayrımı yapmadan idari dava açmak isteyen tüm sağlık çalışanlarına hizmet verecektir” sözleriyle sonlandırdı. Mehmet Emin UYAR

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑