Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Asayiş

Çete üyeleri adliyede

İlimiz başta olmak üzere 8 ilde hastanelerin temizlik, güvenlik ve hizmet ihalelerine fesat karıştırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 35 kişiden 16sı dün sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi 8 İL

20 Ağustos 2010 Saat: 14:06

İlimiz başta olmak üzere 8 ilde hastanelerin temizlik, güvenlik ve hizmet ihalelerine fesat karıştırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 35 kişiden 16'sı dün sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi

8 İLDE ŞAFAK BASKINI
İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro Amirliği ekipleri önceki gün ilimizde yapılan temizlik, güvenlik ve hizmet alımı ihalelerine fesat karıştırdıkları ileri sürülen çeteye yönelik olarak ilimiz başta olmak üzere İstanbul, Ankara, Bursa, Sakarya, Bilecik, Çorum, Tokat ve Eskişehir illerinde operasyon düzenlemişti. 6 aydır teknik ve fiziki olarak takip edilen çeteye yönelik yapılan şafak baskınında 35 kişi gözaltına alınırken, şahıslara ait ev ve işyeri aranmıştı. Aramalarda çok sayıda şirket kaşesi, ihale dokümanları, senetler ve ihalelere ilişkin suç unsuru içeren notlar ele geçirilmişti.

35 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI
Yapılan operasyon kapsamında çetenin liderliğini Körfezde faaliyet gösteren Parola şirketinin sahipleri geçtiğimiz dönem MHPden il genel meclis üyesi adayı olan Taner Cemşit, kardeşi Yener Cemşit Ve Caner Cemşit ile Şirketin güvenlik müdürü emekli yüzbaşı Nadir Karacinın yaptığı ileri sürülürken, Kartepe SGK ilçe müdürü Akif Özecik, Sakarya Karapürçek Kaymakamlığı Mal Müdürü Ali Kara, Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi satın alma bölümünde memur olarak çalışan Ekrem Değer, şirket çalışanı Elif Erdoğan, emekli vergi denetmeni Ümit C., şirket çalışanlarından Murat Kara, Sinan Çeçen, Oğur Özdemir, Basri Filicioğlu, Özer Yıldız, Murat Atalan, Alper Aykaç ve Tekin Aykaç gözaltına alınmıştı.

MİLLETVEKİLİ DANIŞMANI DA VAR
Operasyon kapsamında ayrıca ilimizde daha önce görev yapmış bir emniyet amiri ile şuan görevli iki polis memurunun da ifadeleri alınmıştı. İfadeleri alınan polisler savcılık talimatıyla serbest bırakılmışlardı. Operasyon kapsamında ayrıca MHP Kocaeli Milletvekili Cumali Durmuşun danışmanı Sinan İncenin de gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan İncenin Emniyet Müdürlüğünde ifadesi alındıktan sonra savcılık talimatıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınan zanlılardan da emekli vergi denetmeni Ümit C.nin de mahkemeye sevk edilmeden serbest bırakıldığı öğrenildi.

6 HASTANE VAR
Cimşit kardeşler olarak da bilinen kardeşlerin kendilerine ve yakınlarına ait olan 7 şirketleri ve birlikte çalıştıkları 10 şirket ile birlikte ihalelerine girdikleri iddia edildi. Zanlıların böylelikle sadece il merkezinde Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, KOÜ Tıp Fakültesi, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SGK, Kocaeli Devlet Hastanesi ve İl Sağlık Müdürlüğünün temizlik ve güvenlik ihalelerini aldıkları öğrenildi. Zanlıların birden fazla bu kurumlarda ihaleye girdiği ve hepsini kazandığı iddia edildi. Ayrıca zanlılar ile ilgili olarak 6 dosyanın daha bulunduğu ve incelemeye alındığı iddia edildi.

POLİSLERİ KULLANMIŞLAR
Zanlılarla ilgili olarak ayrıca Sakarya, Çorum, İstanbul, Bursa, Tokat, Ankara ve Yozgat illerinde de yine aynı şekilde ihaleye fesat karıştırmak suçlamasıyla dosyalarının bulunduğu ve araştırıldığı iddia edildi. Zanlıların siyasi çevrelerini kullanarak ihalelere girdikleri, rakip firmaların bilgilerine SGK Kartepe Müdürü ve Karapürçek ilçe mal müdürünün verdiği bilgiler doğrultusunda ihale şartlarına uyup uymadıkları da öğrendikleri iddia edildi. Ayrıca zanlıların birlikte çalıştıkları ileri sürülen polisleri de kullanarak rakip firmaların herhangi bir eksik belgesi olduğunda cezai işlem uygulattığı da iddia edildi.

BİLİRKİŞİLİK YAPIYORLAR
Zanlıların şirket merkezleri Yenikent olmasına rağmen kurum merkezini taşındı gibi göstererek denetlemeden kaçtıkları iddia edildi. Ayrıca zanlıların fiziki ve tekniki takibi sırasında Yozgatta bir vergi denetmenine rüşvet verirken tespit edildiği iddia edildi. Zanlıların ihale kanununu çok iyi bildikleri ve diğer illerin emniyet müdürlüklerine bilirkişi olarak yardım ettikleri öğrenildi. Zanlıların böylelikle ve nüfuslarını kullanarak iyi bir profil çizdikleri iddia edildi. Zanlılarla ilgili olarak arıca Körfez ve Gebze ilçelerimizle ilgili yeni dosyaların olduğu ve dosyaların incelendiği öğrenildi.

16 KİŞİ ADLİYEDE
4 gündür emniyet müdürlüğünde kalan ve ifadeleri alınan zanlılar Taner Cemşit, kardeşi Yener Cemşit Ve Caner Cemit ile Şirketin güvenlik müdürü emekli yüzbaşı Nadir Karacinın yaptığı ileri sürülürken, Kartepe SGK ilçe müdürü Akif Özecik, Sakarya Karapürçek Kaymakamlığı Mal Müdürü Ali Kara, Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi satın alma bölümünde memur olarak çalışan Ekrem D., şirket çalışanı Elif E., emekli vergi denetmeni Ümit C., şirket çalışanlarından Murat K., Sinan Ç., Oğur Ö., Basri F., Özer Y., Murat A., Alper A. ve Tekin A. sabah çok erken saatlerde Kocaeli Adliyesine sevk edildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑