SAS GRUP (Sağ blok)
Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

CHPnin aradığı adam benim

CHPden aday adayı olan İzmit Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Şen, Cami cemaatinin içindenim, CHPnin aradığı adam benim dedi Uygur METEnin röportajı... Hacı Hasan Mahallesinin 1994ten yana m

8 Nisan 2011 Saat: 08:43

CHP'den aday adayı olan İzmit Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Şen, "Cami cemaatinin içindenim, CHP'nin aradığı adam benim" dedi

Uygur METE'nin röportajı...

Hacı Hasan Mahallesi'nin 1994'ten yana muhtarlığını yapan aynı zamanda İzmit Muhtar Derneği Başkanı Süleyman Şen, muhtarların sesi olmak için yola çıktı ve CHP'den aday adayı oldu. Her ne kadar ailesi Demokrat Partili olsa da Süleyman Şen'in hayatı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla bir toplantıda tanışmasıyla değişti. Ani bir kararla CHP'den aday adayı olmaya karar veren Şen, hükümetin muhtarlık makamını yok etmeye çalıştığını buna dur demek amacıyla mücadelesini mecliste Kılıçdaroğlu'nun yanında vermek istediğini söylüyor. "Gerekirse Türkiye'deki 53 bin muhtarı meclise yığarım" diyebilecek kadar iddialı olan ama aynı zamanda, "Aday olamasam benden sonrakiler için bir cesaret kaynağı olurum" diyebilecek kadar mütevazi, kısaca halkın içerisinden. Çiftçi bir ailenin tek çocuğu Şen ile yaptığımız hoş sohbet sizlerle...

SÜLEYMAN ŞEN KİMDİR?

1964 Kocaeli Kartepe Suadiye doğumluyum. İlkokul birden beri İzmit'te muhtarlığını yapmakta olduğum mahallede ikamet etmekteyim. 1986 yılında İzmit Belediyesi'nde işe girdim.2004 yılında iş akdim dönemin belediye başkanı tarafından fesh edildi.1994 yılında oturduğum mahallenin muhtarlığına seçildim. O günden bu yana mahallemin muhtarlığını yapmaktayım. 1999 yılından bu yana da Türkiye Muhtarlar Derneği İzmit Şubesi Başkanlığını yapıyorum. 2006 da da Kocaeli Muhtarlar Derneğini bağımsız bir şekilde kurduk. Kurulduğu günden bu yana da bu derneğin de başkanlığını yapmaktayım. 3 dönem yani 2 şer yıldan olmak üzere 6 yıl Ankara'da Türkiye Muhtarlar Derneği Genel Merkezi'nde görev yaptım.

***Biraz ailenizden bahseder misiniz...

Evliyim 2 çocuğum var. Bir tanesi askerliğini bitirdi, bir tanesi lise 2 ye gidiyor. Kendisinde benden özendi bende eski sporculardanım İki numara çocukta dövüş sporlarına, kickboksa gidiyor, milletvekili olursam oğlumu yanıma badigard alacağım!. Böyle bir hayatımız var, emekliyim Tayyip Bey'in 'ananı da al git' dediği çiftçiyim. Kocaeli'nde il onun içine girebilecek çiftçi bir aileden geliyorum. Suadiye'de meyve bahçelerimiz ceviz bahçelerimiz mevcut. Allah zeval vermedikten sonra her cumartesi pazar köyde çalışıyoruz. Bir kız kardeşim var. Üniversite okudu. Amerika'nın Pensilvanya eyaletinde yaşıyor.

***Pensilvanya mı?

Evet, hemen hemen on yıldır. Ben de 2005 yılında ziyaretler yaptım. Orada yerel yönetimler seminerlerine katıldım. Bana orada ilk defa bronz anahtar verildi. İlk diyorum ama muhtar olarak tabi, belki bakanlar, milletvekilleri de almışlardır. Muhtar olarak Türkiye'de tek bronz hayatta bana nasip oldu.

***Son dönemde hükümetin muhtarları devre dışı bıraktığı, yerine mahalle temsilcilerini yerleştirdiği yönünde içerisinde sizin derneğinizin de bulunduğu derneklerden açıklamalar geldi. Şayet milletvekili olursanız nasıl bir anlayış içerisinde olacaksınız? Muhtarlar için neler yapacaksınız?

Muhtarlık 1864 yılında kurulmuş bir kurum. Geçmiş yıllarda muhtarlık müessesinin kaldırılması için girişimlerde bulunuldu ancak başarılamadı. Çünkü imam olmadı mı muhtar olmadı mı demokrasi işlemez. Muhtarlar beşikten eşiğe kadar mahallelerinde köylerinde birebir hizmet veren kimselerdir. Özellikle seçimlerinde hiç bir siyasi kimlik altında seçime girmezler tamamen kendilerini, ailelerini ortaya koyarlar. Seçimleri son derece demokratiktir.

'SEÇİLMİŞLERİN İÇERİSİNDE ULAŞILABİLEN İLKTİR'

Hatta benim bir lafım vardır. Bunu giden valimiz( Gökhan Sözen )'de, kulakları çınlasın çok beğenmişti "Muhtarlar seçilmişlerin içerisinde ulaşılabilen ilktir".Yani sabah kalkan bir aile muhtarı bulur. Aile kavga eder muhtarı bulur, köylerde tarla sınır husumeti bulur muhtarı bulurlar. Muhtarlık zor ama zevkli bir kurum. Allah rızası için yapılıyor. Çoğu vatandaşımızdan da dua almışızdır. Ama bu hükümet döneminde 8 yılda muhtarlık kurumu baypass edildi.

MUHTARIN HERHANGİ BİR MAAŞI YOK...

Tabi biz yerel gazetelerde çeşitli açıklamalar yaptık ama anlatamadık. Mesela en son örnek olarak, geçen hafta yaşadık, seçmen listeleri askıya çıktığında, AKP'nin Hacıhasan Mahallesi Temsilcisi 18 yaşına gelmiş Hacı Hasan Mahallesi'ndeki 50 isimle muhtarlığımıza geldi. Bizde böyle bir kayıt yok. Bilgisayarımızda böyle bir kayıt yok. Ama bunlar fevkalade bir çalışma içindeler, 50 kişiyi gezmiş adam bu listeyi getirmiş, bu şartlarda muhtarlık zor. Son çıkarılan torba yasada muhtarın herhangi bir maaşı yok, ödeneğe bağlandı, hükümet istese vermeyebilir. Bu hükümet herhalde muhtarlık kurumunu da kaldıracak.

Peki siz neler yapacaksınız?

Şayet ben milletvekili olursam bir kere 53 bin muhtar var, 53 bin muhtarı meclisin önüne yığarım. Meclis olmazsa Kızılay Caddesi'ne. Çünkü 6 yıl genel merkezde görev yaptım. Hatta dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel her şey oldum, başbakan, cumhurbaşkanı ama muhtar olamadım demiş, Refah Partisi ile Doğru Yol Partisi hükümeti döneminde çok rahat muhtarlık yaptık, ödeneklerimize yüzde 200 zam yapıldı ama maaş sistemine geçilmedi.

BİZ DEVLETİN MUHTARIYIZ...

Bu iktidar geçirir diye bekledik. Nihat Ergün geliyor muhtarlara sahip çıkacağız diyor yok böyle bişey siz bakansınız madem neden yapmıyorsunuz, Bide şimdi muhtarlar sanki kapı kuluymuş gibi bakanın milletvekilinin ayağına çağırılıyor. Biz devletin muhtarıyız, hükümetlerin değil. Ama bizim muhtarlarda da kabahat var.Herkese alkış tutuyoruz.Ama bununla mücadele edeceğiz ...

Sosyal Demokrat tabandan gelen biri olmamanıza rağmen Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara'da bir toplantıda tanışmanızın ardından CHP'den aday adayı olmaya karar verdiniz ve bunu da Kılıçdaroğlu'yla tanıştım hayatım değişti şeklinde ifade ediyorsunuz. Neler değişti?

Kemal Kılıçdaroğlu'nun daveti üzerine biz Ankara'ya gittik 5 arkadaşımız. Aslında aileden Demokrat Partiliyim. Deden Kır atçıyız biz. Halen daha da Demokrat Parti'ye karşı bir sevgimiz vardır. Fakat Kemal Kılıçdaroğlu ile TBMM'de kendi makamında görüştüğümüzde yarım saat kendi makamında sohbet ettik.Pek çok liderle tanışma şansım oldu ama bu adam bambaşka.


Beyfendi bir adam, kibar, ses tonunu yükseltmeyen yani Tayyip Bey zıt bir kutup, Kemal Kılıçdaroğlu zıt bir kutup. Çünkü Tayyip Bey "one minute" diyor asarım keserim diyor, Kemal Bey ise tam tersi, kavga istemiyor. Muhtarları da, bakanlarda da diğer kurumlarda da kavga bitsin istiyor. Kılıçdaroğlu'nun o samimi davranışları ayrıca bize değer vermesi, muhtarlar demokrasinin olmazsa olmazıdır dedi. Biz hükümete geldiğimiz zaman muhtarları en iyi donanımla donatacağız dedi.

BENİMDE GÖNLÜM AKTI KENDİSİNE...

Benimde gönlüm aktı kendisine. Hoşumuza gitti. Ani bir kararla aday adayı oldum. Şimdi biz milletvekili adaylarına destek veriyoruz. Ahmet geliyor aynı Mehmet geliyor aynı. Bizim Ahmet'le Mehmet'le ne işimiz var. Burada kaç senedir yöneticilik yapıyorum. Benimde onlardan eksiğim yok, belki maddi açıdan eksiğim vardır çünkü benim helal param var. Bu şekilde çıktı.Bir kabuk kırmaydı.Biz oluruz olmayız, ama olmasak bile bizden sonra kilerin önünü açmış ve buralara talip olması açısından cesaretlendirmiş oluruz.


12 Haziran'da yapılacak seçimler öncesi CHP'de 43 aday adayı mevcut. Sizi diğer adaylardan ayıran özelliğiniz nedir? Kendinizi hangi konulara hakim görüyorsunuz?

GENEL MERKEZİN İSTEDİĞİ BENİM SEN RAHAT OL!
Bir kere ben Cami cemaatiyim. İnanmak ayrı camiye gitmek ayrı. Ben camiye giden insanlarla beraberim, onlarla beraber namazımızı kılıyoruz, mevlit varsa mevlidimizi dinliyoruz, konuşuyoruz, sohbet ediyoruz. Şimdi bizim şansımız, hem 17 yıldır yerelde yöneticilik yapmamız, hem cami cemaatine hitap etmemiz, muhafazakar kesime hitap etmemiz, benim eşim kapalı annem kapalı, çocuklarım camiye giderler, ben giderim.

CHP'NİN ARAYIP DA BULAMADIĞI ADAM BENİM...

Yani CHP'nin arayıp da bulamadığı adam benim, benden başkası olmaz zaten mümkün değil. Kendimde bunu görüyorum. Çiftçilik var, muhtarlık var, cami var, bir tek orta okul mezunuyum, ama halkın sesiyim. Bütün halk üniversite mezunumu ? Sonra bizi bu zamana kadar üniversite mezunları yönetti de ne oldu? Rahat nefes mi aldık? 9.5 milyon emekli var, hepsi sürünüyor...


Son olarak seçmenlere ne söylemek istersiniz?

Şimdi Kocaeli halkının benim milletvekilim diyebileceği, Vecdi Gönül gibi Nihat Ergün gibi değil, çünkü bunlar masa başında otururlar nerden otoban geçecek, nereyi sanayi bölgesi yapalım bunun hesabı peşindeler. Aldığım maaşı da halkla bölüşürüm, Kocaeli'nde tüketirim. Olana kanaat ediyorum. Derdim hizmet etmek. Nasıl ki 17 sene ayrım yapmadan hizmet ettim.

Mesela 50.Yıl İlköğretim Okulu gidin onlarca servis arabası kalkar. Ellinci Yıl'a çokça talep olmuştur kimse ayrım yapılmadan yerleştirilmiştir. Tabi burada devletin bir ihmali var. Kartepe'deki okulu da 50. yıl ayarına getir. Vatandaş benim çocuğum iyi okullarda okumalı dedi bizde onları reddetmedik, başka yerlerden gelenleri de kaydettik ayrım yapmadık. Alevisine de sunnisine de romanına da sahip çıktım. Halk benim milletvekilim demek istiyorsa bana sahip çıkma beni seçme mecburiyetinde...

SÜLEYMAN ŞEN'İN HIZLI CEVAPLARI
Çiftçi- Helal PARA

Kılıçdaroğlu- Geleceğin Başbakanı
Organize Sanayi Bölgesi- Tarımı yok etmek

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑