Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Çocuk eğitiminin şifrelerini verdi

Karamızrak, 11 Kocaeli Kitap Fuarı’nda “Sevgiyle Eğitelim, Mutlulukla Büyütelim” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Karamızrak, Karamürsel Alp Salonu’nda gerçekleşen söyleşide çocuk eğitiminin şifrelerini verdi

1 Mayıs 2019 Saat: 10:49
Çocuk eğitiminin şifrelerini verdi
Çocuk eğitiminin şifrelerini verdi

'3 TÜR SEVGİ'
Çocuk Kitapları yazarı Seyfettin Karamızrak, sevginin üç türü olduğunu anlattı. “Eğer” başlıklı sevginin, “Eğer başarılı olursam annem babam beni sever” şeklinde olduğuna dikkat çeken Karamızrak, “Çünkü” türü sevginin ise; kişinin bir şey olduğu, bir şeye sahip olduğuya da bir şey yaptığı için sevildiğini düşündüğünü anlattı. Söyleşide üçüncü tür sevgi “Rağmen” türü olarak açıklandı. Karamızrak bu tür sevginin yüreklerin en çok susadığı sevgi türü olduğunu belirtti. Yazar, “Çocuğu sevgiye boğmadan, ya da sıkmadan onun fikirlerini alacaksınız. Ona değer verdiğinizi hissettireceksiniz” dedi.
'SEVGİ GÖRMEYEN SEVEMEZ'
Çocuğun sevilerek sevmeyi öğrendiğini anlatan Seyfettin Karamızrak, “Sevgi görmeyen sevgi veremez. Sevilmeyen sevmez. Sevginin ilk görevi dinlemektir. Çocuk başarı ile eve gelmiş ama kimse onu dinlemiyor. Çocuğu dinlemeli ve sevgimizi göstermeliyiz” şeklinde konuştu.
'SEVGİNİN İP UÇLARI'
İlgiyle izlenen söyleşide Karamızrak, sevginin ipuçlarını verdi. Karamızrak, “Mesela çocuk maçta gol yemiş ve mutsuz. Ona boşver demek yerine, onu anladığımızı göstermeliyiz. Ben de senin yaşındayken böyle bir olay yaşadım. Seni anlıyorum” demeliyiz” dedi. “Sevgi birlikte olmaktan zevk almak, birbirinden gurur duymak, dinlemek ve paylaşmaktır” diyen Karamızrak, “Rağmen türü sevgide çocuk‘Ailem benim yanımda. Kardeşlerimle benim aramda adaletli davranıyor. Onlar bana her yerde sahip çıkar’ duygusunu yaşamalı” dedi.
'MUTLULUĞUN KAYNAĞI HUZURLU AİLE'
Söyleşide Karamızrak aile konusundaki fikirlerini dile getirdi. Ailede duygu, gönül,inanç birliği olması gerektiğini kaydeden Karamızrak, “Güçlü ailenin bireyleri birbirleriyle hem fikir” olur. Baba ya da anne; mesleği ne kadar önemli olursa olsun, evde çocuğu ile oyun oynayabilmeli. Yani çocuklarına her şart altında vakit ayırmalı. Yapılan bir araştırmada mutluğun kaynağının huzurlu bir aile olduğu ortaya çıkmış. Babanın ‘ben çocuğumu seviyorum’ demesinin önemi yok. Bunu davranışlarla kanıtlamalıyız” şeklinde konuştu.
'ÇOCUĞA ŞİDDETE HAYIR'
Çocuğa şiddetin son derece kötü ve incitici olduğunu söyleyen Karamızrak, “Şefkat ve ilgi ile geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştirmeliyiz. Bunun yanı sıra çocuğa onu kırmadan hayır demeyi bilmeliyiz. Sınırları bilmesini sağlamalıyız” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑