Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Çocuklar işçi olmasın

İŞKUR İl Müdürlüğü 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü çerçevesinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Ayrıca “Çocuk işçiler olmasın” temalı düzenlenen resim yarışması sonucunda dereceye giren öğrencilere ödül verildi

12 Haziran 2019 Saat: 13:16
Çocuklar işçi olmasın
Çocuklar işçi olmasın

Kocaeli Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü çerçevesinde Yürüyüş Yolu Yeni Cuma Mevkiinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz’ın yanı sıra daire müdürleri, kurum çalışanları ve öğrenciler katılım gösterdi. Basın açıklamasında konuşan Yılmaz, “Her yıl çocuk işçiliğine etkinliklerle dikkat çekiyoruz. Bu yıl da, dünya çocuklarıyla birlikte bizim çocuklarımızın da sokaklardan tarlalardan, ağır ve tehlikeli işlerden kurtulmaları için, dünya çocuklarına yaraşır bir yaşam ve eğitimlerini sürdürebilmeleri için kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz” sözlerini kullandı.
‘SOKAKTA ÇALIŞTIRILAN ÇOCUKLAR’
Yılmaz konuşmasının devamında, “Çocuk işçiliği, dünyada getirilen yasaklara rağmen; özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin önemli bir sorunu olarak varlığını sürdürmektedir. Çocuklar inşaatlarda, tarlalarda, fabrikalarda, oto tamirhanelerinde, maden ocaklarında hatta savaşlarda asker olarak kullanılmakta ve çalıştırılmaktadır. Diğer önemli bir konu ise; sokakta çalıştırılan çocuklardır” diye konuştu.
‘HER KURUŞ İYİLİK DEĞİL KÖTÜLÜKTÜR’
Yılmaz sözlerinin devamında, “Birçok şehirde su, mendil, sakız satan, dilenen çocuklar görmekteyiz. Normal vatandaş olarak “Peki bizler bu konuda ne yapabilir, nasıl katkıda bulunabiliriz’ denildiğinde; camii önlerinde, sokakta, caddelerde dilenen ve bir şeyler satmaya çalışan çocuklarla asla alış-veriş yapmamalıyız, yapanları da çekinmeden uyarmalar1n1 istiyoruz. Sokakta çalışan her çocuk istismar edilen, sömürülen çocuktur. Çocuklara verdiğimiz her kuruş, iyilik değil kötülüktür. Ve onları daha çok sokağa mahkum etmektir” dedi.
‘ÇOCUKLARIN İSTİSMAR EDİLMEDİĞİ BİR DÜNYA’
Yılmaz, “En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın, hak ettikleri sosyal ve ekonomik ortamlarda yaşayabilmeleri ve geleceğimiz açısından ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu bağlamda İl Müdürlüğü olarak çocuk işçiliğiyle mücadele konusuna dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık yaratmak amacı ile İzmit genelindeki ortaokul öğrencilerine yönelik olarak “12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” konulu, “Çocuk işçiler olmasın” temalı resim yarışması düzenlenmiştir. Bu vesile ile çocukların çalıştırılmadığı ve istismar edilmediği bir dünya temennisinde bulunuyoruz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.
‘RESİM YARIŞMASINDA DERECE ALAN ÖĞRENCİLER’
İzmit genelindeki ortaokul öğrencilerine yönelik olarak “12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” konulu, “Çocuk işçiler olmasın” temalı düzenlenen resim yarışması sonucunda 1’inci olan eser: Kılıçarslan Ortaokulu öğrencisi Melek Rüya Kahrıman, 2’nci eser Kılıçarslan Ortaokulu öğrencisi Hiranur Cengiz, 3’üncü eser ise Özel Cebir Ortaokulu öğrencisi Abdullah Enes Şahin oldu. Açıklamada 3’üncüolan eserin sahibi öğrenci yer almazken, 1’nci ve 2’nci olan eserlerin sahibi öğrenciler yer aldı. Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Çocuklar işçi olmasın

“Çocuk işçiler olmasın” temalı düzenlenen resim yarışması sonucunda 1’inci olan eser Kılıçarslan Ortaokulu öğrencisi Melek Rüya Kahrıman’a verildi.

Çocuklar işçi olmasın

“Çocuk işçiler olmasın” temalı düzenlenen resim yarışması sonucunda 2’nci eser Kılıçarslan Ortaokulu öğrencisi Hiranur Cengiz’e verildi.

Çocuklar işçi olmasın

İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑