'Büyük zaferin coşkusunu yaşatacağız'
İlimizde kayyum eylemleri yasaklandı
'Hedefimiz yerinde tespit yerinde çözüm'
İşte bölge bölge yağış miktarları

Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Çöplerine sahip çıktılar

Yeniyalı Fahri Korutürk İlkokulunda uygulanmaya başlanan “Çöpüme Sahip Çıkıyorum” projesinin tanıtımı bugün (perşembe) yapıldı

18 Nisan 2019 Saat: 13:48
Çöplerine sahip çıktılar
Çöplerine sahip çıktılar

Ayşe AYDIN - DP World Yarımca Liman İşletmeleri, Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Çöpüne Sahip Çık Vakfı işbirliği ve Kocaeli Üniversitesi’nin katkılarıyla Yeniyalı Fahri Korutürk İlkokulunda uygulanmaya başlanan “ Çöpüme Sahip Çıkıyorum” projesinin tanıtımı bugün (perşembe) yapıldı. Yeniyalı Fahri Korutürk İlkokulunda yapılan proje tanıtımına Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan, DP World CEO’su Kris Adams, Çöpüme Sahip Çık Vakfı Müdürü Emrah Bilge ve Körfez’deki ilkokulların müdürleri katıldı.
CAN, ‘BU MESELE HEPİMİZİN’
Programda söz alan Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, “Bu projelerle çocukların bu eğitimleri alarak çevrelerine de yaymaya çalışıyoruz. Önce çevreyi kirletip sonrada onları temizlemeye çalışıyoruz. Biz kurumlar olarak el ele verdiğimizde bu sorunu çözebiliriz. Çok kapsamlı bir mesele doğaya atılan milyonlarca atık var, onları azaltmamız lazım. Bu mesele hepimizin, hep beraber sahip çıkmalıyız. Bu okulun dışında diğer okullarda da bu projeyi sürdüreceğiz” dedi.
OKUTAN, ‘HERKES KENDİ ÇÖPÜNE SAHİP ÇIKSIN’
Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan, “Yarının mimarı olan öğrencilerimizin bilinçlenerek kendi çocuklarına daha bilinçli bir gelecek sunacaklarına eminim. Bu projeler sadece burada kalmayıp tüm insanlıkla paylaşılmalı. Barış Manço’nun dediği gibi çevre çevrecilere bırakılamayacak kadar ciddi bir meseledir. Bu konuda sadece çevreciler değil bütün insanlar sorumludur. Öncelikle kendimizden başlayarak herkesi çöpüne sahip çıkmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.
ADAMS, ‘AĞAÇ YAŞ İKEN EĞİLİR’
DP World CEO’su Kris Adams, “Bizler insanlık olarak çevre konusunda başarısız olduk. Her gün çevrenin katledilişiyle ilgili haberler gördükçe bu konudaki iyimser bakış açımız kaybolmaya başladı. Oysaki karanlık geleceğin aydınlığa dönüşmesi bizim elimizde. Öncelikle bireysel olarak bu aydınlık dönüşüme katkı sağlamalıyız. Çöpleri geri dönüşüme kazandırmalıyız. DP World Yarımca olarak, tek kullanımlık plastiklerin azaltılması konusunda çalışmalar yapmaktayız. Masa altı çöp kutularını kaldırarak geri dönüşüm kutuları koyduk. Bunun gibi birçok çalışmamız var. Faaliyet gösterdiğimiz coğrafyalarda bıkmadan çevre için uğraşıyoruz. Türklerin çok güzel bir sözü var ağaç yaş iken eğilir. Bizde bu atasözünüzü temel alarak bu projeyi geliştirdik. Çocuklar bu yaşlarda bu eğitimi alarak çevreye karşı daha duyarlı büyüyorlar. Bu çalışmaya katkı sağlayan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sözlerimi tüm dünyanın çok iyi bildiği bir sözle sonlandırmak istiyorum, “Bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadı biz onu çocuklarımızdan miras aldık”. Dolayısıyla hemen harekete geçmemiz gerekiyor” diye konuştu.
BİLGE, ‘ÇÖPÜN İÇERİSİNDE BOĞULUYORUZ’
Son olarak söz alan Çöpüme Sahip Çık Vakfı Müdürü Emrah Bilge,“İnsanlık çok şey üretti ama en çokta çöp üretti. Ürettiğimiz çöpün içerisinde boğulur hale geldik. Bizim kültürümüzde temizlik çok önemli fakat maalesef evimizin içine gösterdiğimiz özeni dışarı göstermiyoruz. Sanki mahallelerimiz bizim değilmiş gibi davranıyoruz. Eğitim programlarında özellikle çocuklara bu konu hakkında bilgi verilmeli. Çocuklarımız yere çöp atmanın ayıp olduğunu biliyor. Tek tek tüm bireyler bu konuda kendini geliştirmelidir. Bu yaptığımız model niteliğinde bit proje. Önümüzdeki yılarda bu projeyi ülkemizin diğer illerine ve diğer ülkelere yaymak istiyoruz” diye belirtti. Program Körfez Yeniyalı fahri Korutürk, İlkokulu öğrencilerinin hazırladıkları gösteriyle son buldu.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Çöplerine sahip çıktılar

DP World CEO’su Kris Adams

Çöplerine sahip çıktılar

Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can

Çöplerine sahip çıktılar

Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan

Çöplerine sahip çıktılar

Çöpüme Sahip Çık Vakfı Müdürü Emrah Bilge

Çöplerine sahip çıktılar
Çöplerine sahip çıktılar

Bir hafta öncesinden çöplerini gömen çocuklar onları geri çıkararak ne kadar çözündüklerini gördü.

Çöplerine sahip çıktılar

Körfez Yeniyalı Fahri Korutür İlkokulu öğrencilerinin hazırladıkları gösteri.

Çöplerine sahip çıktılar

Çöpümüze sahip çıkıyoruz projesi kapsamında Körfez Yeniyalı fahri Korutürk, İlkokulunda tanıtım programı düzenlendi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑