Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Otopark
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Danıştay kamulaştırma kararını bozdu

İzmit Arpalıkihsaniye Mahallesi’ndeki 1951 metrelik alanın kamulaştırılması kararı Danıştay tarafından iptal edilince İzmit Belediye encümeni de bu karar onaylandı

11 Aralık 2019 Saat: 13:51
Danıştay kamulaştırma kararını bozdu
Danıştay kamulaştırma kararını bozdu

İzmit Belediye Encümeni Cem Güler başkanlığında toplandı. Encümende Emlak istimlak Müdürlüğü, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Yapı Kontrol Müdürlüğü’nün evrakları karar bağlandı. Toplantıda daha önce kamulaştırılmasına karar verilen Arpalık İhsaniye Mahallesi’ndeki 1951 metrelik kısım Danıştay’ın kararı ile iptal edildi. İzmit Belediyesi’nin encümen toplantısında ise bu karar onaylandı.
KAMULAŞTIRMADAN VEZGEÇİLDİ
Emlak istimlak Müdürlüğü’nün 5 adet evrağı encümende karara bağlandı. Balören Mahallesi’nde 528 nolu parselin yola terk kararı, Durhasan Mahallesi 102 ada 6 parselin yolda kalan kısmının yola terk edilmesi talebi onaylandı. Çağırgan Mahallesi 6 parseldeki yolda kalan kısmın yola terk edilmesi talebi ve kalan kısımların A ve B olarak ikiye bölünmesi kabul edildi. Bağlıca Mahalle’sinde 2301, 2303 ve 2304 ile ilgili parsellerin bulunduğu yerle ilgili geçit hakkı talebi onaylandı. Veliahmet Mahallesi 356 ada 26 parselde yola terk talebi onaylandı. 10 Aralık 2014 encümen kararıyla kamulaştırmasına karar verilen Arpalık İhsaniye Mahallesi 2 nolu parselin 1951 metrelik kısmının kamu yararına uygun bulunmadığı sonucu itibariyle kamulaştırma talebinden vazgeçildi. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün encümende görüşülen evrakları ise şöyle: Hatipköy Mahallesi Kuruçeşme’de 2133 Ada 24 nolu parselde ruhsatlı bir binanın projesindeki hilaftan dolayı bu yapıya Bin 162 TL para cezası verildi ve ruhsata bağlam kararı çıktı. Kozluk Mahallesi’nde 9 ve 10nolu parsellerin tevhidi onaylandı.
KAÇAK KONTEYNIRA 1380 TL CEZA
Yapı Kontrol Müdürlüğü’nce yapılan denetimler sonrası encümen toplantısında kaçak yapıların yıkımı da onaylandı. Görüşülen evraklar şöyle: Sarışeyh Mahallesi Doğaoğlu Mevkii’nde Hurşit Şahin tarafından yapılan kaçak yapıyı yine kendi yıkmıştı. Böylece yapının para cezası iptal edilmişti. Yapıya verilen para cezasının iptal edilmeyeceği ve Hurşit Şahin’e verilen 2 Bin 123 TL’nin ödenmesine karar verildi. Alikahya Merkez Mahallesi Yeşildere Sokak No 23 8273 nolu parselde Turgut Canlı tarafından yapılan kaçak yapıya para cezası ve yıkım karar verilmişti. İmar barışından yararlanan Canlı’ya verilen para cezası ve yıkım kararının iptali onaylandı. Alikahya Merkez Mahallesi Cevher Dudabey Caddesi No 10 adresinde Hasan Akkuş tarafından yapılan kaçak konteynıra Bin 380 TL para cezası verildi.
RUHSATA BAĞLANAMAYANLAR YIKILACAK
Sanayi Mahallesi Kozalı Sokak 1886 Ada 15 nolu parselde ruhsat ve eklerine aykırı yapılan imalatın ruhsata bağlanmayacağından yıkım kararı verildi. Topçular Mahallesi Demirci Sokak no 26 adresinde Heybet Yalçın tarafından yapılan 90 metrekarelik kaçak yapının ruhsata bağlanamayacağından yıkımına karar verildi. Sanayi Mahallesi Altınlı Sokak No 6 adresinde Nurcan Kalaycı tarafından yapılan 10 metrekarelik kaçak yapının ruhsata bağlanamaması sebebiyle yapının yıkımına karar verildi. Kaynarca Mahallesi Şentepe Mevki Küme Evleri No 52 1884 nolu parselde 45 metrekare ilave imalattan dolayı yapının yıkımına karar verildi. Tavşentepe Mahallesi Esen Sokak’ta Sabahattin Akçay tarafından yapılan 100 metrekarelik kaçak ilave yapının ruhsata bağlanamaması sebebiyle yıkımına karar verildi. Ayşe AYDIN

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑