Gazeteci Tanyel Keser vefat etti
Erzurumlular pikniğe davet etti
Aygün, ‘En büyük gücümüz gençlerimiz’
Kayalıklardan denize atlayan genç boğularak can verdi

Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Deniz Suyundan İçme Suyu Elde Eden Ülkeler Hangileri?

Deniz Suyundan İçme Suyu Elde Eden Ülkeler Hangileri?

23 Mayıs 2019 Saat: 09:00
Deniz Suyundan İçme Suyu Elde Eden Ülkeler Hangileri?
Deniz Suyundan İçme Suyu Elde Eden Ülkeler Hangileri?

Bazı ülkelerde barajların yetersizliği ve yağmur sularının azlığı nedeni ile deniz suyundan içme suyu elde ediliyor.

Teknolojinin gelişmesi içme suyunun farklı kaynaklardan elde edilebilmesine olanak sunuyor. Deniz suyu içerisinde bulunan insan sağlığına zararlı maddeler ayrıştırılarak bu suyun içilebilir su haline dönüştürülmesi sağlanıyor. Üstelik içme suyu elde etmenin elektrik kullanımı maliyeti de mümkün olduğu kadar düşürülmektedir. Örneğin: Bir metreküp su karşılığında elektrik tüketimi 2,2 kW olmaktadır. Bugün dünyada deniz suyundan su arıtımı ile içme suyu elde eden birçok ülke bulunuyor. Bu ülkeler:

  • Kaliforniya
  • İspanya
  • Arap emirlikleri
  • Japonya
  • Kıbrıs
  • İsrail

Deniz Suyundan İçme Suyu Nasıl Elde Edilir?

Deniz suyundan içme suyu elde etmenin en sık kullanılan yöntemi ters ozmos olarak karşımıza çıkıyor. Bu düzenek bir çözeltideki çözücünün zar üzerinden çözücüyü geçirmesi çözüneni geçirmemesi şeklinde faaliyet gösteriyor. Bu olay bilimsel anlamda ise şöyle açıklanıyor: düşük konsantrasyonlu bir bölgeden daha yüksek konsantrasyonlu bölgeye doğru difüzyon oluşturmasıdır. Çözeltinin konsantrasyonu yükseldikçe çözücünün konsantrasyonu o derece düşüyor. Çözücü moleküller düşük konsantrasyon bölgesinden yüksek konsantrasyon bölgesine doğru sızarlar. Böylece yüksek ve düşük bölge konsantrasyonları eşitleniyor. Düşük konsantrasyonlu bölgede basınç artırıldığında kısaca difüzyon yönüne ters basınç uygulandığında çözücünün difüzyon hızında azalma görülüyor. Difüzyon hızını tamamen durdurmak için gerekli basınç ise osmoz basıncı adı altında adlandırılıyor. Genel olarak ters ozmos şöyle açıklanabilir: Bir filtreden çözücünün geçirilip çözülenin tutulduğu bir pompalama işlemidir. Filtrenin yüksek basınçlı tarafında kalan tuzlu su diğer basıncın düşük olduğu taraftaki tuzsuz suya dönüştürülüyor. Bu yöntemle deniz suyundan içme suyu elde etmek yaygın olarak kullanılıyor. Deniz suyu arıtma bu yöntemle birlikte farklı yöntemlerle de mümkündür.

Deniz Suyundan İçme Suyu Elde Etme Yöntemleri

Damıtma yöntemi: Atmosfer basıncından daha düşük basınçlarda uygulanan bir yöntemdir. % 20 oranında daha pahalı olması nedeni ile pek başvurulan bir yöntem değildir. Bir diğer yöntem ise suyun basınçlanıp içinden metan gazı pompalamak şeklinde yapılmasıdır. Akgirişim en uygun maliyetle doğal su kaynaklarının yetersiz olduğu noktada ters ozmos uygulamasını gerçekleştirerek deniz suyundan içme suyu elde edilmesine imkân sağlıyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑