Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Deprem Müzesine yoğun ilgi var

İzmit Belediyesi’nin 17 Ağustos Deprem Anma ve Farkındalık Müzesi depremin 20. yıl dönümünde ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor

17 Ağustos 2019 Saat: 16:06
Deprem Müzesine yoğun ilgi var
Deprem Müzesine yoğun ilgi var

BABA OĞUL MÜZEDE
1999 Marmara Depremini bizzat yaşayan ve 20’nci yıldönümünde 17 Ağustos Deprem Anma ve Farkındalık Müzesi’ni oğlu Yüksel Öztürk ile birlikte ziyaret eden Sebahattin Öztürk müzenin kendisini o anlara götürdüğünü belirtti. Öztürk “Deprem’de yaşadıklarımız hala çok taze. Sevdiklerimizi, komşularımızı kaybettik. İzmit yerle bir olmuştu. Duvara yaslanmıştım, duvar sürekli gidip geliyor sallanıyordu. Deprem hiç durmadı, devamlı sallandık” ifadelerini kullandı. Yüksel Öztürk de, “Deprem ülkesinde yaşıyoruz. Buna alışmak, bunu kabullenmek ve bununla yaşamak zorundayız. Bundan sonraki süreç içerisinde de özellikle çocuklarımızı bu konuda iyi yetiştirmeliyiz ve bilinçlenmelerini sağlamalıyız” dedi.
‘AYNI DUYGULARI YAŞADIM’
Müzeye oğluyla birlikte gelen Gülay Özyavuz da, “Şuan burada 1999 depreminde yaşadığım aynı dehşeti yaşıyormuş gibi hissettim. Umarım buradaki düzenek birçok insanın evinde belli önlemleri alması için teşvik olur. Depremi yaşamayan çocuklar da bu müzede yaşayarak en azından deprem öncesi önlem alınması açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Çocukları da getirdik ki bu deprem farkındalığını öğrenip bu bilince sahip olsunlar. Bir deprem ülkesinde olduğumuzun farkında olmaları lazım. Depremin ne olduğunu en azından bilmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.
‘UMARIM TEDBİRLER ALINIR’
Ziyaretçilerden Serpil Ertaş müzenin bir farkındalık yarattığını belirterek, “Tabi ki şuan aynı anı yaşamak kötüydü. Umarım bundan sonrası için bütün tedbirleri aldığımız güvenli yapılarda yaşayıp, hayatımızı deprem farkındalığını hissederek sürdürürüz. Umarım bunu sadece bizler değil inşaat firmaları da gelip görürler ve daha sağlam binalar yaparlar” ifadelerini kullandı.
‘TÜYLERİM ÜRPERDİ’
1999 depreminde yakınlarını kaybettiğini belirten Remziye Yılmaz, “Ben bu yaşımda bilinçlendim. Tüylerim ürperdi gerçekten o anları yeniden yaşadım. Özellikle konut yapan firmaların, müteahhitlerin bu müzeye gelmelerini, onların burayı görmelerini ve ibret almalarını istiyorum” dedi.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Deprem Müzesine yoğun ilgi var

17 Ağustos Deprem Anma ve Farkındalık Müzesi depremin 20. yıl dönümünde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Deprem Müzesine yoğun ilgi var

Gülay Özyavuz, “Şuan burada 1999 depreminde yaşadığım aynı dehşeti yaşıyormuş gibi hissettim" ifadesini kullandı.

Deprem Müzesine yoğun ilgi var

Remziye Yılmaz, “Ben bu yaşımda bilinçlendim. Tüylerim ürperdi gerçekten o anları yeniden yaşadım" açıklamasını yaptı.

Deprem Müzesine yoğun ilgi var

Sebahattin Öztürk, “Deprem’de yaşadıklarımız hala çok taze. Sevdiklerimizi, komşularımızı kaybettik. İzmit yerle bir olmuştu" dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑