Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Derbentliler istasyon için ayakta

Derbent’te yer alan tarihi tren istasyonunun, banliyö tren hattı için yapılacak sinyalizasyon çalışması nedeniyle kapatılmasının ardından bir daha hizmete girmedi.

14 Şubat 2020 Saat: 17:25
Derbentliler istasyon için ayakta
Derbentliler istasyon için ayakta

Bu duruma tepki gösteren bölge sakinleri tren garı önünde toplanarak eylem yaptı. Derbent’te yer alan tarihi tren istasyonu önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, tren istasyonunun bir süredir kullanılmaması ve tren ulaşımından yararlanamadıkları gerekçesi ile tren garı önünde toplanarak eylem yaptı. Derbent Mahalle Muhtarı Erdal Baş, tarihi Derbent Tren İstasyonunun yapılan banliyö tren hattı sinyalizasyon çalışmaları nedeniyle 2-18 Mayıs tarihleri arasında ikinci kez kapatılacağını belirtmiş, bunun arkasından amacın istasyonu tamamen kapatmak olduğunu açıklamıştı. Aradan geçen sürede tren istasyonu açılmayınca bugün Derbent Ahmet Lütfü Arat Bulvarı üzerindeki tren garı binası önünde toplanan vatandaşlar tren istasyonun açılmamasına tepki gösterdi. Mahalle Muhtarı Erdal Baş ise vatandaşlar adına açıklamada bulundu.
‘NASIL RAHAT UYUYORSUNUZ’
Bölgede önemli sıkıntılardan birinin trafik yoğunluğu olduğunu belirten Derbent Mahalle Muhtarı Erdal Baş, “Hızlı trenimiz olsun 8 yıl dedik bunu sineye çektik. Sizde bildiğiniz gibi burada üniversite var. Kış turizmi başladı. Trafik sorunu var. Öğrencilerimiz çok zor şartlar altında 3 gidiş, 3 gelişle okula gitmek zorunda kalıyor. TCDD yetkililerine soruyorum, çocuklarımız sabah 5’te kalkarken siz nasıl rahat uyuyorsunuz. Geçen yıl nüfusumuz ortalama 5 bin, hafta sonu özellikle 20 bin oluyor. 9 ay önce hızlı tren projemiz bitmiş dendi. Trenimiz açıldı. Karışıklıklar oldu fiyatlarda pahalılık oldu” ifadelerini kullandı.
‘EN FAZLA BİR AY MÜHLET’
Muhtar Baş, “Bir yıl içerisinde trenler durduruldu. Sebep, sinyalizasyonunun çalışmamasıymış. Sinyalizasyonu ise İspanyol bir firma yapıyor. TCDD yetkililerini buraya çağırdım geldiler. Bir yazı yazdılar 15-20 günde bu trenleri açacağız dediler. Bana bir hafta dediler, bir yıl oldu trenler açılmadı. Tren Derbent’te duruyor mu, durmuyor mu ben ona bakarım. Her kesim trenden yararlanıyor. Bundan sonra en fazla bir ay mühlet, madem öyle hızlı treninizde buradan geçmeyecek. Bana destek kim verirse versin teşekkür ediyorum. Böyle bir kalabalık olduğu sürece bu tren buradan geçmeyecek” diye konuştu.  Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Derbentliler istasyon için ayakta

Derbent Mahalle Muhtarı Erdal Baş

Derbentliler istasyon için ayakta

Derbent’te yer alan tarihi tren istasyonu önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, tren istasyonunun bir süredir kullanılmaması ve tren ulaşımından yararlanamadıkları gerekçesi ile tren garı önünde toplanarak eylem yaptı.

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
izmitli 15.02.2020 11:26
Yeni adapazarı treninin adı yüksek hızlı tren fakat nasıl hızlı tren zamanında istasyona gelmez hep geç kalır eski treni aratıyor bari ismine hızlı tren demeyin
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑