‘Yakma tesisinden yüzde 90 vazgeçilir’
CHP İzmit'te meclis listesi belli oldu
Durmaz, cinayetinde 2 kişi tutuklandı
Avukat katili için müebbet hapis
Radyo Çağdaş Reklam

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

Dış Ticaretin Finansmanı ve Destekler

Ekonomi Bakanlığı(Ticaret Bakanlığı), Eximbank ve Türkiye İş Bankası uzmanlarının katılımlarıyla ‘Dış Ticaretin Finansmanı ve Destekler Bilgilendirme Toplantısı’ gerçekleştirildi

11 Temmuz 2018 Saat: 17:52
Dış Ticaretin Finansmanı ve Destekler
Dış Ticaretin Finansmanı ve Destekler

Kerim ÇELİK - Kocaeli Ticaret Odası(KOTO), yeni projesiyle üyelerini dünya pazarlarına açmaya ve Kocaeli’nin marka firma sayısını artırmaya hazırlanıyor. Özellikle ihracat potansiyeli olmasına rağmen henüz ihracat gerçekleştirememiş üyelerin hedeflendiği proje kapsamında KOTO, üyelerine tüm süreçlerde kılavuzluk edecek. 3 aşamalı projenin ilk etabında üyeler ihracata hazırlanarak; finansmana erişim, devlet hibe ve desteklerinden azami şekilde faydalanabilme imkânları hakkında bilgilendirilecek. Projenin ikinci ve üçüncü etabında ise üyelerin hedef pazarları belirlenerek, Pazar stratejileri geliştirilecek ve e-ticaret yapabilme süreçleri ele alınacak. Proje kapsamında Ekonomi Bakanlığı(Ticaret Bakanlığı), Eximbank ve Türkiye İş Bankası uzmanlarının katılımlarıyla ‘Dış Ticaretin Finansmanı ve Destekler Bilgilendirme Toplantısı’ KOTO Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Merve Kahya, Eximbank Müdür Yardımcısı Tahsin Yüksel, Uzman Uğur Baltacı ve Türkiye İş Bankası Dış Ticaret Satış Yöneticisi Demet Öztürk ve iş dünyasında temsilciler katılım gösterdi.

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ BİLGİLENDİRMESİ

Programın açılış konuşmasını yapan KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, “Dünya pazarına daha iyi açılabilmemiz için hem ilimiz hem ülkemizde daha iyi çalışmalar yapmamız gerekiyor. Firmalarımızı bu konuda bilgilendirmek, yönlendirmek ve düşük faizli krediler hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla bu toplantıları düzenliyoruz” dedi.

‘ÜLKEDE İHRACATTA ÜÇÜNCÜ SIRADAYIZ’

Gezer, “Bugün İstanbul bölgesi de dahil bir çok iş adamımız bu toplantıya katılmıştır. Bizim il olarak bir hedefimiz var. Ülkede ihracatta üçüncü sıradayız ancak bu ihracatın büyük bir kısmını otomotiv sektörü oluşturuyor. Bu açıdan KOBİ’lerimizi piyasaya daha yoğun entegre ederek bu ihracatı artırmak istiyoruz” diye konuştu.

‘KRONİK SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI’

Ardından konuşan KOÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Yusuf Bayrakturan, “Türkiye’nin mevcut koşullarına baktığımızda yeni bir sistemle, sorunların hızlı çözümü ve kronik sorunlarımız olan cari açık ve ihracatı artırma potansiyellerini sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturulmasını umut ediyorum. Tabi ki sizler asıl sahada olan arkadaşlarımız, bilgi sahibi olduğunda performans gelişecek ve başarı arttırılacaktır” dedi.

‘PROJE HAKKINDA BAKANLIK DESTEKLERİ’

Bayraktutan’ın ardından söz alan Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Merve Kahya, proje hakkında bilgilendirmeler yaparak, proje kapsamında faydalanılacak kampanyalar ve bakanlık tarafından desteklenen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kahya konuşmasında, “Proje kapsamında UR GE desteği sağlıyoruz. İş birliği kuruluşlarına yönelik istihdam desteği sağlayarak onların giderlerini ödüyoruz” sözlerini kullandı.

YURTDIŞI PAZAR ARAŞTIRMA DESTEĞİ

“Proje süresi 3 yıldır ve ardından siz projeye devam etmek isterseniz danışmanlık hizmeti veriyoruz” diyen Kahya, “Bu desteklerden en çok kullanılanlarından birisi de yurtdışı pazar araştırma desteğidir. Bu kapsamda bir yere başvuru yapma gereği yok. Ülkeye geri döndüğünüzde gerekli belgelerinizin tanımlamasını yaptığınızda ekonomik desteğinizi alabiliyorsunuz” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑