Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Seçim

Doğa Turizmi Parkurları Projesi tanıtıldı

Kocaeli doğa yürüyüş ve bisiklet parkurlarının uluslararası standartlara uygunluğunun sağlanması ve tanınabilirliğini arttırarak, doğa ve kültür lokasyonları arasında parkur oluşturulması amacıyla oluşturulan Kocaeli Doğa Turizmi Parkurları Projesi’n

25 Ocak 2020 Saat: 15:02
Doğa Turizmi Parkurları Projesi tanıtıldı
Doğa Turizmi Parkurları Projesi tanıtıldı

Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından düzenlenen Kocaeli doğa yürüyüş ve bisiklet parkurlarının uluslararası standartlara uygunluğunun sağlanması ile Kocaeli’nin eşsiz doğasının ulaşılabilirliğini ve tanınabilirliğini arttırarak, doğa ve kültür lokasyonları arasında bir parkur oluşturulması amacıyla oluşturulan Kocaeli Doğa Turizmi Parkurları Projesi’nin tanıtım programı Maide Restoran’da gerçekleştirildi. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Kültür Turizm Dairesi Başkanı Raşit Fidan, Turizm ve Doğal Yaşam Alanları Şube Müdürü Ömer Bahadır Özyılmaz, Tabiat Parkları Şube Müdürü Nezih Kahraman, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Turizm Fakültesi Dekanı Sami Karacan, Marka İzleme ve Değerlendirme Birimi Müdürü Devrim Şavlı, KOÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Tümay Mercan, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Kandıra Turizm Derneği, Nikomedya Trekking, Kocaeli Bisiklet Platformu, KOÜ Kocaeli Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü temsilcileri katılım sağladı.Toplantı öncelikle Önder Alioğlu’nun Kocaeli Doğa Turizmi Parkurları Projesi hakkında yaptığı sunumla başladı.
PARKUR AĞI OLUŞTURMA HEDEFİ
Sunum gerçekleştiren Ormanya Doğal Yaşam Parkı Sorumlusu Önder Alioğlu, Kocaeli’nin parkur potansiyeli ve projenin aşamalarını anlattı. Alioğlu konuşmasında, “Büyükşehir belediyesi ve MARKA tarafından finanse edilen, Kocaeli’de sadece doğa yürüyüş parkurları dışında sosyokültürel anlamda ilimize katkı sağlayacak çok büyük adım için burada beraberiz. Kocaeli’nin eşsiz doğasının tanınabilirliğini arttırarak, doğa ve kültür lokasyonları arasında bir parkur ağı oluşturulmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.
KIRSAL KALKINMANIN DESTEKLENMESİ
Alioğlu konuşmasını, “Hedeflerimiz, Kocaeli doğa turizminin geliştirilmesine katkı sağlanması, bireylerin hareket odaklı sağlıklı yaşama teşvik edilmesi, Kocaeli’nin doğal ve kültürel zenginliklerinin tanıtılması, turistlerinin ve kent sakinlerinin Kocaeli doğasını keşfetmelerine olanak sağlanması, Kocaeli’nin ekturizm potansiyelinden faydalanarak kırsal kalkınmanın desteklenmesi” şeklinde sürdürdü.
GEBZE’DEN KANDIRA’YA KADAR AĞ
Projenin aşamalarından bahseden Alioğlu, “Projenin aşamalar ise Doğa yürüyüş rotalarının işaretlendirme, tabelalandırma ve yönlendirme çalışmaları, doğa yürüyüş parkurları, aplikasyonu ve takip uygulaması, Doğa Turizm Çalıştayı, doğa eğitim ve etkinlikleri, doğa parkurları web sitesi ve tanıtım videolarının çekilmesi ve kapanış konferansı olarak yapılacak. Yapacağımız alanların tamamını bisikletle, yürüyerek ve karavanla ulaşabilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Amacımız Kocaeli Doğa Turizm Ağı. Kentimize gelen bir turist dilerse Gebze’de Yörük Yolu’ndan başlayarak Kandıra’ya kadar seyahat edebilecek bir ağ hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.
PARKURLARDA ANLIK TAKİP
En uzun parkurların Kocaeli’de olduğunu belirten Alioğlu, “2 bin 580 kilometre 113 parkurla Türkiye’nin en uzun parkurları Kocaeli’de. Kocaeli sanayi kenti olarak algılanmasına rağmen doğa alanına sahip. Mobil uygulamaya iz kaydı, çevrimdışı harita özelliği, hareket ölçümü puanlaması ve bilgi paylaşımı (yılsonu en çok yürüyen kişi, bisiklete en çok kim bindi vs.) gibi özellikler eklemeyi planlıyoruz. Proje kapsamında GSM özellikle cihazlar ile kullanıcıların güvenliklerini sağlamak adına parkurlar anlık takip edilecek” dedi.
KIŞ SPORLARI VE TIRMANIŞ PARKURLARI
Alioğlu devamında, “Bu alan ile ilgili çalışma yapan ünlü kişiler birlikte yürüyüş etkinlikleri gerçekleştirilecek. Proje süresince 720 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. 670 adet yönlendirme araçları, tabelalandırılan doğa yürüyüş güzergahı uzunluğu 2 bin 580 kilometre olacak. İleride de hava parkurları (yamaç paraşütü, planör, yelken kanat vb.), su altı ve su üstü parkurları, kış sporları parkurları, tırmanış rotalarını hayata geçirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.
AYDINLIK, ‘YOL HARİTASI DAHA DA NETLEŞECEK’
Ardından program ile ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık proje hakkında,“İlimiz Marmara’nın nefes aldığı bir merkez haline gelmiş bir il. Yaşadığı çevre ile olan ilişkisi, mutlu bir toplum olmamızın ancak böle faaliyetlerle olacağına inanıyorum. Bugün doğam parkurlarımızın tabelalandırılması, bilinirliliğinin artması için ciddi bir adım atmış oluyoruz. Nisan ayında belediyemizin Turizm Master Çalışması olacak. O çalıştaydan sonra vizyonumuz yol haritamız daha da netleşecek” ifadelerini kullandı.
‘KENTE YAKIN ORMANLARDA YÜRÜNMESİ’
Aydınlık konuşmasını, “Türkiye’nin en büyük parkuruna sahip olan ilimizin uluslararası çapta destinasyon haline gelmesini istiyoruz. Büyükşehir belediyemiz kıyı turizminin öne çıkması için dantel dantel işliyor. Her insanımızın daha sağlıklı bir yaşam sürdürmesini istiyoruz. Denizlerimizde yüzülmesini, kente yakın ormanlarımızda yürünmesini istiyoruz. Ulaşım konusunda bu parkurların tanıtılması için Büyükşehir olarak daha çok çalışacağız. Bize paydaş olarak destek veren Başiskele Kaymakamlığı ve Başiskele Belediye Başkanına ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansına teşekkür ederim” şeklinde konuştu.
ŞAVLI, ‘ENTELEKTÜEL SERMAYE GEREKİYOR’
MARKA İzleme ve Değerlendirme Uzmanı Devrim Şavlı konuşmasında, “Biz projelerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesinin katılımcılar ile olacağına inanıyoruz. Uygulama aşamasında ciddi bir entelektüel sermaye gerekiyor. Doğa anlamda geri dönüşü olmayan yanlışla yapılmaması gerekiyor. Katılımcının sağlanması anlamında MARKA olarak takibimizi sürdüreceğiz. MARKA arasında Kocaeli en gelişmiş şehir. Burada uygulanacak bir projenin diğer illerde tekrarlanabilir olmasını rica ediyorum. Kent yaşamına da önemli katkı sunacaktır” dedi.  Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Doğa Turizmi Parkurları Projesi tanıtıldı

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık

Doğa Turizmi Parkurları Projesi tanıtıldı

Kocaeli Doğa Turizmi Parkurları Projesi’nin tanıtım programında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Kültür Turizm Dairesi Başkanı Raşit Fidan, Turizm ve Doğal Yaşam Alanları Şube Müdürü Ömer Bahadır Özyılmaz, Tabiat Parkları Şube Müdürü Nezih Kahraman, KOÜ Turizm Fakültesi Dekanı Sami Karacan, Marka İzleme ve Değerlendirme Birimi Müdürü Devrim Savlı yer aldı.

Doğa Turizmi Parkurları Projesi tanıtıldı

Marka İzleme ve Değerlendirme Birimi Müdürü Devrim Şavlı

Doğa Turizmi Parkurları Projesi tanıtıldı

Toplantıda çok sayıda doğa ve turizm dernek ve STK temsilcisi de yer aldı.

Doğa Turizmi Parkurları Projesi tanıtıldı

Toplantı Önder Alioğlu’nun Kocaeli Doğa Turizmi Parkurları Projesi hakkında yaptığı sunumla başladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑