Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

Doğalgazda yüksek fiyata 'spot' çözüm

Doğalgazdaki yüksek alım fiyatlarını daha rekabetçi ve görece daha kabul edilebilir hale getirme hedefiyle önemli bir adım attı

14 Eylül 2019 Saat: 15:30
Doğalgazda yüksek fiyata spot çözüm
Doğalgazda yüksek fiyata 'spot' çözüm

Habertürk'ten Olcak Aydilek'in haberine göre; Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, perşembe günü olağan toplantısını yaptı. Toplantıda, enerji sektörüne ilişkin konular masaya yatırıldı. Kurul’un gündemindeki önemli başlıklardan birini, “spot boru gazı ithalatı”na ilişkin usul ve esaslar oluşturdu. Kurul, daha önce sektörün ve tarafların görüşüne açtığı spot boru gazı ithalatına ilişkin usul ve esasları kısmi sayılacak bazı değişikliklerle kabul etti.
DÜZENLEMENİN HEDEFİ
Düzenleme ile istekliler, mevcut boru hatlarının bulunduğu ülkelerden Türkiye’ye “spot boru gazı” getirebilecek. Kaynaklar, bu düzenleme ile birlikte 1 yıl ve daha kısa sürelerle spot gazın ithal edilebileceğini söyledi. Kaynaklar, bir takvim yılında yıllık, 3’er aylık, aylık, günlük ve gün içi olacak şekilde spot gazının ithalatının yapılabileceğini söyledi. Peki hedef ne? Hedef, uzun süreli kontratların yarattığı yüksek fiyat baskısını ve oluşan maliyeti azaltmak. İsteklilerin, ilgili ülkelerdeki tedarikçilerle görüşerek, Türkiye’ye daha düşük fiyattan, boru hatları üzerinden doğalgaz getirmelerini sağlamak.
İSTEKLİLER YARIŞACAK
İstekliler, BOTAŞ’ın var olan boru hattından spot gaz ithalatı yapmak için ayrılan kapasiteden yararlanmak için yarışacak. Yarışma sonrasında yapılacak sıralama ile “uygun” teklif sahipleri hattı kullanacak ve ithalat yapabilecek. İthalatın, 1 Ocak’ta başlaması bekleniyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑