Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

DTO’da Kıbrıs denizciliği konuşuldu

İMEAK DTO Kocaeli Şubesi’nde düzenlenen ‘Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’ adlı panelde KKTC denizciliği ve Türkiye ilişkileri işlendi

23 Mayıs 2019 Saat: 15:23
DTO’da Kıbrıs denizciliği konuşuldu
DTO’da Kıbrıs denizciliği konuşuldu

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi’nde gerçekleştirilen ‘Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’ konulu panelde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denizciliği tüm yönleriyle ele alındı. İMEAK DTO Kocaeli Şubesi ve Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) işbirliği ile düzenlenen ve gün boyu süren panele Türk ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denizciliğinin çok önemli isimleri katıldı.
PROTOKOL KATILDI
İMEAK DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel ve şubenin ev sahipliğinde düzenlenen panele, Vali Yardımcısı Osman Ekşi, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Kocaeli Liman Başkanı Murat Müftüoğlu, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Musa Aydemir ve Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk’ün de dinleyici olarak katılım sağladığı panelde önemli konular masaya yatırıldı.
‘ZAMANIN RUHU KAÇIRILMAMALI’
İki oturumlu panelde açılış konuşmasını yapan İMEAK DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, panelin düzenlenmesinin ana aktörü olan KÜDENFOR’a teşekkür ederek “Coğrafyamız, coğrafyalarımız, dünyanın en önemli deniz ticaret rotası üzerinde. Su, dünyadaki en kıymetli şey. Ulaşım da orada. Üretim de orada. Kısaca, tüm varlık orada. Bu yüzden hem Türkiye olarak hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak coğrafyamızın değerini çok iyi bilmeliyiz. Aynı zamanda coğrafyamızın başlı başına ekonomik güçlenme için bir şans olduğunun farkına varmalıdır. Bu şansı iyi kullanmalı, zamanın gerekliliklerini yerine getirmeliyiz. Zamanın ruhunu kaçırmamalıyız” dedi.
‘TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ROL ÜSTLENDİ’
Başkan Doğusel’in ardından söz alan Koç Üniversitesi Deniz Hukuku ve Araştırma Merkezi (DEHUKAM) Direktörü Yar. Doç. Dr. EmeteGözügüzelli, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşanan sorunlara değindi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden sizlere selam getirdim” diyen Yar. Doç. Dr. Gözügüzelli, “Bugün ana vatandayız. Allah’a hamdolsun. Egemen ve özgür topraklardayız. Türkiye KKTC’nin namusunu koruyarak KKTC halkının özgür biçimde yaşamasını sağlayarak KKTC için çok önemli bir rol üstlenmiştir” dedi.
‘AKDENİZ TÜRK DENİZİDİR’
Sözlerini sürdüren Yar. Doç. Dr. Gözügüzelli, “Doğu Akdeniz’de haksız bir şekilde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hakları gasp edildi. Bizlerin bir beka meselesi olarak gördüğü gelişmeler var. Mevcut haklarımızı gasp etmeye çalışan Yunan ve Rumlar ile batıya karşı TSK 24 saat esasında Akdeniz’dedir. Akdeniz kimsenin denizi değil, bir Türk denizidir. Güney’in AB’ye üye yapılmasıyla başlayan hukuksuzluk devam ediyor. Hedefleri ana vatan ve Kıbrıs Türkleridir. Buna izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
‘TÜRK DONANMASI KOCAELİ’DE’
KÜDENFOR Direktörü Amiral Cem Gürdeniz ise Türkiye’nin denizcileştirilmesi için faaliyetlerde bulunduklarını ifade ederek “Doğu Akdeniz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bizim için en önemli mesele. Çünkü 21. Yüzyılda en büyük savaş buradadır. Bu panelleri daha önce Mersin ve KKTC’de düzenledik. Mersin, Kıbrıs’a barış gücünün gitmesinde ve başarılı olmasında en önemli il. Üçüncü birlikteliği Kocaeli’de yapıyoruz. Çünkü Türk donanması Kocaeli’de. KKTC’yi Türk donanması koruyor. Diğer yandan Kocaeli Türk ekonomisini kalkındıran bir il. Bu özellikle Kocaeli’yi çok önemli kılıyor” dedi.
ARD ARDA PENLLER
Açılış konuşmalarının ardından panele katılanlar yarım saatlik sunumlar yaptı. ‘KKTC ve Denizleşme Potansiyeli’ başlıklı ilk oturum, Levent Akson’unmoderatörlüğünde gerçekleştirildi. Birinci oturumda Enver Yetkili, ‘KKTC’de Deniz Ulaştırması ve Limancılık’; Ramazan Gündoğdu, ‘KKTC’de Tersanecilik ve Gemi Bakım/Onarımı’; Yar. Doç. Dr. EmeteGözügüzelli, ‘KKTC’de Deniz Hukuku Eğitim ve Öğretimi’ başlıklarında sunum gerçekleştirdi.
KAPANIŞ GÜRDENİZ’DEN
Panelin ikinci oturumunda ise ‘KKTC ve Türkiye Ortaklığı: Neler Yapılabilir?’ başlıklı konu Şahin Yaman moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Okan Şafaklı, ‘Türkiye-KKTC Ekonomik İlişkileri ve Geleceğe Dair Bir Strateji Denemesi’; İlyas Yılmazyıldız, ‘Türkiye KKTC Ekonomik İlişkilerini Derinleştirmede Tekno-Stareji’, Özgür Pehlivan, ‘Türkiye KKTC Ekonomik İlişkilerini Derinleştirmede Proje Finansmanı’, başlıklarında sunum yaptı. Amiral Cem Gürdeniz ise son olarak panelin kapanış konuşmasını gerçekleştirdi. Ayşe AYDIN

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

DTO’da Kıbrıs denizciliği konuşuldu

Panele Vali Yardımcısı Osman Ekşi, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Kocaeli Liman Başkanı Murat Müftüoğlu, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Musa Aydemir ve Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk’ katıldı.

DTO’da Kıbrıs denizciliği konuşuldu

Denizcilik alanında uzmana isimler iki oturumlu panelde konuşma yaptı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑