Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Ejderoğlu, ‘Bu birlik alanda da olmalı’

Ejderoğlu, “Önümüzde önemli bir süreç var. İsteğimiz bu süreçte masada gösterdiğimiz hoşgörü ve birliği alanda da göstermek” dedi

6 Şubat 2017 Saat: 13:35
Ejderoğlu, ‘Bu birlik alanda da olmalı’
Ejderoğlu, ‘Bu birlik alanda da olmalı’

15 Temmuz darbe girişiminden sonra 7 siyasi partinin il başkanlarının katılımı ile gerçekleşen ve geleneksel hale gelen il başkanları toplantılarının 2.tur görüşmeleri dün Saadet Partisi (SP) il başkanı Sinan Ejderoğlu’nun ev sahipliğinde başladı. Düzenli olarak İzmit Merkez’de gerçekleşen toplantıların ardından 2.tur görüşmeleri bu sefer Gebze’de yapılan program ile başlarken, Gebze Holiday Inn Otel’de düzenlenen toplantıya Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, BBP İl Başkanı Nihat Yıldız ve DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül katıldı.
‘HOŞGÖRÜLÜ OLMAK GEREKİYOR’
Gerçekleşen programın ev sahipliğini yapan SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu yaptığı konuşmasında, “Her ay il başkanlarımızla beraber bir araya gelerek kent ve ülke gündemini değerlendiriyoruz. Bu sefer Gebze’de yapmak istedik. Ülkemiz çok önemli bir süreçten geçiyor. Meclisten geçen yeni Anayasa taslağını Cumhurbaşkanı henüz imzalamadı. Yakın süreçte referandum süreci başlayacak. Burada il başkanları olarak gayet hoşgörülü bir profil çizdik. İnanıyorum ki referandum kampanyası boyunca da aynı hoşgörülü davranışları alanda da göstereceğiz” dedi.
‘TRAFİĞİ YERİN ALTINA ALMAK LAZIM’
Konuşmasında siyasi partilerin gündeminde referandum olduğunu belirten Ejderoğlu,” Önümüzdeki ay AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın ev sahipliğinde yapılacak. Dilerim bu referandum süreci huzur ve barış içinde tamamlanır” diye konuştu. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan Gebze’de yaşanan trafik sorunu ile ilgili,” Bunun temel nedenlerinden biri bireysel araç sayısının artmasıdır. Gebze’nin ve Türkiye’nin trafik sorununu çözmek için toplu ulaşımı arttırmak gerekiyor. Bu anlamda metro marifeti ile trafiği yerin altına almak gibi projemiz var. Büyükşehir Belediye Başkanımızda bu konuda çalışmalarını sürdürüyor” sözlerini kullandı.
‘TRAMVAY MAYIS’TA BİTECEK’
Geçtiğimiz haftalarda yapılan Gebzespor maçında çıkan olaylar sonrasında polis tarafından yapılan sert müdahale ve İzmit’te devam eden tramvay çalışmaları ile ilgili soruları yanıtlayan Ceyhan, “OHAL döneminde olmamızdan kaynaklı olarak emniyet güçlerimiz herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için müdahale ediyorlar. Ama münferit olaylardan kaynaklı olaylar nedeniyle gerekli yerlere şikayette bulunulabilir” dedi. İzmit’te yapımına devam eden tramvay çalışmasının Mayıs ayı gibi biteceğini dile getiren Ceyhan, “Hem 2016 yılında yaşanan olaylar hem de müteahhit firmasının düşük performansı nedeniyle tramvay çalışması aksadı. Ama öyle inanıyorum ki tramvay bittikten sonra halkımızın ve kentimizin trafik ile ilgili sıkıntıları ciddi anlamda çözülmüş olacak” diye konuştu.
‘TEK GÜNDEM REFERANDUM’
Önceki gün Gebze’de düzenlenen işçi çalıştayına dair soruları yanıtlayan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay,” CHP olarak Gebze’de işçi çalıştaylarını ilk defa yaptık. Ama önümüzdeki süreçte böyle bir çalışmamız olmayacak. Referandum sürecinde olmamızdan kaynaklı olarak tüm enerjimizi referandum sürecine harcayacağız” diye cevapladı.
‘DEVLET PROJESİ’
Parti içindeki muhalif kesimin tepkilerine ilişkin soruları yanıtlayan MHP İl Başkanı Aydın Ünlü “MHP kurumsal bir siyasi partidir. İlla ki o arkadaşlarımız hakkındaki süreç için disiplin kurulları var. Bu tür hareketlerde bulunan arkadaşlar parti tüzüğümüzce cezalandırılırlar. Biz uzlaşı kültürünün 2017 yılında daha fazla artmasını istiyoruz. Benim ülkem normalleşmeli. Herkes herkese uzlaşı anlamında bir şans vermeli. Yeni referandum bir devlet projesidir. Herkesin istediği güçlü bir Türkiye’dir. Bu anlamda herkes birbirini yıpratmadan bu referandum sürecinde çalışmalarını yapmalı” dedi.
‘HERKES TEDBİRLİ OLMALI’
Referandumda alınacak güvenlik önlemlerine dair soruları yanıtlayan AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, “Bu seçim döneminde herkesin yapacağı toplantılarda devletimizin alması gereken tüm tedbirleri alacağına inanıyorum. Ama olabilecek bir terör olayına karşı tüm vatandaşlarımızın bir polis memuru gibi davranması gerektiğini düşünüyoruz. Ama bu konu ile ilgili sayın valimizle de yaptığımız görüşmelerde referandum sürecinin de güvenlik ölçeğinde her türlü tedbirin alınacağını biliyoruz “dedi.
‘HAYIR DİYEN TERÖRİST DEĞİL’
DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, “Referandum sürecinde Hayır diyeceğiz. Alanlarda Hayır için mücadele edeceğiz. İnsanlarımıza neden Hayır dediğimizi anlatacağız” dedi. Ardından konuşan BBP İl Başkanı Nihat Yıldız, “Bizim BBP olarak hala ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ diye bir kararımız şuan da yoktur. Biz istişarelerle karar veren bir partiyiz. Ama ‘Hayır’ diyenlerin terörist diye adlandırılması bizleri rahatsız etmektedir. ‘Evet’ diyen de ‘Hayır’ diyen de bu ülkenin geleceğini düşünen insanlardı” diye konuştu. DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu ise, “Bu beraberlikten gerçekten hoşnutum. Kimse buraya geldiğinde siyasi tavizler vermiyor. Bana bu toplantılara katıldığım için eleştiriler geliyor. Ama bu eleştirilere katılmıyorum. Referandum da ‘Hayır’ diyeceğiz. Ama ‘Hayır’ diyorum diye kimsenin bana terörist muamelesi yapmaya hakkı yoktur. Bizler alanlarda ülkemizin geleceği için mücadele edeceğiz” dedi.

Bilal ÇIĞRIM

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑