Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Asayiş

'Emri veren sorumludur'

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 50'si tutuklu, 15'i firari 90 sanığın yargılandığı davada, sanıklar esasa ilişkin savunma yapıyor

13 Eylül 2018 Saat: 14:57
Emri veren sorumludur
'Emri veren sorumludur'

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatlar ve sanık yakınları katıldı. Davaya müdahil olan Cumhurbaşkanlığı adına avukat Ömer Furkan Yayla da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada, darbeci Amiral Ayhan Bay'ın direktifleri ile Donanma Komutanlığı'nda bulunan savaş gemilerinin seyre çıkması talimatını verdiği, darbe girişimi gecesi darbeci Bay'ın emir ve talimatlarını uyguladığı, Marmara Denizi'nde bulunan TCG Oruç Reis Komutanı'na top atışı yapılması emrini verdiği ancak komutanın personel yetersizliğinden atış yapılamayacağını rapor etmesi üzerine TCG Kemalreis Komutanı Arif Çırtlık'a darbeye destek amacıyla atış emri verilerek top atışı yapılmasını sağladığı, darbecilerle hareket ettiği, cep telefonunda örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock kalıntıları"na rastlanıldığı iddia edilen tutuklu sanık eski 5. Muhrip Filotillası Komodoru Önder Ö. esasa ilişkin savunma yaptı.

Sanık Önder Ö, olay günü Marmara Salonu'nda düzenlenen programa katıldığını ve saat 21.00 gibi birinci amiri olan firari sanık Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay'ın arayarak sabotaj ve terör saldırısı tehdidi gerekçesiyle gemileri Marmara Denizi'nde seyre çıkarma emri verdiğini söyledi.

Amiri konumundaki Ayhan Bay'ın emrinin hukuksuz olmadığını savunan Önder Ö, "Afet, sabotaj ve terör tehdidi gibi acil durumlarda görev grup komutanının gemileri seyre kaldırma yetkisi vardır. Acil durum gerekçesiyle gemileri seyre kaldırmamı emreden amirimin emrini teyit mi edecektim? Ayhan Bay'a, 'Komutanım emri nereden aldınız?' diye soramam." diye konuştu.

Önder Ö, emri aldıktan sonra hızlıca Poyraz Rıhtımı'na gittiğini ve o sırada darbe girişimi olduğuna ilişkin hiçbir bilginin olmadığını ileri sürerek, rıhtıma vardıktan sonra sabotaj ve terör saldırısı tehdidi gerekçesiyle gemileri kısa sürede seyre kaldırdığını ve gerekli yerlere haber verdiğini kaydetti.

Seyre kalkan gemilerde televizyon sisteminin kapatılması ve telefonların toplatılması emrinin iddianamede darbe yanlısı faaliyet kapsamına alındığına dikkati çeken Önder Ö, "Ayhan Bay'dan aldığım talimat doğrultusunda verdiğim bu emirler SABKOR (sabotaja karşı koruma) kapsamında alınmış tedbirlerdir. Teröristlerin televizyon kanalları yoluyla haberleştikleri bilinmektedir. Terörist bir er televizyonda geçen bir alt yazı veya istek bir şarkıyla harekete geçebilir. Bunun örnekleri vardır. Niyetim tamamen sabotaj nedeniyle içeride olan birinin dışarıya haber vermesini önlemektir." ifadelerini kullandı.

Darbeci amiral Ayhan Bay'ın FETÖ'cü olduğuna dair hiçbir bilgisinin olmadığını iddia eden Önder Ö, şöyle devam etti:

"Askeri kurallara göre Ayhan Bay'ın emirlerini yerine getirmemem suçtur. Gemilerin sabotaj tehdidiyle seyre kaldırılması, telefonların toplatılması, caydırıcılık amacıyla eğitim mermisi ile top atışı yaptırılması emirleri, suç içermeyen, hizmete müteallik emirlerdir. O gün ne bir kanunsuz emir aldım ne de kanunsuz bir emir verdim. Sahte emirden emri veren sorumludur, emri uygulayan değil. Ayhan Bay'ın gemileri seyre kaldırma emrini, terör saldırısı gerekçesiyle verdiği için sorgulamadım. Zaten son aylarda terör saldırısı tehdidinin arttığı, bu nedenle teyakkuzda olmamız konusunda mesajlar geliyordu."

Duruşma, sanık Önder Ö'nün savunmasıyla devam ediyor.

Mütalaada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemi

Mütalaada, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren ve eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici ile kurmay albayların da aralarında bulunduğu 51 sanık hakkında, "Anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Veysel Kösele ile Komodor Levent Kerim Uça'nın derdest edildiği TCG Yavuz Gemisi Komutanı eski Kurmay Yarbay Sezai Özgür Öztürk ve 15 personeli ile İstanbul Moda açıklarında top atışı yapılan TCG Kemalreis Gemisi Komutanı Yarbay Arif Çıtlık, TCG Turgutreis Gemisi 2. Komutanı Kurmay Yarbay Ali Kocamanoğlu, TCG Salihreis Gemisi 2. Komutanı Sami Tulgar, TCG Oruçreis Gemisi 2. Komutanı Özgür Gencer, bu suçtan cezalandırılmaları istenen sanıklar arasında yer alıyor.

İddianameden

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in 1 numaralı şüpheli olduğu iddianamede, eski Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici, eski Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekat Başkanı Süleyman Yarayan, eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay, eski Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, eski Genelkurmay Konsept Teşkilat ve Harbe Hazırlık Daire Başkanı Gürel Kaynak, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Muharrem Aslan, eski Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanı Murat Erdem ile Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin "mahrem abileri" konumundaki 18 sivil ve 1 asker öğretmenin de aralarında yer aldığı 90 sanık bulunuyor.

İddianamede, terör örgütü elebaşı Gülen hakkında, "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs", "silahlı örgüt kurmak veya yönetmek" ve "silahla birden fazla kişiyle birlikte yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Şüpheli askerlerle irtibatlı olan, onları darbe toplantılarına götüren ve kaçtıkları dönemde saklayan, Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin "mahrem abileri" konumundaki 18'i sivil, 1'i asker öğretmen ile Donanma Komutanlığı'nda darbe girişimini yönettiği belirtilen tutuklu sanıklar Hakan Üstem, Hayrettin İmren, Ömer Faruk Harmancık, Nazmi Ekici, Süleyman Yarayan, Tezcan Kızılelma, Gürel Kaynak, Muharrem Aslan ve Murat Erdem ile firari sanık Ayhan Bay hakkında ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl altışar aya kadar hapis cezası istenen iddianamede, diğer sanıkların ise ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl 6 aydan 29'ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑