Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sağlık

Ergüney, ‘Antibiyotik kullanımı düştü’

İlaç kullanımına yönelik toplantıda konuşan İl Sağlık müdürü Şenol Ergüney, “İlimizde antibiyotiğin kullanım oranının yüzde 50’den yüzde 30’a kadar düştü” dedi

27 Kasım 2018 Saat: 11:15
Ergüney, ‘Antibiyotik kullanımı düştü’
Ergüney, ‘Antibiyotik kullanımı düştü’

Ayşe AYDIN - Kocaeli Eczacılar Odası’nda Sağlık Bakanlığı ve 31. Bölge Kocaeli Eczacı Odası ortaklığında‘Ülkemizde Antibiyotik Kullanımı ve Akılcı Antibiyotik Kullanım Çalışmaları’ konulu sağlık personelini bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanı Eczacı Mesil Aksoy, İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanı Onursal Varlık, Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı, yönetimi ve eczacılar katıldı.

‘MALİYET VE TÜKETİM SIKINTISI’

Toplantıda ilk olarak söz alan Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Bilal Arpacı, “İlaçlar, reçetelendikten sonra bizler karşılıyoruz. Ama bunların doğru kullanılması çok önemli. İlaç üretildikten sonra birçok zahmetli ve zor aşamadan geçiyor. Çeşitli maliyetler çıkıyor. Bizim bu kaynakları doğru şekilde tüketmemiz gerekiyor. Tüketilmediği takdirde kısa süre sonra sıkıntı yaşanıyor. Vatandaşlarımızı antibiyotik konusunda bilinçlendirsek de ne yazık ki sıkıntı yaşayabiliyoruz. Vatandaşlarımız, ‘Ben antibiyotiksiz iyileşemem bu doktor beni anlamıyor’ şeklinde savunma yapıyor” dedi.

‘YÜZDE 20 DÜŞTÜ’

Sözlerini sürdüren Başkan Arpacı, sağlık çalışanlarına yönelik yapılan şiddete de değinerek “Maalesef ülkemizde ve şehrimizde çok sık yaşanıyor. Bu şiddet uygulayanlara gerekli ceza verilmediği sürece önüne geçemiyoruz” dedi. Ardından konuşan İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, “Hekimlik ve eczacılık kardeş meslektir. Her ortamda birlikte imza atmalıyız. Özellikle ülkemizde doğru ve akılcı ilaç kullanımıyla ilgili ciddi çalışma yapılıyor. Bu çalışmaların başarılı olduğunu görüyoruz. İlimizde antibiyotiğin kullanımı yüzde 50’den yüzde 30’a kadar çekildi. Bunların dünya standartları oranında yüzde 10’a çekilmesi hedefi koyduk” şekliden konuştu.


Ergüney, “İlimizde antibiyotiğin kullanım oranının yüzde 50’den yüzde 30’a kadar düştü” dedi

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑