Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

Eryarsoy istifa etti

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, AK Parti Kocaeli İl Başkanlığında yaptığı basın açıklamasıyla istifasını açıkladı

3 Mayıs 2019 Saat: 16:06
Eryarsoy istifa etti
Eryarsoy istifa etti

24 Temmuz 2018'den bu yana asaleten AK Parti İl Başkanlığı görevini yürüten Abdullah Eryarsoy, geçtiğimiz günden beri gündemde yer alan istifa konusuyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Eryarsoy, basın açıklamasında görevinden istifa ettiğini kamuoyuna duyurdu. Eryarsoy, istifa açıklamasını gerçekleştirmeden önce il yöneticileri ve ilçe başkanlarıyla bir araya geldi. Eryarsoy’un yerine kimin geleceği merakla beklenirken genel merkez tarafından il yöneticileriyle istişare toplantısı yapılacağı öğrenildi. Genel merkez tarafından il yöneticileriyle yapılacak toplantı sonrası yeni başkanın belirlenmesi bekleniyor.
İL VE İLÇE TEŞKİLATLARIYLA VEDALAŞTI
AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy saat 16.00’da düzenleyeceği basın toplantısı öncesi İlçe Başkanları ve il yöneticileri ile bir araya gelerek veda toplantısı düzenledi. İstifa açıklaması öncesi hem yöneticileri hem de ilçe başkanları ile toplantı düzenleyen Eryarsoy yaklaşık bir yıldır görev yaptığı il başkanlığını Kızılcahamam’da Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenlediği kampın ardından bırakmış oldu.
'GENEL MERKEZ TARAFINDAN GÖREVLENDİRİLDİM'
Abdullah Eryarsoy basın açıklamasında gerçekleştirdiği konuşmada, “Kuruluşundan itibaren millete hizmet yolunda gönül verdim ve partimin teşkilatlarında çeşitli görevler aldım. İl başkanı arkadaşımız Şemsettin Ceyhan beyin milletvekili aday adayı olması sonrasında genel merkezimiz tarafından il başkanı olarak görevlendirildim” ifadelerini kullandı.
'BU BAŞARISIZLIĞIN SORUMLUSU BENİM'
Eryarsoy konuşmasının devamında, “İlimizde iki seçimi teşkilatımızla birlikte yönettik. 24 Haziran’da yüzde 58’lik oy oranıyla rekor oy aldık. Yerel seçimlerde de 12 belediye başkanlığını kazandık. Ancak İzmit Belediyesi’ni kazanamadık. Bu benim başarısızlığın sorumluluğu benimdir” şeklinde konuştu. Eryarsoy açıklamasının sonunda soru sorulmasını istemediğini ifade etti.
ERYARSOY KİMDİR?
1976 Mardin de doğdu. 1981 yılında Kocaeli’ye yerleşti. 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 15 yıldır İzmit’te serbest avukatlık yapıyor. 2012 kongresi ile il yönetimine girdi. 3 dönem il başkan yardımcılığı ve il yönetim kurulu üyeliği yaptı. Kocaeli’de yaşayan Abdullah Eryarsoy, evli ve 3 çocuk babası. AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde milletvekili aday adayı olmak için istifa etmesinden sonra vekaleten bu göreve atanan Eryarsoy, daha sonra 24 Temmuz'da genel merkez tarafından asaleten atanmıştı.


Eryarsoy'un açıklamasının tam metni...

ÇOK KIYMETLİ KOCAELİ’Lİ HEMŞEHRİLERİM

Kuruluşundan itibaren millete hizmet yolunda gönül verdiğim ve teşkilatlarında görev aldığım partimde 2003 yılında il yönetim kurulu üyesi olarak aktif göreve başladım.

2004-2006 yılları arasında seçim işleri başkanı, 2008-2009 yıllarında halkla ilişkiler başkanı, 2009-2012 yıllarında il yönetim kurulu üyesi, 2015-2018 yılları arasında seçim işleri ve teşkilat başkanı ve 2018 yılındaki 6. Olağan kongre sonrası siyasi ve hukuki işler başkanı olarak görev yaptım.

İl başkanı arkadaşımız Şemsettin Ceyhan Bey’in milletvekilliği seçimlerinde aday olmak üzere istifası ile boşalan il başkanlığına Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın 24,07.2018   tarihli ataması ile il başkanı olarak görevlendirildim.

Partide görev yaptığım süre boyunca ne milletvekilliğine ne belediye başkanlığına ne de meclis üyeliğine aday olmadım. Hep teşkilat kademesinde kalmayı tercih ettim.

İl Başkanı olarak görev yaptığım süre içinde Kocaeli’de 2 seçimi teşkilatımla birlikte yönettik.

24 Haziran Seçimlerini %58,9 gibi rekor bir oyla tamamladık.31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçiminde son dönemlerde yapılan en muhteşem mitinglerden birini yaptık.

Büyükşehir ve 12 ilçede oylarımızı arttırdık.

11 ilçede ve Büyükşehirde milletimizin teveccühü ile belediye başkanlıklarını kazandık. İzmit Belediye Meclisini çoğunlukla kazanmamıza rağmen maalesef belediye başkanlığını kazanamadık.

Victor Hugo’nun “Kimse senin dalgalarla nasıl boğuştuğuna bakmaz. Gemiyi limana getirip getirmediğine bakar.”  dediği gibi 31 Mart seçimlerine ilişkin yapılan değerlendirmelerde izmit belediye başkanlığını kaybetmenin sorumlusu aranamakta idi.

Teşkilatın başı olarak bu sorumluluk bana aittir. 11 ilçede ve büyükşehir seçimlerindeki başarı hepimizin, İzmit Belediye Başkanlığı seçimindeki başarısızlık benimdir.

Sorumluluğunun bilincinde olan birisi olarak genel merkezimize istifa talebini ilettim ve bu talebim kabul edildi. Bu gün itibariyle Kocaeli AK Parti İl Başkanlığından istifa ediyorum.

Partinin kuruluşundan itibaren il başkanlığı yaptığım dönem de dahil olmak üzere kişisel çıkar, ikbal hesabı, hemşericilik, bölgecilik, adamcılık, ötekileştirme… için değil Milletimize hizmet için gece gündüz inanarak çalıştım ve çalışmaya da devam edeceğim.

Siyaset yaptığım süre boyunca hesabi değil hasbi olarak Kocaeli halkının takdirini kazanmaya azmettim. Şahsım adına başarılı ve şerefli bir dönemi geride bırakıyorum. Hamdolsun.

Seçimlerde Kocaeli’ni Marmara Bölgesinin en başarılı ili yapan teşkilatımıza ve halkımıza şükranlarımı sunuyorum. Tüm Kocaelili hemşehrilerimden helallik istiyorum.

Ve tabiki seçim döneminde beni hiç yalnız bırakmayan, çalışmalarda bana güç ve moral veren değerli Eşim Özlem hanıma, oğullarıma ve seçim çalışmalarından eksik olmayan kızıma hem teşekkür ediyor hemde kendilerinden de helallik istiyorum haklarını helal etsinler.

Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Eryarsoy istifa etti

Eryarsoy’un istifa ettiğini duyurduğu açıklamada Milletvekilleri Emine Zeybek, Cemil Yaman, il yöneticileri ve ilçe başkanları da yer aldı.

Eryarsoy istifa etti

Parti binası içerisindeki panoda yer alan fotoğrafların da kaldırılması dikkatlerden kaçmadı.

Eryarsoy istifa etti

Eryarsoy, istifası öncesi ilçe başkanlarıyla bir araya geldi.

Eryarsoy istifa etti

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑