Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Esnaflardan kermeslere tepki

KESOB Başkanı Kadir Durmuş yaptığı açıklamayla ilimizde düzenlenen kermeslere tepki gösterirken esnafa yük olan bu tip girişimlerin yasaklanmasını istediklerini belirtti

24 Nisan 2019 Saat: 16:22
Esnaflardan kermeslere tepki
Esnaflardan kermeslere tepki

Kerim ÇELİK - Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(KESOB) Başkanı Kadir Durmuş ve Yönetim Kurulu üyeleri, oda binasında yaptıkları toplantı ile Kocaeli esnafının durumu ve ilimizde düzenlenen kermeslerin esnafa yarattığı sıkıntılar ile ilgili görüşmede bulundular. Kadir Durmuş konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Dernek, vakıf ve çeşitli hemşeri dernekleri Perşembe Pazarı alanında haftalar süren, adı yardım faaliyeti olarak adlandırılan ancak tamamen Kocaeli'nin gerçek esnafına bir yük olan bu faaliyetlerin bir an önce yasaklanmasını istiyoruz” dedi.
'KONTROLSÜZ SATIŞ'
Durmuş açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullandı: “Özellikle içinde bulunduğumuz Nisan- Mayıs ayları artık bu şehirde kermes ayları olarak anılmaya başlanmıştır. Kermes olarak adlandırılan bu faaliyetler, esnaftan bağış ya da yardım amaçlı toplanarak kontrolsüz bir şekilde fiyatlandırılarak halka satışa sunulmakta ve nihayetinde esnaftan alınan yardım maksatlı ürünler, yine esnafa kurşun olarak geri döndürülmektedir” dedi.
‘KESİNLİKLE YASAKTIR’
Durmuş, “Ayrıca yine bu alanlarda sunulan gıda ürünleri tamamen açık ortamda steril şartlardan uzak bir şekilde halka satışı yapılmaktadır. Oysa Belediye mevzuatlarında , açıkta gıda satışı yapmak kesinlikle yasaktır. Belediyelerin bir görevi de halkın sağlığını hiçe sayan bu tür ticari faaliyetlerle mücadele etmek iken, maalesef bu Kermeslere izin vererek bu suça zemin hazırlamaktadırlar. Ticaret şartlarının gittikçe zorlaştığı özellikle bu son günlerde, Esnafımız aylık kirasını ödemekten, çalışanın aylığını, sigortasını ödemekte zorlanırken hatta birçok işyeri bu zorluklara göğüs geremediği için kepenk kapatırken, Belediyelerce izin verilen bu tür açık kayıt dışı alışveriş ortamları, esnafımızı daha içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadır” dedi.
‘BELEDİYE VE HALKA SESLENİYORUZ’
Durmuş son olarak, “Buradan tüm belediyelerimize ve halkımıza sesleniyoruz. Lütfen bu faaliyetlere izin vermeyiniz. Halkımızı da bu sağlıksız ortamlardan alış-veriş yapmasının önüne geçiniz. Devletimiz güçlüdür, Devletimiz eğitim ya da konaklama maksatlı yapılan bu tür Kermes faaliyetlerinden kazanacak gelirden daha fazlasını bu kurumlara yapmaktadır ve yapmaya da devam edecektir” dedi.


Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(KESOB) Başkanı Kadir Durmuş

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑