Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Fabrika yöneticileri şatafattan vazgeçemedi’

Kaman, Dilovası’ndaki hava kirliliğinin çevre ilçelerin hava kalitesini de olumsuz etkilediğini belirterek, “Bu fabrikaların atık bertaraf tesislerini kurması gerekirdi. Yöneticiler ne yaptılar lüksten, şatafattan vazgeçemediler” dedi

11 Şubat 2019 Saat: 15:40
‘Fabrika yöneticileri şatafattan vazgeçemedi’
‘Fabrika yöneticileri şatafattan vazgeçemedi’

Kerim ÇELİK - Millet İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Kaman İYİ Parti İl binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Kaman’ın basın açıklamasına İYİ Partili yöneticiler ve parti üyeleri katılım gösterdi. Serdar Kaman basın açıklamasında çevre kirliliğini gündeme getirdi. Kaman göreve gelmeleri durumunda bütün sanayi kuruluşlarının kendi atık bertaraf tesisi olacağını ve hafriyat alanlarına tesis kurmayacaklarını ifade etti. Kaman açıklamasında, “Seçim halkın huzuruna çıkmaktır. İktidar hesabını seçim sandığında verir. Muhalefet de projelerini anlatarak halkın onayını almaya çalışır. Konu olarak çevre kirliliği konusunu gündeme aldık. En bariz örneği de Dilovası’ndaki sanayi atıklarıdır” ifadelerini kullandı.
‘ÇEVRE KİRLİLİĞİ KAYNAĞI’
“Kocaeli Üniversitesinden bir hoca 2008’te bir araştırma yapmış” diyen Kaman, “Kandıra’yı da incelemiş. Ve hem Dilovası’nı hemde Kandıra’yı değerlendirmiş. İnsanlarımız temiz bir çevrede yaşamak istiyor. Gençlerimiz zehirlenmek istemiyor. Etik kurulundan onay alıyor profesör arkadaşımız. 56 kadından anne sütü örneklerini alıyor inceliyor ve TÜBİTAK’a gönderiyor. Araştırma neticesinde hava kirliliğinin dünya ortalamasına göre 6 kat, Kandıra’da da 3 kat kirli olduğunu anne sütünde de ağır metaller olduğu gözleniyor. Dilovası çevre kirliliği kaynağı olarak tespit ediliyor” sözlerini kullandı.
‘BİR FAALİYET GÖREMEDİK’
Çevre kirliliğine dair açıklamalarını sürdüren Kaman, “Dilovası sadece kendi bölgesini etkilemiyor. Dilovası, Kandıra’yı da etkiliyor. Sadece zehirlenmiyor, bizler de zehirleniyoruz. Bu anne sütünde ağır metal çıkınca bu profesör de basın açıklaması yapıyor. Basın açıklaması dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanı da bu adama Şarlatan dedi. 2014’te davası oldu. Karaosamnoğlu hakaretten dolayı 3 bin TL ceza aldı. Siz bir belediye başkanı olsanız anne sütünde ağır metaller çıksa, belediye başkanı olarak ne yaparsınız. Yapılması ilk gereken şey çevre kirliliğinin önlenmesidir. Bunun için bir faaliyet göremedik” dedi.
‘SEKAPARK’TA LALE, ZENGİN OLDU SÜLALE’
“Çevre kirliliği hala devam ediyor” diyen Kaman, “Vurgulamak istediğimiz şey annenin ak sütüne zehir katıldı, belediye de buna göz yumdu. İşin şov kısmındalar. Güya biz çevreciyiz diyorlar. Deniz uçağıyla çevre kirliliğini havadan bakarak kontrol ettiler. Kiralık uçaklarla bakarak hava temizlenmiyor. Bu fabrikaların atık bertaraf tesislerini kurması gerekirdi. Ne yaptılar lüksten şatafattan vazgeçemediler. Atık tesislerine para bulamadılar. Türkiye’nin en borçlu belediyesi olmasına rağmen atık tesisi kuramadılar. Sekapark’a lale ektiler. Sekaparkta lale, zengin oldu sülale. Biz çevreye önem veriyoruz. Bu atıkların bertaraf edilmesi için gereken önlemleri alacağımızın sözünü veriyoruz” ifadelerini kullandı.
‘BİZE ÇOK ŞİKAYET GELİYOR’
Katı atık yakma tesisi konusuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kaman, “ Kocaeli’de ortalama 2 bin ton atık çıkıyor bir günde. Geri dönüşüme müsait olan atıklar var, ev atıkları var bir de kimyasal atıklar grubu var. Atık tesisinin proje bedeli 300 milyon Euro kadar. Yer seçimi bir defa üniversitenin dibinde. Oradaki atıkların tamamının bertaraf edilmesi mümkün değil. İZAYDAŞ’ın olduğu bölgede gece gaz salınıyor. Vatandaş rahatsız. Bize çok şikayet geliyor. Geri dönüşüme uygun olanların değerlendirilmesini ve kimyasal atıkların yakılması gerekiyor” şeklinde konuştu.
ŞİMDİDEN 5 BİN AĞACI KESTİLER
“Belediye biz hepsini yakacağız diyor bu maliyeti arttırıyor” diyen Kaman, “Seçilen bölge inişli çıkışlı bir bölge ve 10 bin ağacı kesmeleri lazım. Düz bir alan seçilebilirdi. Biz bu ısrarı merak ediyoruz. Bildiğimiz kadarıyla 5 bin ağacı şimdiden kesmişler. Biz yönetime gelirsek, bütün sanayi tesislerine atık bertaraf etme tesisi kuracağız. Hafriyatı yüksek olan bir yerde yapmayacağız bunu” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑